Fr.menič MM420

Měřáky, automatizační technika, regulační technika

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Jonapo
Příspěvky: 184
Registrován: 02 črc 2005, 02:00
Bydliště: slovensko

Fr.menič MM420

#1 Příspěvek od Jonapo »

Zdravím,
prosím, nevie mi niekto poradiť, mám problém s meničom mikromaster 420 o výkone 1,1 kwna napájacie napätie 230V AC.
Menič reguluje motor dopravníka 1,1kW, fungoval bez problémov 5 rokov, zrazu začal zastavovať bez toho, že by vypísal kod poruchy.Menič obsluha zapala a zasa fungoval aj týždeň v kuse.Potom asi po roku ho sa spustiť nedal.
Náhodne motor ktorý bol naň pripojený do trjuholnika na 230V, zapojil do hviezdy na 400V, motor ide ale pri večšej záťaži zastavuje,samozrejme má menší výkon v zapojení do hviezdy na 400V.

Asi menič na jeho vek 10 rokov doslúžil
Nevedel by mi poradiť nejaký profi pohnár na meniče Siemens.
Ďakujem.

Uživatelský avatar
Habesan
Příspěvky: 6924
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od Habesan »

Mohl bys to prosím vyfotit?

V některých měničích měl Siemens ohavně poddimenzované zenerky.
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)

hakamusai
Příspěvky: 943
Registrován: 17 dub 2007, 02:00

#3 Příspěvek od hakamusai »

Těch příčin může bejt několik.Začal bych kontrolou nastavení parametrů měniče.Kontrolou chlazení (podle typu.Ten co je uveden má možná pasivní chlazení).Kontrolou motoru,přívodu k motoru.

Uživatelský avatar
dadofry
Příspěvky: 44
Registrován: 03 říj 2011, 02:00

#4 Příspěvek od dadofry »

Pokud se na měnič připne displejový modul BOP lze s měničem komunikovat.Lze sledovat okamžité hodnoty napětí, proudu, frekvence napětí ss obvodu. Dále lze ve stavových slovech sledovat stav měniče.Pokud není BOP k dispozici základní stavy měnič hlásí pomocí zelené a žluté LED diody na čele měniče.Docela dost podrobný návod v češtině. http://www1.siemens.cz/ad/current/conte ... 000_cz.pdf

petrfilipi
Příspěvky: 2551
Registrován: 13 zář 2005, 02:00

#5 Příspěvek od petrfilipi »

1. Napiš přesný typ měniče (6SE6420-xxxxx-xxxx)
2. Napiš něco o zapojení (jak je regulována frakvence - potenciometrem? - neodešel? - já jsem před měsícem měnil Teslácké potenciometry pro ovládání měničů, bo měly poruchy na dráze). Když měnič nebude fungovat, zkus změřit napětí na analog. vstupu.
3. To samé platí i o povelu směru. Neodešel přepínač, který dává povel na jeden (a druhý) směr?
4. Nemáš možnost připojit za měnič souhrnný měříč napětí a proudů - že bys věděl, jestli něco do motoru teče.

Tyhle měniče nejsou žádní blbci a pokud mají nějakou chybu nebo alarm, tak to ohlásí. Ale samozřejmě panel BOP je lepší než LED. Pokud tedy měnič nehlásí chybu, tak bych to viděl na normální provozní stav - jen mu ale třeba chybí povely pro chod apod.

Já jsem před 14 dny jeden kousek MM420/1,5kW/230V/380V vyhodil. Před asi 2 lety hlásil alarm překročení proudu, tak jsem udělal rosborku a sborku a měnič zase rok jel. Ale kamarád, který je majitelem měniče, potřeboval zvýšit otáčky asi na 65Hz. Tak jsem je zvýšil a jakmile jsem měnič pustil, tak se objevila chyba F0001 (= zkrat na výstupu, a to i po odpojení kabelu k motoru) a bylo vymalováno. Odešel IGBT blok - proti ss meziobvodu naměřím 3xdiodu a v opačné polaritě taky 3xdiodu, ale u toho ještě asi 700mV mezi Uc+ a výstupem V. IGBT modul je zákaznický (jak mi řekli u Semikronu), takže není ani šance zjistit schéma. A jelikož snímací odpor 0,005Ohm byl OK, tak měnič leží v regálu. Ale oprava se vzhledem k ceně nevyplatí. Naštěstí jsem sehnal jeden starý (nikdy nepoužitý) menič, zase Siemens, a to zadarmo. Tak není co řešit.

Petr Filipi

Uživatelský avatar
SMITH
Příspěvky: 1259
Registrován: 07 čer 2004, 02:00
Bydliště: Púchov , SLOVENSKO

#6 Příspěvek od SMITH »

petrfilipi píše:IGBT modul je zákaznický (jak mi øekli u Semikronu), takže není ani šance zjistit schéma.

Petr Filipi
Je to síce zákaznický obvod , ale schéma pasuje zo štandardného , len má inak zapojené vývody , resp inak umiestnené ...
:-) Nikdy neøíkejte, že nìco nejde, protože vždy se najde blbec, který neví, že to nejde, a udìlá to ! :-)
Úspìch je špatný uèitel. Kvùli nìmu si chytøí lidé myslí, že nemohou prohrát. (Bill Gates)

petrfilipi
Příspěvky: 2551
Registrován: 13 zář 2005, 02:00

#7 Příspěvek od petrfilipi »

SMITH píše: Je to síce zákaznický obvod , ale schéma pasuje zo štandardného , len má inak zapojené vývody , resp inak umiestnené ...
No tak to nevím. Můj modul je 1f (IGBT?) modul s usměrňovačem (neboť jinde usměrňovač není), označení a vývody viz obrázky.
Ale ani jsem nenašel podobný výrobek od Semikronu.

Petr
Přílohy
Modul-2.jpg
(81.23 KiB) Staženo 105 x
Modul-1.jpg
(88.76 KiB) Staženo 96 x

Uživatelský avatar
SMITH
Příspěvky: 1259
Registrován: 07 čer 2004, 02:00
Bydliště: Púchov , SLOVENSKO

#8 Příspěvek od SMITH »

Ten èo som rozoberal , bol 3f z Sinamics G120 . Potom som sa pýtal kolegu , ten ho objednal priamo u výrobcu , najprv napísali , že nie je problém , ale o 2 dni odpísali , že je problém , že je to špeciál pre Siemens a že ho nemôžu dodáva￾ tretím stranám ...

Tak som to pustil k ¾adu ...
:-) Nikdy neøíkejte, že nìco nejde, protože vždy se najde blbec, který neví, že to nejde, a udìlá to ! :-)
Úspìch je špatný uèitel. Kvùli nìmu si chytøí lidé myslí, že nemohou prohrát. (Bill Gates)

Odpovědět

Zpět na „Měření, regulace a automatizace“