(Polo)most s IR2104 - millerova kapacita

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Ondra2
Příspěvky: 530
Registrován: 19 bře 2014, 01:00

(Polo)most s IR2104 - millerova kapacita

#1 Příspěvek od Ondra2 »

Čau pánové, stavím si střídač (H-můstek) s 2x IR2104, ovládané MCU. Všechno chodí pěkně, akorát mi sem tam unikne dým, a to pořádně. Je to víceméně katalogové zapojení IR2104, chápu i v čm je problém, ale nechce se mi věřit, že ten obvod je takový šunt.
Můstek spíná cca 230V do zátěže 27Ohm, střída je proměnná 4-100% , frekvence 70Hz.
Problém je následující - v okmažiku sepnutí horního tranzistoru mi projde přes millerovu kapacitu spodního tranzistoru proud do gate a dále do OL IR2104. Proud je zhruba 130mA, trvání cca 100ns řádově. Problém je, že IRko ten proud neudrží a na gejtu spodního tranzistoru se objeví cca 5V. Tzn. je částečně otevřený a teče mi příčný proud polomostem.
Odpory v gejtech jsou 15Ohm na nabíjení gejtu a těch 15 + 6Ohm s rychlou diodou na vybíjení. Zkusmo jsem zvyšoval nabíjecí odpor horních tranzistorů (zpomaloval spínání), ale akceptovatelný výsledek (peak na gate spodního tranzistoru pod 2V) jsem dostal až někde u 10us přechodového jevu, což by byl při zatížení taky ohňostroj kvůli ztrátám.
Dotaz tedy zní, je to vlastnost IRka? Můžu očekávat řádové zlepšení při použití IRS2104? Nemá někdo datasheet, ve kterém by byly vidět V/I charky těch výstupů? Proč nevidím ten samý efekt na horních tranzistorech?

Uživatelský avatar
Habesan
Příspěvky: 6924
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od Habesan »

A "vybíjecí" rezistory mezi G a S těch tranzistorů (hlavně spodních) tam máš ???
(Řádově koliOhmy.)
Ve svém dotazu to nepíšeš.
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)

Uživatelský avatar
Ondra2
Příspěvky: 530
Registrován: 19 bře 2014, 01:00

#3 Příspěvek od Ondra2 »

v Gejtech jsou tyto komponenty: 15Ohm+6Ohm v sérii s UF diodou na výstupy IR2104. Dále BZX84C18 a 10kOhm na source.
Nicméně ï kdyby tam nebyly, tak by to mělo jet, výstup IRka je push-pull, navíc 10k s těma 130mA nic neudělá.
Ještě mě napadá že jsem nenapsal napájení, je tam 13V. Pomohlo by zvýšení k těm maximálním 20V s výměnou zenerky v gatech?? Řádově asi ne, co?

Uživatelský avatar
robokop
Příspěvky: 11
Registrován: 15 dub 2016, 02:00

#4 Příspěvek od robokop »

Když koukám na datasheety, tak rozdíl mezi IR2104 a IRS2104 nevidim a připadají mi pro takovou zátěž slabé. Těch 27ohm/230V vyžaduje určitě výkonný mosfety tak i nějaký silnější driver by se hodil. Něco jako IR2110 který dá 2A.
Možná by pomohlo připojit paralelně ke kazdému mosfetu RC člen pro snížení dU/dt.
Nemáš taky dlouhý cesty od budiče k tranzistorům?
Dělá to i při odpojené zátěži?

Uživatelský avatar
robokop
Příspěvky: 11
Registrován: 15 dub 2016, 02:00

#5 Příspěvek od robokop »

Na těch horních tranzistorech to nevidíš nejspíš proto, že to zachytí ta zenerka mezi G-S polarizovaná jako normální dioda. Ten impuls na horním gatu by měl jít do záporu při sepnutí dolního mosfetu.

Uživatelský avatar
Ondra2
Příspěvky: 530
Registrován: 19 bře 2014, 01:00

#6 Příspěvek od Ondra2 »

No právě že nechytí, když se sepne spodní tranzistor, tak to stáhne source horního tranzistoru dolů k zemi, zatímco drain je připojený pořád na těch 230V - takže je to vlastně to samé.
Jako jo, tranzistory jsou už celkem lopaty, ale čekal jsem spíš problémy při sepnutí, že se budou flákat. Rozhodně ne že mi ho sepne ta kapacita při sepnutí druhého tranzistoru.

Celý datasheet je celkem na prd, performance tam není vůbec popsaná. Jediný proud na výstupu je proud do zkratu, což je informace na nic. Nějaké závislosti U/I nebo dynamický odpor nikde.

Neznáte někdo ty řady IR/IRS, jestli existuje pinově kompatibilní silnější driver k IR2153 (samokmit) v SO8? Udělal jsem na ně plošňáky, protože jsem jich měl víc v šuplíku s tím že to ovládám přes napětí na Ct pinu. Teď to mám ručně prodrátované na tu IR2104 (bez samokmitu), chovají se obě stejně.

Uživatelský avatar
danhard
Příspěvky: 5705
Registrován: 05 bře 2007, 01:00
Bydliště: Jesenice u Prahy

#7 Příspěvek od danhard »

IR2085S, ale zapojenej je trochu jinak.
Naposledy upravil(a) danhard dne 21 črc 2016, 15:37, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Ondra2
Příspěvky: 530
Registrován: 19 bře 2014, 01:00

#8 Příspěvek od Ondra2 »

dík, ale mám tam přes 200V. Tahle dává do 150V max.

Jinak layout (vzdálenost IRka od tranzistorů) by mohl být lepší, ale žádná hrůza, rpůběhy jsou (téměř) stejné jak u gate před odporama, tak na pinu IRka. Země taky nelítají.

Uživatelský avatar
danhard
Příspěvky: 5705
Registrován: 05 bře 2007, 01:00
Bydliště: Jesenice u Prahy

#9 Příspěvek od danhard »

Tak to žádnej selfosc není, jen IR2183, IR2184.

Uživatelský avatar
Ondra2
Příspěvky: 530
Registrován: 19 bře 2014, 01:00

#10 Příspěvek od Ondra2 »

Ale ne, ta 2085 je samokmit a na podobný mám ten layout (já to mám na 2153). Za 2153 bych potřeboval náhradu, ale na vyšší proudy, pinově kompatibilní. U těch 2104, 218X musím prohazovat 2 nožičky a přidávat propojku. Mám tu víc PCB, tak to není zrovna košer.
Tuší ale někdo proč to vidím jenom na spodním tranzistoru?

Uživatelský avatar
danhard
Příspěvky: 5705
Registrován: 05 bře 2007, 01:00
Bydliště: Jesenice u Prahy

#11 Příspěvek od danhard »

Jistě že je ta IR2085 samokmit, ale žádnej jinej není. Jen ty půlmůstkové budiče.

Uživatelský avatar
Radim
Příspěvky: 305
Registrován: 17 srp 2013, 02:00

#12 Příspěvek od Radim »

IR2104 vytváří, jestl ise nepletu, potenciál pro ovládání horního Mosfetu "zvednutím" náboje kondenzátoru z napájecího napětí max 20 V.
Tím se celé zapojení stává kmitočtově závislé.
A 70Hz se mně zdá velmi malý kmitočet, funguje toto zapojení IR s 2104 i s tímto nízkým kmitočtem, nevybije se během impulzu ten kondenzítor?

Uživatelský avatar
PeteBurns
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 2576
Registrován: 08 říj 2007, 02:00

#13 Příspěvek od PeteBurns »

Urcite nie ;) Ondra2, skusal si tam dorobit totem-pole budice, alebo nie?

Uživatelský avatar
voitano
Příspěvky: 466
Registrován: 02 pro 2009, 01:00

#14 Příspěvek od voitano »

Dej skutečné schéma s popisem hodnot a vyfoť zařízení...

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“