prosim o radu ohlednì pøedelání nabíjeèky na telefon na univ

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Legos

#16 Příspěvek od Legos »

takže staèí když znamy chce nabíjet 12 a 6 voltu do tech 300ma dat stabilizátory na 7808 na to nabití 6 voltu + 7815 na nabytí 12 voltu do plna.samozøejmì na 1 amperu dymenzovaných ale poradte mi jak udìlat aby se pøí nabíjení 12 voltu tøebas pøi plnem nabytí èlanku øeknìme 14 voltu rožla kontrolka že jsou èlánky nabité???to same pøi nabíjení 6 voltove baterie
pøi dosažení tøeba 6 volt aby to signalizovalo nabití do plna.Jak to co nejlevnìj udìlat.poradte ještì prosím

AmarokCZ
Příspěvky: 2838
Registrován: 20 pro 2006, 01:00
Bydliště: Poličské krystalinikum
Kontaktovat uživatele:

#17 Příspěvek od AmarokCZ »

Nejlevnějc to jde tak, že dáš LED + odpor + zenerku podle požadovaného napětí, všechno do serie. Když dáš bílou LED která má úbytek 3,2V tak k ní předej zenerku 2,7V a máš kontrolku na cca 6V. Místo odporu si tam dej trimr kterým to doladíš aby se to rozsvítilo kdy má.

legos

#18 Příspěvek od legos »

diky ti amarok cz

legos

#19 Příspěvek od legos »

chtìl bych se s váma dále poradit,udìlal jsem totiž proudový zdroj a to takto
dal jsem stabilizátor 7815,za nìj samozøejmì proudový zdroj omezeny odporem na 90ma,jak jsem mìøil odbìr na zátìži,skušebním odporu byl 89ma tedy jak má byt ale byl jsem nemyle pøekvapen když jsem zjístil že napìtí je místo oèekávaných 15 voltech pouze 6.6voltu.!!Porad´te prosím jak udržet to napìtí aspon do 14 volt,jsem už z toho neštastny.Nevím proè mi klesá to napìtí a už vùbec nevím jak ho udržet na tìch 14 až 15 voltech..Prosím poradte mi. :cry: :cry:

Návštěvník

#20 Příspěvek od Návštěvník »

Dìlat proudový zdroj ze 7815 je blbost. K tomu poøebuješ pro tvùj pøípad na vstupu cca 30V! Dej tam 7802 nebo ještì nejlíp LM317 - ta má jen 1,25V. Pochopitelnì si musíš pøepoèítat ten odpor.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#21 Příspěvek od masar »

Nemusíš být nešťastný, vždyť proměnné výstupní napětí je nutnou vlastností každého proudového zdroje. Ty ale zřejmě potřebuješ zdroj napětí 15V, jehož maximální proud je omezený na 90mA. Abys toho dosáhl, musíš mít oba zdroje. Zdroj stab. napětí (např.7815) doplň o proudové omezení. K tomu jeden rezistor nestačí. Můžeš použít některé známé zapojení s tranzistorem, jen na tomto fóru jich najdeš několik, stačí pohledat. :wink:

legos

#22 Příspěvek od legos »

pøesnì Masare potøebuji aby to dávalo stale 15 voltu,to jsem vyøešil tim stabilizátorem 7815 na 1 amperu,ted zbýva jen nìjak to omezit na tìch 90miliamper.Skusim pohledat,snad nìco najdu.Díky.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#23 Příspěvek od ZdenekHQ »

Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Odpovědět

Zpět na „Poradna“