Repase "hovňáků" TC180-18x

Opravy, renovace, schemata historické techniky

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#31 Příspěvek od Sendyx »

Degenerace dielektrika je poměrně rychlá u papírovin. Kvalitní plastové kondíky mohou vydržet mnohonásobně déle.

BTW, pro měření zvláště malých svodových proudů je vhodné používat zdroj stabilního napětí. Ty různé přípravky s nestabilizovanými zdroji se moc nehodí.
Curvetraceristé všech zemí spojte se!

Uživatelský avatar
Franta
Příspěvky: 181
Registrován: 23 srp 2012, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#32 Příspěvek od Franta »

TubeGuru > jak pro koho. Kup si metr kabanosu a pytel rohlíků, sedni na vršek a koukej na lidi dole, co se furt čímsi zabývají

Uživatelský avatar
Franta
Příspěvky: 181
Registrován: 23 srp 2012, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#33 Příspěvek od Franta »

Aby řeč nestála, nabízím zdejším zájemcům o měření kvality dielektrika neboli svodu suchých (svitkových) kondenzátorů návod na stavbu jednoduchého přístrojku, který si každý může sestavit ze součástek běžně dostupných ve své dílně.
Základem je trioda s vysokým Ri, zapojená podobně jako v elektronkovém voltmetru. Jako nejvhodnější z triod dnes ještě běžně dostupných doporučuji 6BC32 nebo jednu triodu z ECC83 nebo E88CC, popř. jiný typ, jehož Ri je větší, než 50 kOhm. Další důležitou součástkou je ručkové měřidlo s rozsahem nejméně 200 mikroampér.
Podrobný popis včetně schématu najde zájemce zde:
http://nostalgyradio.cz/blog/Hratky-s-kondenzatory
http://nostalgyradio.cz/blog/Hratky-s-k ... lerie/8590

Přístroj používám k plné spokojenosti už přes čtvrt století. Jistě se vyrojí (jako vždycky) oponenti-teoretici s tvrzením, že jeho měrné napětí je příliš malé. Nuže, pokud se odhalí svod kondíku již při tomto měrném napětí, jak by se kondík asi choval při svém provozním napětí, že... Mimo to je vhodný i pro zkoušky kondenzátorů do nízkonapěťových obvodů např. v tranzistorových rádiích. Ostatně - sestav to, vyzkoušej - a pak uvidíš!

K zapojení měřicí triody připomínám, že všechny nepoužívané elektrody musí být bezpodmínečně spojeny s katodou měrného systému.

Uživatelský avatar
Hejnicek
Příspěvky: 2022
Registrován: 16 čer 2004, 02:00

#34 Příspěvek od Hejnicek »

V zime se pokusim merak sestavit.

Uživatelský avatar
danhard
Příspěvky: 5705
Registrován: 05 bře 2007, 01:00
Bydliště: Jesenice u Prahy

#35 Příspěvek od danhard »

S nějakým Fetem to uděláš podstatně jednodušeji :D

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#36 Příspěvek od Sendyx »

A s měničem z fotoblesku, nebo oblíbené hrátky s trafy TAH2, když to má být na síť...
Curvetraceristé všech zemí spojte se!

Uživatelský avatar
Franta
Příspěvky: 181
Registrován: 23 srp 2012, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#37 Příspěvek od Franta »

Na ty kouzla s fetem nebo s fotobleskem jsem tedy děsně zvědav. Tak, až to "zjedodušené" někdo bude mít opravdu hotové, můžem to porovnat. Opravdu jsem děsně strašidelně a příšerně zvědav :thanks:

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#38 Příspěvek od Sendyx »

Já to mám hotové asi 20 let :D . A už to tak 10 let nepoužívám, na 95% operací mi stačí PU370/371.
Curvetraceristé všech zemí spojte se!

Uživatelský avatar
Hejnicek
Příspěvky: 2022
Registrován: 16 čer 2004, 02:00

#39 Příspěvek od Hejnicek »

Trafo i elku asi budu mit z vlastnich zasob tak proc ne.
A ty svitky budou zas pro "lampy". At to ladi.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#40 Příspěvek od Sendyx »

Tak to by chtělo honem pořídit elektronkový počítač s elektronkovým modemem, ať to ladí :lol: .
Curvetraceristé všech zemí spojte se!

Uživatelský avatar
Hejnicek
Příspěvky: 2022
Registrován: 16 čer 2004, 02:00

#41 Příspěvek od Hejnicek »

Nehledej v tom nejakou velkou uchylku, jen je to chut do sestrojeni. Nic jineho. :lol:

Uživatelský avatar
Franta
Příspěvky: 181
Registrován: 23 srp 2012, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#42 Příspěvek od Franta »

Sendyx>Mňo, já to nikomu nenutím, to PUčko mám taky. Tj. mám oboje měření dobře vyzkoušené, jenže co považuje PUčko za ještě dobrý kond, ten elektronkový měřák prověří přísněji. Drobátko bys se divil, nicméně nechme na hlavě, že. Každej máme to svý :P

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#43 Příspěvek od Sendyx »

No, i s tou PU370/371 se přímo dá - ale jen u kondů - otestovat víc, než těch 200MΩ, co mají na stupnici.
S použitím nějakého běžného multimetru v sérii (vstupní odpor 10M) se dají indikovat svodové proudy pod 1nA. K tomu ovšem stačí běžný stabilizovaný napájecí zdroj, netřeba mít PU370/371/311 a podobně.

BTW, takové měření izolací (nad GΩ při 100Vdc) už potřebuje mít DUT ve Faradayově kleci. Známý řešil přístroje pro testovací linku. Byla to ohromná legrace, když má jít o produktivitu a ne o mazlení se s jedním kouskem.
Curvetraceristé všech zemí spojte se!

Uživatelský avatar
Franta
Příspěvky: 181
Registrován: 23 srp 2012, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#44 Příspěvek od Franta »

Sendyx > Ano, částečný klíč k rozdílnému náhledu je ve tvé poslední větě. Já se mazlím s jedním kouskem, jelikož jsem sběratel historické elektroniky a rozehrát rádio ve kterém jsou všechny svitky (zvlášť vazební) se svodem, to prostě nejde...
Nicméně svitky pro polovodičové přístroje s udávaným zkušebním napětím 100V nebo méně bych nedoporučoval měřit PUčkem, jeho cca 500V na výstupu může takový kondík spolehlivě odpálit :(

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#45 Příspěvek od Sendyx »

Nene, na 100V svitky je třeba PU370, ten má 100V měřící napětí, nebo PU310, PU311.

http://www.georgeb.wz.cz/dilna/megmet/p ... _navod.pdf

Já se na to dívám tak, že je třeba hlavně měřit za definovaných podmínek, blízkých buď provoznímu stavu (záchrana historického přístroje), nebo mezním parametrům výrobce. Na to je vhodný přípravek s volitelným napětím atd.

Znovu opakuji, u kondů se dá výhodně použít měřič izol. stavů se stabilním napětím i na indikaci svodů mimo rozsah přístroje. Mnohem větší problém je měření svodů na plošných spojích, v konektorech, kabeláži, elektronkových paticích/soklech a podobně, zvlášť když se projevují jen za horka :twisted: .
Ono stačí, aby jeden pilný obchodník opucoval heptalové elektronky nějakým mastným sajrajtem, aby byly nožky krásně lesklé, a téměř se tím zlikvidoval jak přístroj, do kterého se ty elky osadily, tak zkušební přípravek :roll: .
Curvetraceristé všech zemí spojte se!

Odpovědět

Zpět na „Opravy a restaurování starých elektropřístrojů“