zdroj proudu pro nabíjení aku

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
patt_01
Příspěvky: 514
Registrován: 07 led 2008, 01:00
Bydliště: Brandýsek
Kontaktovat uživatele:

zdroj proudu pro nabíjení aku

#1 Příspěvek od patt_01 »

Ahoj, stavím záložní zdroj s dobíjením, odpojením a testováním olověných akumulátorů.
Část odpojovače při vybití aku a část testování vnitřního odporu mám hotovou, ale dělá mi problém ubastlit proudový zdroj který bude akumuátor dobíjet.

Rozsah nastavení dobíjecího proudu bude 1-5A.

Napětí akumulátoru 12V, popř. 48V(4aku v sérii)

Napájení dobíječe bude z průmyslového spínaného zdroje 14,4V(u 48V varianty bude zdroj 56V), předpokládám pouze dobíjení a udržování 13,8V na akumulátor.

Úbytek napětí na snímacím odporu proudu musí být tedy velmi malý, max tak 100mV/5A, protože v cestě za dobíječem je v sérii ještě schottky dioda proti zpětnému vybíjení akumulátoru.

Prní návrh byl takový klasický, kdy pokud byl na snímacím rezistoru úbytek 0,7V, tak se otevřel tranzistor a ten přivřel výkonový tranzistor. Toto řešení bylo sice stabilní, ale mělo velký úbytek napětí na snímacím rezistoru a navíc byl dobíječ měkký, takže do zkratu dodal třeba 5A, ale do vybitého akumulátoru třeba jen 2A, což značně prodlouží dobu nabíjení akumulátoru. Sice by se dal seřídit aby akumulátor dobíjel 5A, ale zkratový proud by byl už moc vysoký.

Druhý návrh byl s použitím malého snímacího odporu 0,01Ohm a použití OZ, ale nedaří se mi zapojení odladit, aby bylo stabilní při proudovém omezení.

Budu vděčný za všechny rady, popř. schéma stabilního proudového zdroje, který by vyhověl pro tento účel.

Děkuji, patt

Uživatelský avatar
frpr666
Příspěvky: 1051
Registrován: 28 pro 2009, 01:00

#2 Příspěvek od frpr666 »

@Druhý návrh byl s použitím malého snímacího odporu 0,01Ohm a použití OZ, ale nedaří se mi zapojení odladit, aby bylo stabilní při proudovém omezení.

Nasdílej schéma. Nevidím problém, proč by zdroj proudu neměl fungovat...

Uživatelský avatar
Cowley
Příspěvky: 3087
Registrován: 04 úno 2005, 01:00

#3 Příspěvek od Cowley »

Ja pouzivam modul UZM2 od Adiglobal.cz.

Napaji se externim zdrojem 12V/5A nebo 12V/10A.

Uživatelský avatar
patt_01
Příspěvky: 514
Registrován: 07 led 2008, 01:00
Bydliště: Brandýsek
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od patt_01 »

Zde je schéma mojí kmitající varianty.
Jinak modul UZM2 používám, ale ty nedělají 48V variantu. Takže ji musim vyrobit...

Ještě doplním, že kontakt pro termostat je rozpínací - chybka ve schématu. Při zahřátí chladiče nad 95°C z důvodu např zkratu nebo velmi vybité baterie termostat rozepne a zavře koncový FET tranzistor.
Přílohy
reg dobíjení.png
(30.42 KiB) Staženo 182 x

Uživatelský avatar
frpr666
Příspěvky: 1051
Registrován: 28 pro 2009, 01:00

#5 Příspěvek od frpr666 »

Podle mě je to zapojení s OZ nestabilní, protože je použito single napájení a zároveň není dobře navrženo spojení výstupu OZ s bází NPN tranzistoru.
Uvažme výstupný rozsah reálného OZ.

Uživatelský avatar
patt_01
Příspěvky: 514
Registrován: 07 led 2008, 01:00
Bydliště: Brandýsek
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od patt_01 »

Napájení OZ je z 5V ze spínaného stabilizátoru který pracuje do 72V kvůli 48V variantě. Můžeš prosím upřesnit to spojení OZ s bází tranzstoru?
Díky

Uživatelský avatar
frpr666
Příspěvky: 1051
Registrován: 28 pro 2009, 01:00

#7 Příspěvek od frpr666 »

Celé to schéma se mi to zdá nějaké divné.
Uvažujme, že teče proud 1A a na "snímacím" rezistoru vznikne úbytek +10mV (non-inverting vstup). OZ se snaží "regulat" tak, že na (inverting vstup) bude taky +10mV. Bohužel díky single napájení tam +10mV nedokáže nastavit.
OZ má nastavo zesílení zhruba 100x, za ním jsou dva tranzistory NPN a PNP v kaskádě tj. zhruba 10000x
P-MOSFET předpokládám, že má pracovat v "lineárním" režimu a proud regulovat tak, že na sobě bude přebytečný výkon měnit v teplo. Tak je to myšleno?
Napiš odkud jsi sehnal toto schéma?
Jakým způsobem jsi zjistil, že to kmitá? Máš k dispozici osciloskop nebo jak?
Přílohy
160716_simulace_oz.png
(12.81 KiB) Staženo 48 x

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#8 Příspěvek od masar »

Chce to zjednodušit. Principiálně třeba takto:
Obrázek
:wink:

Uživatelský avatar
frpr666
Příspěvky: 1051
Registrován: 28 pro 2009, 01:00

#9 Příspěvek od frpr666 »

Nebo jej udělat jako spínaný zdroj proudu. Principiálně třeba takto:
Přílohy
160716_spinany2.png
(13.93 KiB) Staženo 48 x
160716_spinany1.png
(24.37 KiB) Staženo 78 x

Uživatelský avatar
patt_01
Příspěvky: 514
Registrován: 07 led 2008, 01:00
Bydliště: Brandýsek
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od patt_01 »

Ahoj, omlouvám se za opožděnou rekaci, dlouho jsem tu nebyl.
Zdroj proudu už funguje. Zde upravené schema. Sám jsem překvapen že to funguje v lineárním režimu bez žádného kmitání...
Schéma a celá konstrukce je můj výplod fanatzie, takže podivnost je zcela jasná :D
Přílohy
reg.dob..png
(18.39 KiB) Staženo 72 x

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#11 Příspěvek od masar »

Ano, chyba byla v omezení zesílení OZ a tím nedostatečné zzv. Ale i tak je to na můj vkus "přetranzistorované". Ještě bych vyhodil ten PNP tranzistor a obrátil polaritu vstupů OZ. :wink:

Uživatelský avatar
patt_01
Příspěvky: 514
Registrován: 07 led 2008, 01:00
Bydliště: Brandýsek
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od patt_01 »

Přetranzistorované to mám z důvodu, že dobíjecí napětí je cca 56V pro 48V variantu a tím nemohu napájet OZ. Takže OZ a další obvody napájím z 5V spínaného měniče a výkonový mosfet budím přes dva tranzistory, takže mi pak už postačí malé napětí pro otevření NPN tranzistoru a tím omezení dobíjecího proudu.
Navíc do báze PNP mám ještě zapojený obvod pro odpojení dobíjení, po dobu cca 8ms jednou za sekundu při kterém testuji a zatěžuji akumulátory a pak vyhodnotím, zda jou ok. Pokud je akumulátor odpojen a nebo je vadný, klapne relátko a pošle informaci ústředně.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#13 Příspěvek od masar »

Myslel jsem např. takto:
:wink:
Vložit "mezery" pro měření lze i tak.
Přílohy
reg.png
(11.52 KiB) Staženo 61 x

Odpovědět

Zpět na „Poradna“