TESLA EMINENT 441 A-4, pouze šumí

Opravy, renovace, schemata historické techniky

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
elektrosvit
Příspěvky: 2512
Registrován: 27 čer 2016, 02:00

#31 Příspěvek od elektrosvit »

radioelectrum píše:Pokud by nešli pouze VKV rozsahy tak to bývá často filtrem 10,7 MHz. ten byl výroby z NDR a moc nevydržel.
V Eminentu ale žádný keramický filtr není. :wink: To si pleteš s následující řadou Duetto/Alto/Forte.

Uživatelský avatar
majkl-omega
Příspěvky: 3
Registrován: 20 črc 2016, 02:00

#32 Příspěvek od majkl-omega »

Díky za odpovědi!
To rádio hraje, dokonce i na VKV, akorát ten přepínač východní a západní normy nedrží zamáčknutý v rozsahu 88 - 108, což je blbé. Snažím se ten izostat opatrně vyjmout, abych to nerozladil. Pak ho tedy zkusím rozebrat a uvidíme.

Pak začnu řešit to lanko. Pokud by vás něco napadlo s tou pružinkou, budu rád. Zkusím rozmontovat nějaké propisky, ale chce to něco, co bude mít trochu tah...

Uživatelský avatar
elektrosvit
Příspěvky: 2512
Registrován: 27 čer 2016, 02:00

#33 Příspěvek od elektrosvit »

Může být jen zanešený aretační mechanismus. V horším případě bude poškozený plastový labyrint v pohyblivé části přepínače. V tomto případě bys ji musel vyměnit (celý isostat ne). Opatrně to rozeber a uvidíš. V aretačním mechanismu je taková krátká tenká tyčinka, pozor, ať ji neztratíš.

Pružinu z propisky bych tam nedával, ta je tlačná a ty potřebuješ tažnou, jak psali kolegové výše. Teď mě nenapadá, z čeho takovou sebrat :upset: ideálně z vraku nějakého jiného rádia.

Eminenta sice nemám, ale mám Euridiku II, což je předchozí model. Jsou to vcelku zdařilé přístroje vycházející z přenosných přijímačů Song resp. Sázava. Dobrá citlivost, neujíždí VKV a na to, že jsou to plasťáky, hrají jak kráva :twisted:

Uživatelský avatar
majkl-omega
Příspěvky: 3
Registrován: 20 črc 2016, 02:00

#34 Příspěvek od majkl-omega »

Ono je to ještě horší. Posuvná část izostatu je, zdá se, v pořádku. Je ale vylomený ten kus bakelitu, ve které má vězet ve vzpřímené poloze ta tyčinka. Takže se s tím nedá asi nic dělat, kromě výměny celého přepínače...

Elegantní řešení mě napadlo, až když jsem pracně vymontoval celý plošný spoj s izostatem. Mohl jsem přece vytáhnout jen tu pružinku, aby zůstal přepínač v poloze VKV II a byl by klid. VKV I se stejně už nepoužívá.

Příště budu chytřejší :)

Uživatelský avatar
elektrosvit
Příspěvky: 2512
Registrován: 27 čer 2016, 02:00

#35 Příspěvek od elektrosvit »

A když už je teď přístroj rozebraný, nestálo by za to ten přepínač vyměnit? Něco podobného se mi stalo u přijímače Alto. Tam se rozsypal na několik kusů síťový ISOSTAT. Výměna byla taky zábava. :twisted:

Odpovědět

Zpět na „Opravy a restaurování starých elektropřístrojů“