Wi-fi router

Počítače stolní, notebooky, tablety, tiskárny, scanery a vše, co nějak souvisí s PC

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#16 Příspěvek od Artaban001 »

Ahoj.
Tady je v provozu "Zyxel P660HW-T3 v2". Jeho wifi je značně proměnlivá a občas hapruje. Z něj mám kabelem z LAN výstupu připojen "BELKIN Wireless G Router F5D7230-4" Jím generovaná wifi je mnohem stabilnější a má rychlejší odezvu. Belkin jsem přepnul do režimu AP, takže neroutuje..
Za těch 14 dní,od doby, co jsem to tu tak náhodou zpytlíkoval, jsem nemusel připojení restartovat ani jednou.
A víte, k čemu je dobrý to "opakovátko do zásuvky?" - pokud je z LAN výstupem, tak jej používám jako klienta (pokud tu chce někdo připojit počítač a nechci mů dávat PIN), nebo na televizi, co nemá wifi vstup dat.
Ve funkci opakovače se často rozsypalo připojení (svojí wifi tvořil, ale nešlo připojení k netu) TP-link TL-WA850RE

Uživatelský avatar
PixelOrgy
Příspěvky: 1933
Registrován: 04 zář 2007, 02:00

#17 Příspěvek od PixelOrgy »

Ja mam tx vykon nastavenej na automatiku, maximum je 29dBm a je k tomu 3x5dBi antena, 5,2GHz pasmo. Vetsinou drzi vykon dost dole kolem 20dBm Maximum na apcku je 29dBm.
Chipset atheros, typ nevim, ale ma to uptime snad 2 roky a bez problemu.

Uživatelský avatar
Standa99
Příspěvky: 3476
Registrován: 29 čer 2004, 02:00

#18 Příspěvek od Standa99 »

Zajímavé, v pásmu 5,2GHz by měl být povolený výkon 200mW, což odpovídá 23dBm, takže když vezmeme výkon vysílače 29dBm a odečteme útlum konektorů (popřípadě kabelů) a přičteme zisk antény 5 dBi, tak i se dvěma konektory + pigtailem (pokud tam jsou) jsi mírně přes 33dBm (max).
Vysílací výkon tam je nejspíš kvůli pásmu 5,4-5,7GHz, kde je povolený 1W (30dBm), ale proč ten router používá takový výkon i v jiných pásmech (v tomhle případě pro indoor), je divné. Pokud nezastáváš vlastní slova "Plnej knedlik" != rychlejsi pripojeni, tak bys měl mít nastavený vysílací výkon max. na 18dBm.
Naposledy upravil(a) Standa99 dne 20 črc 2016, 08:21, celkem upraveno 1 x.
.
..
...
Ať žije zdejší FOSILOVNA :D

Uživatelský avatar
PixelOrgy
Příspěvky: 1933
Registrován: 04 zář 2007, 02:00

#19 Příspěvek od PixelOrgy »

Je to motorola AP-7131 s "debug" firmwarem, kde se da nastavit regulatory=none :-)

Krasny na tom je, ze se umi fungovat na kanalech od UNII-I az po ISM, tzn 5.1GHz - 5.7GHz. 2.4Ghz vubec nepouzivam. Treti radio je jako senzor, tzn meri prostredi. Jako napajeni, sprava, DHCP, firewall a NAT/router je RFS4000.

Mam to jeste z casu kdy jsem v moto delal :-)

Ten vykon mam automaticky, byt je rozlozenej jakoze dilna > predsin > obyvak > loznice, tzn holt kdyz jsem v loznici, tak vykon pridava, jde to pres 3 zdi. Snazi se drzet Rx pri nejhorsim -80dBm.

Podle me to je ideal nastaveni pokud to AP umi - nastavit jen cilovej rx pwr a nechat to na apcku.

S tim vykonem jsem to taky hlavne myslel tak, ze APcko je na stole, a vykon natvrdo na max - videl jsem to u par lidi. Pry ze to bylo pomaly tak pridali vykon.
Takze na notasu "prebuzenej" prijimac, hromady chyb a retransmitu...

EDIT: tak se divam, ted dokonce jede jen na 14dBm....

Uživatelský avatar
rob_brno
Příspěvky: 209
Registrován: 12 říj 2012, 02:00

#20 Příspěvek od rob_brno »

PixelOrgy píše: Taky me dava smysl nastavit sirku kanalu na max. nezbytnou velikost. Casto vidam, ze nekdo ma 16MBit ADSL, a k tomu 802.11ac router s 80MHz pasmem. To ma fakt smysl...
NEsnižuje, ale zase to širší pásmo dosah? Měl jsem představu, že se výkon musí vyzářit ve větší šířce a tak poklesne adekvátně výkon na všech kanálech.

Uživatelský avatar
PixelOrgy
Příspěvky: 1933
Registrován: 04 zář 2007, 02:00

#21 Příspěvek od PixelOrgy »

sirsi kanal znamena vetsi nachylnost na ruseni, a mensi efektivitu vyuziti spektra. proste to zabira moc mista. Pokud se nepletu, tak se sirkou kanalu vetsinou klesa i citlivost prijimace...

Uživatelský avatar
rob_brno
Příspěvky: 209
Registrován: 12 říj 2012, 02:00

#22 Příspěvek od rob_brno »

PixelOrgy píše:sirsi kanal znamena vetsi nachylnost na ruseni, a mensi efektivitu vyuziti spektra. proste to zabira moc mista. Pokud se nepletu, tak se sirkou kanalu vetsinou klesa i citlivost prijimace...
Podle mě citlivost přijímače nemůže klesat podle šíře pásma, ale vše co jsi uvedl bych dal spíš do souvislosti s poklesem vyzářeného výkonu ve všech pásmech. Když se na to dívám v scanwifi, tak se prostě sníží rozšiřením pásma jeho absolutní síla signálu.

Uživatelský avatar
LADER
Příspěvky: 273
Registrován: 01 dub 2013, 02:00

#23 Příspěvek od LADER »

Samozřejmě, citlivost přijímače stoupá s klesající šířkou pásma. Toto omezení je dáno šumem vstupních obvodů, který právě vytváří hranici kam až může přijímač s citlivostí jít.

Uživatelský avatar
sr71
Příspěvky: 2401
Registrován: 10 dub 2004, 02:00
Bydliště: severovýchodní èechy

#24 Příspěvek od sr71 »

potøebuju WiFi signálem lépe pokrýt 2 patra v domì, takže jsem z prvního routeru pøipojil kabelem druhý (do vstupu LAN) a zajímalo by mì zda je lepší na tom druhém routeru nastavit stejnou WiFi (název, heslo) jako na prvním, pouze ji nastavit na jiný kanál, nebo je lepší nastavit tam úplnì jinou WiFi sí￾?

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#25 Příspěvek od xsc »

Jinou. Vždyť jde o dvě zcela různé sítě s jinými adresami.

Uživatelský avatar
Kvicala_r
Příspěvky: 3221
Registrován: 19 led 2005, 01:00
Bydliště: Haná / N.J.

#26 Příspěvek od Kvicala_r »

xsc píše:zcela různé sítě s jinými adresami...
No tohle nemusí být pravda a v některých případech je přímo žádoucí, aby byl v jednom rozsahu adres. Takový případ může být, když v té první již existuje NAS, nebo síťová tiskárna, případně když přepojená zařízení mají vidět sebe navzájem
Jasně i v těchto případech jde do funkce NAT nastavit nějaký tunel, ale proč to dělat.
Takže spíše záleží, jestli chce, aby se mezi sebou sítě viděly nebo ne.

Některé zařízení dokonce prý umí nastavit wifi tak, že se průběžně přepojuje mezi dvěma vysílači (se stejnou SSID), aniž by ztratil pakety. Netuším, jestli je možné že by se připojované zařízení jen tupě dívalo na SSID bez kontroly MAC adresy vysílače. Nikdy sem to nezkoušel.

Já ale vždy nastavoval dvě různé SSID a kanály (byť to bylo v jednom rozsahu IP adres).

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#27 Příspěvek od rnbw »

Ked ide o jednu siet (druhy router sa pouziva ako AP), tak je mozne nastavit rovnake ESSID, rovnake sifrovanie a rovnake heslo. Potom sa to berie ako jedna siet a zalezi na klientovi, ktory AP si vyberie. Mal by si vybrat ten, ktory ma najlepsi signal a v pripade potreby sa aj prepnut na iny.

Uživatelský avatar
Standa99
Příspěvky: 3476
Registrován: 29 čer 2004, 02:00

#28 Příspěvek od Standa99 »

Obojí bude fungovat. A taky dva různé SSID můžou být na jednom subnetu (pokud to je žádoucí).
.
..
...
Ať žije zdejší FOSILOVNA :D

Uživatelský avatar
sr71
Příspěvky: 2401
Registrován: 10 dub 2004, 02:00
Bydliště: severovýchodní èechy

#29 Příspěvek od sr71 »

Nastavil jsem na druhém routeru WiFi s jiným názvem a doteï to všechno celkem dobøe fungovalo, dnes když jsem pøijel z práce tak mi syn hlásil že nefunguje internet na pc pøipojeném kabelem do druhého routeru. Zjistil jsem že pøes kabel nefunguje pøipojení k internetu nikde, ani za druhým ani za prvním routerem. Takže problém bude už nìkde v prvním routeru (kabel pøipojen, pøipojení k internetu není k dispozici) Zajímavý je že pøipojení pøes WiFi z obou routerù funguje. Moc to nechápu. Na co bych se mìl zamìøit? První router je cca 3 mìsíce starý TP-Link Archer C2. (nikdo v routeru nic nepøenastavoval)

Uživatelský avatar
PixelOrgy
Příspěvky: 1933
Registrován: 04 zář 2007, 02:00

#30 Příspěvek od PixelOrgy »

rnbw píše:Ked ide o jednu siet (druhy router sa pouziva ako AP), tak je mozne nastavit rovnake ESSID, rovnake sifrovanie a rovnake heslo. Potom sa to berie ako jedna siet a zalezi na klientovi, ktory AP si vyberie. Mal by si vybrat ten, ktory ma najlepsi signal a v pripade potreby sa aj prepnut na iny.
ono to neni az tak jadnoduchy v pripade, ze potrebuje i plnohodnotnej AP roaming...

Odpovědět

Zpět na „Výpočetní technika“