Prosím o identifikaci šasi

Opravy, renovace, schemata historické techniky

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
EM88
Příspěvky: 81
Registrován: 10 črc 2016, 02:00
Bydliště: Pardubický kraj

#16 Příspěvek od EM88 »

To máš pravdu, Blaníku se jistě vyrobilo mnohem více než těhlech o něco méně častých 614A. 614A z Blaníku vychází tak je možné, že ta cívka je v něm stejná. Jinak to šasi má více problémů než jen tu cívku-chybí usměrnovací AZ11 včetně patice, není tam jedna zdířka (asi pro gramo), napájecí šnůra je v háji, přerušené zemění u vzduchového kondenzátoru... Pravděpodobně budou i nějaké vadné svitky, bohužel zatím za ně nemám náhradu.

Uživatelský avatar
jardx
Příspěvky: 193
Registrován: 02 zář 2008, 02:00
Bydliště: Kolínsko
Kontaktovat uživatele:

#17 Příspěvek od jardx »

Svitky budou vadné všechny,patici a AZ11 mohu věnovat.

Uživatelský avatar
elektrosvit
Příspěvky: 2512
Registrován: 27 čer 2016, 02:00

#18 Příspěvek od elektrosvit »

614A je v podstatě Blaník bez pásmového ladění, ale s magickým okem. Podrobnější popis: 605A 606A 613A 614A. Takže sežeň někde od myší nesežraného Blaníka a můžeš cívky předělat. Před započetím práce si ještě projdi toto. Je tam popsaný skoro stejný přijímač a pokud budeš postupovat podle uvedených bodů, tak i jako začátečník určitě 614A zvládneš rozehrát. :wink:

Uživatelský avatar
EM88
Příspěvky: 81
Registrován: 10 črc 2016, 02:00
Bydliště: Pardubický kraj

#19 Příspěvek od EM88 »

Děkuji všem za rady, aktuálně se o mnoho dál nepohnu jelikož nemám ty náhradní svitky. Nerad bych kuchal nějaké kompletní rádio i když to je "jen" běžný Blaník, radši bych to vybral z nějakého vraku.

Uživatelský avatar
Dvoulampovka
Příspěvky: 284
Registrován: 25 čer 2011, 02:00
Bydliště: KOLÍN

#20 Příspěvek od Dvoulampovka »

Snad nic neporuším, svitky beru zde: http://racvonka.cz/kondenzatory.html

Uživatelský avatar
radioelectrum
Příspěvky: 2055
Registrován: 11 lis 2011, 01:00
Bydliště: Oslavany
Kontaktovat uživatele:

#21 Příspěvek od radioelectrum »

Vzít svitky z nějakého vraku je většinou stejné jako tam nechat ty původní. Oboje jsou po těch letech již načnuté. Ti co to chtějí elegantně vyřešit svitky berou od mojí maličkosti.

Uživatelský avatar
EM88
Příspěvky: 81
Registrován: 10 črc 2016, 02:00
Bydliště: Pardubický kraj

#22 Příspěvek od EM88 »

Tím "kucháním" z vraku jsem měl na mysli tu cívku co je poškozená. Je mi jasné, že ty svitky nebudou po těch desetiletích v nejlepší kondici. 614A používá ty černé asi zalévané asfaltem. A ty je repasuješ Radioelectrum? Kdyžtak prosím napiš SZ kolik za ně chceš. Díky

Uživatelský avatar
Dvoulampovka
Příspěvky: 284
Registrován: 25 čer 2011, 02:00
Bydliště: KOLÍN

#23 Příspěvek od Dvoulampovka »

Dovolím si reagovat: kupte si třeba zde: http://www.soucastka.cz/tc343-15n-1500v ... ?ItemIdx=1 , výběr veliký a ceny určitě nižší ve většině položek. Stačí tam pohledat. Že by někdo prodával "repasované", o tom nevím. A máte to i s fakturou = záruka. Je to ale čistě Vaše věc, časem se určitě v nabídkách zorientujete ....

Uživatelský avatar
EM88
Příspěvky: 81
Registrován: 10 črc 2016, 02:00
Bydliště: Pardubický kraj

#24 Příspěvek od EM88 »

Děkuji za tip Dvoulampovka, ještě jsem nové svitky nekupoval tak nemám přehled kde mají nejlepší výběr a ceny. Zatím trochu tápu v tom nahrazování některých hodnot, můžu nahradit například původní kondík s označením 20k novým 22n?, 1600pF s pomocí 1n5 nebo je lepší 1n8? Dále původní s označením 5k s pomocí nového 4n7 ? Původní 50k s pomocí 47n? Na napětí předpokládám radši 630V a více?

Uživatelský avatar
Dvoulampovka
Příspěvky: 284
Registrován: 25 čer 2011, 02:00
Bydliště: KOLÍN

#25 Příspěvek od Dvoulampovka »

Ano, oni se ani jiné moc nedělají, a když vezmeme tu toleranci co měly, nevidím problém. Ten nastane např. u slídových, teď mě napadá ta destička s přepínačem vlnových rozsahů, tam máš tu okousanou cívku od hryzalek. Tam je to "háklivé", je to práce odbornější než výměna svitku jinde. Chce to např. změřit více kondů a vybrat ten "in"... Ale to jsme zase o kus dále a jinde.

Uživatelský avatar
weed_smoker
Příspěvky: 2675
Registrován: 02 pro 2011, 01:00
Bydliště: Jaroměř

#26 Příspěvek od weed_smoker »

EM88 píše:Děkuji všem za rady, aktuálně se o mnoho dál nepohnu jelikož nemám ty náhradní svitky.
Na testy můžeš použít i MKS/MKT na 400-630V-(lesklý zelený ze starý TV a červený kvádry WIMA nebo i žlutý TC2xx,ty jsou až do 1kV- ) a postupně je nahradit dobrejma replikama (možná i originálama,pokud seženeš dobrý).

Uživatelský avatar
Dvoulampovka
Příspěvky: 284
Registrován: 25 čer 2011, 02:00
Bydliště: KOLÍN

#27 Příspěvek od Dvoulampovka »

Ještě doplním, je dobré si i něco prostudovat. Mám dojem, na základě dosavadní komunikace, že nebude na závadu: http://www.radiohistoria.sk/Oldradio/ma ... cu/0000412

Uživatelský avatar
EM88
Příspěvky: 81
Registrován: 10 črc 2016, 02:00
Bydliště: Pardubický kraj

#28 Příspěvek od EM88 »

Na ten návod jsem se díval nedávno, je to pěkně bod po bodu udělané. Samozřejmě není to úplně 100% stejné s 614A, ale tu základní představu o tom co s tím mi to dalo. Primární kodenzátor 32M+32M jsem cca 10 dní zpátky formoval, bohužel nemám pořádně čím změřit kapacitu a ESR. (pořádný měřič mám v plánu časem pořídit, samozřejmě bude to záležet na financích). Po odpojední od sítě jsem na něm naměřil okolo 280V a postupně napětí klesalo cca 1V za vteřinu. Rezistory + výstupní trafo zkontroluji až zas budu mít chvíli čas.

Odpovědět

Zpět na „Opravy a restaurování starých elektropřístrojů“