Měnič 12V/230V - 1000W - "chlupatá sinusovka"

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Quest
Příspěvky: 479
Registrován: 10 pro 2008, 01:00
Bydliště: Polabi, kdysi řepné, nyní řepkové lány.

Měnič 12V/230V - 1000W - "chlupatá sinusovka"

#1 Příspěvek od Quest »

Zdravím všechny přítomné.
Výše uvedený měnič zpočátku produkoval téměř čistou sinusovku. Po nějakém čase se průběh začal postupně zhoršovat viz. obr. 1,2,3. Nepřehřívá se, zdánlivě funguje normálně, superponované špičky jsou nezávislé na zatížení, naprázdno je jejich podíl na sinusoidě stejný jako při 1000W zátěže, dle obr.3. Napájení 12V kabely 75mm², aku 200Ah. Stabilizace výstupního napětí funguje dobře ±5V. (0W/1000W). V blízkosti žádný zdroj rušení.
Co se stalo?
Přílohy
IMG_1.jpg
(137.03 KiB) Staženo 66 x
IMG_2.jpg
(121.56 KiB) Staženo 79 x
IMG_3.jpg
(147.39 KiB) Staženo 84 x

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od forbidden »

Jak vypadá DC napětí za měničem před střídačem? Je čistý?

Uživatelský avatar
monterjirka
Příspěvky: 2761
Registrován: 14 čer 2003, 02:00
Bydliště: Blížejov

#3 Příspěvek od monterjirka »

Nějaký kondenzátor ve filtru na výstupu že by změnil nebo ztratil kapacitu?
Někdy to bývá dokonce "laděné" s vinutím trafa do rezonance na 50 Hz

Uživatelský avatar
misocko
Příspěvky: 1250
Registrován: 26 čer 2009, 02:00
Bydliště: Hlohovec (Sk)

#4 Příspěvek od misocko »

ako ste prisli na to co je to za menic?
Quest, mozes dat typ pripadne aspon druh menica?

Uživatelský avatar
Quest
Příspěvky: 479
Registrován: 10 pro 2008, 01:00
Bydliště: Polabi, kdysi řepné, nyní řepkové lány.

#5 Příspěvek od Quest »

Nejde mi sehnat schema, je to německý výrobek, čínského původu, koupený v Německu. Ještě důležité info, do tohoto stadia se dostal asi po deseti minutách 600W a následně hodině trvalého zatížení pouze 70W. Že by kondíky tak rychle odešly? Elyty vizuálně dobré (Nippon 105°). Tudíž má naběháno celkem asi 70min. Než to začnu rozebírat, rád bych se zorientoval, odkud fouká.
Přílohy
GYPS1KWa.jpg
(246.46 KiB) Staženo 77 x
GYPS1KWb.jpg
(217.64 KiB) Staženo 129 x
Naposledy upravil(a) Quest dne 15 čer 2016, 18:48, celkem upraveno 2 x.

Uživatelský avatar
Habesan
Příspěvky: 6924
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od Habesan »

A) Elyty v háji.
B) Svitky v háji...
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#7 Příspěvek od Celeron »

Habesan píše:A) Elyty v háji.
B) Svitky v háji...
Za 70 minut :?: 8O

Je to tam při zatížení i naprázdno? Necpe to tam spíš zátěž? Dej fotku do 100W žárovky.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Quest
Příspěvky: 479
Registrován: 10 pro 2008, 01:00
Bydliště: Polabi, kdysi řepné, nyní řepkové lány.

#8 Příspěvek od Quest »

Jak jsem psal v úvodu. Je to tam naprázdno, při plném zatížení 1000W (fén) i samotná ohmická zátěž (žárovka 100W, 200W, 300W). Ta poslední fotka (3) je žárovka 100W.

Uživatelský avatar
PeteBurns
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 2576
Registrován: 08 říj 2007, 02:00

#9 Příspěvek od PeteBurns »

V prvom rade povedz, cim je to riadene, toto vyzera byt nejaky cudny problem so spravnym generovanim SPWM, pripadne ci nedochadza k medzizavitakom na vystupnej tlmivke, co by sposobilo taketo spicky...divne...

Uživatelský avatar
Quest
Příspěvky: 479
Registrován: 10 pro 2008, 01:00
Bydliště: Polabi, kdysi řepné, nyní řepkové lány.

#10 Příspěvek od Quest »

To: Celeron.
Je to tam při zatížení i naprázdno? Necpe to tam spíš zátěž? Dej fotku do 100W žárovky.[/quote]

To: PeteBurns.
Asi tak nějak, protože poslední poznatek je, že výstupních 220 má dosti tvrdý potenciál proti kostře, která by měla být asi oddělená. Má svoji zemnící svorku. (150-170V). Ve vypnutém stavu se ohmicky se jeví OK.

Zřejmě ten potenciál je od začátku, protože si vzpomínám, že při prvním zapojení do zátěže (těch 70W, jak píšu výše), jsem připojil zemnící svorku na vlastní uzemnění, což tehdy spustilo pojistku přetížení a měnič se vypnul. Následná kontrola průběhu už byla v p.... Toto asi způsobilo ten problém. Několikrát jsem ho později nechal dlouhodobě zapnutý se zátěží cca 50%, aby se kouřem prozradilo kurvítko, ale nic. Měnič maká, jenom radia SV,DV, z toho nemají radost.
Přílohy
100W.jpg
(197.07 KiB) Staženo 74 x
0W.jpg
(198.17 KiB) Staženo 71 x

Uživatelský avatar
voitano
Příspěvky: 466
Registrován: 02 pro 2009, 01:00

#11 Příspěvek od voitano »

A nekecá náhodou ten ukazovač sínusovky do 5MHz? Co nějaký pořádný analog škopek a prověřit to.

Uživatelský avatar
Quest
Příspěvky: 479
Registrován: 10 pro 2008, 01:00
Bydliště: Polabi, kdysi řepné, nyní řepkové lány.

#12 Příspěvek od Quest »

voitano píše:A nekecá náhodou ten ukazovač sínusovky do 5MHz? Co nějaký pořádný analog škopek a prověřit to.
Asi nekecá, foto č. 1, a všechny další jsou také dělané touto hračkou. Její předností je, kromě ceny i to, že chodí na dvě baterie 18650 a vejde se do kapsy. Neumím si představit jak bych se tahal se svým 20kg BM464, když druhou serii fotek jsem dělal v motorovém prostoru auta, na rozdíl od první, ve které je použita trakční baterie 105Ah. Z důvodu vyloučení vlivu této baterie a jejího "charger controleru", jsem vyzkoušel i připojení přímo na autobaterii 180 Ah v autě.
Naposledy upravil(a) Quest dne 16 čer 2016, 21:05, celkem upraveno 2 x.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#13 Příspěvek od rnbw »

Vrat ten menic na povodne miesto a zmeraj v povodnych podmienkach.

Uživatelský avatar
Quest
Příspěvky: 479
Registrován: 10 pro 2008, 01:00
Bydliště: Polabi, kdysi řepné, nyní řepkové lány.

#14 Příspěvek od Quest »

To: rnbw: (':D') Kam jej mám vrátit, ten je koupený jako samostatná jednotka! pozri sa na foto, ako vyzerá :twisted: :lol: Jeho místo je předurčeno jako silnější náhrada za 500W měnič připojený a provozovaný na tu zmiňovanou tr.bat. Ten musí fungovat na jakékoliv kapacitně dostatečně dimenzované 12V baterii, nebo mi chceš tvrdit, že ne?

Uživatelský avatar
PeteBurns
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 2576
Registrován: 08 říj 2007, 02:00

#15 Příspěvek od PeteBurns »

Samozrejme, ze bez zataze to musi fungovat aj na slaby 12V zdroj. Ked si spomenul, ze to zacalo robit po vypnuti ochranou, tak by som sa zameral na tranzistory vo vystupnom moste, na vystupny filter - ako tlmivky, tak kondiky - ono to proste vyzera, akoby zacalo nieco prerazat, pri tej vysokej SPWM frekvencii to potom moze robit taketo prudove a napatove spicky a nic sa nemusi odpalit...Galvanicky oddeleny vystup od vstupu moze aj nemusi byt, zalezi na konstrukcii, ale vacsina menicov je. Pomeraj tvar impulzov na kazdom vystupnom mosfete, ci nebude vidno nejaky rozdiel a chybu...

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“