Jak udělat výkonný zdroj z 230V na 12V 30A

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Nikeed12
Příspěvky: 45
Registrován: 11 zář 2014, 02:00

Jak udělat výkonný zdroj z 230V na 12V 30A

#1 Příspěvek od Nikeed12 »

Zdravím, zkoušel jsem hledat na netu i tady ale nic kloudného jsem nenašel.
Mám ventilátor chlazení z auta 12V 300W a potřeboval bych ho připojit na síť 230V a regulovat otáčky.
Nevíte někdo o nějakém levném řešení jak tohle realizovat ? koukal jsem na trafa a měniče ale jen to vyjde na cca 1500-2000,-kč a bez regulace, ale ta už by neměla být problém, na netu je plno schémat, takže jediný problém je jak snížit 230VAC na 12VDC při proudu cca 25 - 30A.

Nemáte někdo nějaký nápad/ zkušenost jak tohle levně realizovat ?

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#2 Příspěvek od Zaky »

Upravit PC zdroj, ale je to práce na zařízení galvanicky spojeném se sítí a je to tudíž nebezpečné.

Uživatelský avatar
kachle
Příspěvky: 276
Registrován: 23 lis 2015, 01:00

#3 Příspěvek od kachle »


Uživatelský avatar
Nikeed12
Příspěvky: 45
Registrován: 11 zář 2014, 02:00

#4 Příspěvek od Nikeed12 »

Že bude zařízení galvanicky spojené se sítí nevadí, ovládání bych pak řešil galvanickým oddělením a zařízení by bylo chráněno jednak krytem a jednak polohou.

Neměl byste nejaký podrobnější návod jak zdroj upravit ? nebo jen stačí vzít všechny 12V větve a spojit je paralelně ?

Uživatelský avatar
Nikeed12
Příspěvky: 45
Registrován: 11 zář 2014, 02:00

#5 Příspěvek od Nikeed12 »

kachle myslíte si že to bude vhodné ? jelikož ten zdroj je pro LED pásek tak tam asi nebude moc počítáno s indukční zátěží

Uživatelský avatar
jirkati
Příspěvky: 1349
Registrován: 21 kvě 2008, 02:00
Bydliště: near Liberec (JO70MT)

#6 Příspěvek od jirkati »

Sice nevíme nic o účelu použití právě takového ventilátoru, ale nebylo by mnohem jednodušší ten ventilátor napájet z akumulátoru? Pojede trvale nebo s přestávkami? Rozběhový proud takového ventilátoru se asi PC zdroji nebude moc líbit. Možná někde vyhrabat výkonnější trafo, k tomu výkonový můstek nebo přímo řízený usměrňovač.

Uživatelský avatar
kachle
Příspěvky: 276
Registrován: 23 lis 2015, 01:00

#7 Příspěvek od kachle »

Ten zdroj by napájel regulátor. A regulaci bych řešil PWMkou. Něco podobného mám udělané a fungujeto několik let. Pokud se ti ten zdroj nezdá, tak použij trafo usměrni + PWM regulaci. Nic jiného asi nevymyslíš.

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#8 Příspěvek od Zaky »

PC zdroj právě už PWM je, takže další regulace není potřeba, pokud se udělá dostatečně pomalý softstart, tak se ventilátor rozběhne v pohodě. Výstup PC zdroje je galvanicky oddělený, s tím není problém, nebezpečné je to v průběhu upravování.

Uživatelský avatar
Nikeed12
Příspěvky: 45
Registrován: 11 zář 2014, 02:00

#9 Příspěvek od Nikeed12 »

Ventilátor bude sloužit pro odtah výparů po lakování, takže v drtivé většině případů pojede cca 8-10 hodin denně.
Důvod výběru takového ventilátoru je prostá, mám doma 3ks.
napájení z autobaterie, která by byla neustále na nabíječce mě taky napadla, ale nejsem si jistý jak dlouho by baterka vydržela točit s ventilátorem i za předpokladu, že by byla na nabíječce.

Není problém jak to udělat, ale spíše jak to udělat co nejlevněji, ale samozřejmě bezpečně a spolehlivě :)

Uživatelský avatar
pocitujlasku
Příspěvky: 1757
Registrován: 12 pro 2005, 01:00

#10 Příspěvek od pocitujlasku »

ja by som tam dal klasicke trafo + usmernovac, a regulaciu urobil odbockami bud na primarnej, alebo sekundarnej strane. V tomto pripade plynula regulacia by asi bol zbytocny luxus, uplny by asi stacilo 25-50-75-100%
No vidis, a tak si sa bal

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#11 Příspěvek od termit256 »

Nevim co tam mas za motor, ale pokud je tam klasicky komutatorovy ktery na komutatoru jiskri, dost bych se toho ve spojitosti s vypary z lakovny bal.

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#12 Příspěvek od Zaky »

Taky bys měl vzít v úvahu životnost ventilátoru ze sahary, nebude zrovna dvakrát závratná. Pokud to má běžet denně, bylo by lepší použít klasiku na třífáz 400V, tam není problém s životností komutátoru, řízení otáček zase ale vyžaduje frekvenční měnič.

Soemtron
Příspěvky: 1085
Registrován: 23 čer 2013, 02:00
Bydliště: Olomoucko

#13 Příspěvek od Soemtron »

termit256 píše: ktery na komutatoru jiskri, dost bych se toho ve spojitosti s vypary z lakovny bal.
A nejen komutátor, nejiskřivý - hliníkový, plastový - musí být i ventilátor, pokud nechce zažít explozi.
:!: Sháním SM ELKA 21A, 6521, OKU101...
Koupím obrazovku Toshiba LR30477

Uživatelský avatar
mluno
Příspěvky: 227
Registrován: 18 dub 2011, 02:00
Bydliště: Benešov (u Prahy)

#14 Příspěvek od mluno »

Já osobně bych zašel do GM koupit nějaký průmyslový zdroj, tyto věci mi přijde škoda času vyrábět, teda pokud není při ruce zrovna třeba nějaké vyřazené trafo. Ku příkladu Mean Well SP-320-12 (12V/25A) vyjde na Kč1798, je to dost, ale myslím, že se toto v domácích podmínkách nepodaří postavit levněji. Vůbec o stavbu zdrojů se už dávno nepokouším.
S takovým dělem zkušenost nemám, ale zdroje mean well v menších provedeních (50-150W) používáme v práci, kde jsme je také podrobili důkladným testům (třeba 90% zátěže s pulzy 120% těsně před účinkováním nadproudové ochrany minimálně půl dne).

Uživatelský avatar
PeteBurns
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 2576
Registrován: 08 říj 2007, 02:00

#15 Příspěvek od PeteBurns »

Chces povedat, ze pretoze si to ty myslis a nedokazes to, tak to nema vyznam ani pre inych? :lol: Len pre tvoju informaciu - z dvoch PC zdrojov, ktore su uplne zadarmo, bez problemov urobim zdroj 12V/50A, dokonca aj regulovany ;)

Odpovědět

Zpět na „Poradna“