teplem smrštitelná trubice

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
honzad
Příspěvky: 39
Registrován: 22 bře 2012, 01:00

teplem smrštitelná trubice

#1 Příspěvek od honzad »

Dobrý den, prosím o radu. Koupil jsem si teplem smrštitelnou trubičku o šíři 4cm. Do ní jsem si chtěl schovat nabastlenou elektroniku (vstup/výstup USB a mezi nimi elektronika). Šířka produktu je asi 2 cm. Proto jsem zvolil index smrštění 4:1. Přišla mi ale na můj vkus bužírka s tlustou stěnou. Pokusil jsem se teplovzduškou ji stáhnout, ale místo smrštění se deformuje. Můžete mi prosím poradit čím dosáhnu požadovaného smrštění.

Zatím jsem používal trubičky malého průměru, které bez problému smršťují, ale s tímto si nevím rady. Viz screen
Přílohy
image1.JPG
(92.93 KiB) Staženo 34 x

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od forbidden »

Asi to bude chtít o něco větší teplotu a rovnoměrněji prohřát. Dělal jsem s "bužírkou" o průměru 90 mm, tloušťka stěny skoro 2 mm a ještě s lepidlem. Nějakou dobu to nahřívání zabralo, než se smrštila rovnoměrně. Dalo to celkem práci srovnat.

Uživatelský avatar
frantajetel11
Příspěvky: 1922
Registrován: 13 lis 2008, 01:00
Bydliště: Kladno

#3 Příspěvek od frantajetel11 »

Musíš to pořádně a nejlíp rovnoměrně ohřát. Nejlepší je to na kousku smršťovky vyzkoušet.

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#4 Příspěvek od Achab »

Mám stejnou zkušenost, nestejnoměrné zahřívání po celé ploše někdy způsobí nerovnosti, "faldy" nebo bubliny na povrchu. Zvlášť u předmětů s velkým rozdílem rozměrů (mezi průměrem bužírky zastudena a na hraně průměru po smrštění) a u silnějších bužírek.

Uživatelský avatar
dobrman
Příspěvky: 1470
Registrován: 12 srp 2012, 02:00
Bydliště: J H

#5 Příspěvek od dobrman »

na podobný věci je lepší tenkostěnná, na tu stačí jakýkoliv fén. Čína nabízí slušný výběr snad ve všech rozměrech a barvách. Kupuju to na přebalování LiIon článků 18650(Ø 18mm) a 26650 (Ø 26mm)
U nás je dobrý mrknout do modelářských shopů. .....

Uživatelský avatar
honzad
Příspěvky: 39
Registrován: 22 bře 2012, 01:00

#6 Příspěvek od honzad »

Děkuju. Měli jste pravdu. Zvýšil jsem teplotu na 310 stupňů a začalo se to smršťovat. Ještě bych se Vás zeptal jak pracovat se smršťovačko níže. Je taková lesklá a při přiblížení teplého vzduchu se hned zkroutí a propálí
Přílohy
image1.JPG
(32.18 KiB) Staženo 37 x

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#7 Příspěvek od EKKAR »

Některý trubice jsou dělaný na smršťování "v peci" = nesnášejí lokální ohřev, ale musejí se ohřát najednou po celým povrchu, jinak se těsně vedle místa lokálního ohřevu roztrhnou. U tebe se pravděpodobně jedná o tenhle případ ...

Někdy na ně pomůže používat horkovzdušnou pistoli s hubicí rozfoukávající horkej vzduch do větší šířky, aby se neohřívaly malý oblasti - a předmětem uvnitř hadice točit, aby se prohříval celej obvod.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#8 Příspěvek od Sendyx »

Na nějakou levnou opalovačku zapomeň, tyhle smršťovačky (a prakticky všechny) vyžadují pro kvalitní aplikaci ohřev správným nástrojem, třeba Leisterem, nebo Raythem CV1981. A potřebuješ k tomu příslušný nástavec - cyklonový "hrnek" nebo "reflector", popřípadě širokou hubici.
Přílohy
reflectors.jpg
(8.1 KiB) Staženo 28 x
Curvetraceristé všech zemí spojte se!

Uživatelský avatar
honzad
Příspěvky: 39
Registrován: 22 bře 2012, 01:00

#9 Příspěvek od honzad »

Používám ZD939L. škoda, že na ni neseženu nástávce, které jste poslal jako screen.

Uživatelský avatar
frantajetel11
Příspěvky: 1922
Registrován: 13 lis 2008, 01:00
Bydliště: Kladno

#10 Příspěvek od frantajetel11 »

honzad píše:...při přiblížení teplého vzduchu se hned zkroutí a propálí
Vyzkoušej při jaký teplotě se začíná smršťovat a nastav o málo víc.
Ta tvoje vyfoukávačka ale na tyhle účely moc ideální nebude a nástavce na ní ani nemusíš shánět. Na tohle má asi malej výkon. Ale na takový to domácí smršťování bych se toho nebál :lol:

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#11 Příspěvek od kokun »

honzad píše:Dobrý den, prosím o radu. Koupil jsem si teplem smrštitelnou trubičku o šíři 4cm. Do ní jsem si chtěl schovat nabastlenou elektroniku (vstup/výstup USB a mezi nimi elektronika). Šířka produktu je asi 2 cm. . . .
A co tak to zkusit celé vrazit do běžné, kuchyňské pečicí trouby? Třeba bude těch max. 250°C stačit - :nevim:
Za některý konec uchopit tu elektroniku "kokodrýlem" držáku zvaného "třetí ruka".
Přílohy
06540145.jpg
Třetí ruka
(40.91 KiB) Staženo 28 x
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#12 Příspěvek od PavelFF »

Já teda moc často smršťovačku nepoužívám ale zatím jsem vždycky používal plamen. Na malé průměry mi stačí sirky a větší ohřívám nad plynovým sporákem. Regulace teploty se děje vzdáleností od ohně.
Sirky mají nevýhodu, že smršťovačku občas očadí. Používám černou a tam to nevadí a jde to setřít. Nevím, jestli by to na světlé nebylo vidět. Není to profesionální ale funguje to.

Uživatelský avatar
dobrman
Příspěvky: 1470
Registrován: 12 srp 2012, 02:00
Bydliště: J H

#13 Příspěvek od dobrman »

tenkostěnnou smršťovačku při obalování LiIon aku nahřívám obyč fénem, bohatě to stačí. A na tenký trubičky, na drátech, stačí zapalovač a trošku grifu, aby se nespálila izolace vedle....

Odpovědět

Zpět na „Poradna“