Pájení starších SMD součástek.

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Radim
Příspěvky: 305
Registrován: 17 srp 2013, 02:00

Pájení starších SMD součástek.

#1 Příspěvek od Radim »

Chtěl jsem se zeptat na zkušenosti s pájením starších SMD součástek.
Ve velkovýrobě, pokud nedělají totálně levnou elektroniku, podle mých informací nepoužívají součástky starší než půl roku, protože u takových se už pájitelnost zhoršuje a na plošných spojích se tak objevuje víc defektů.
Přitom bastlíři běžně používají součástky staré i několik let.
Projevuje se zhoršení pájitelnosti u SMD nějak výrazněji?
Připravuji pájení přetavením horkým vzduchem s tavidlem kalafunou s aktivovanou kyseinou abietovou. Předpokládám, že aktivace je tak akorát, aby ta kalafuna byla bezoplachová.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od ZdenekHQ »

Ono bude spíš záležet na skladování, t.j. i zdroji nákupu.

Mám SMD 0805 z TME vysypaný v šuplíku klidně dva roky a chytá to bez problémů, v případě pájení "olovem" u prototypů i bez dalšího tavidla.

Na druhou stranu dnešní SAC míří směrem ke stále většímu obsahu čistého cínu, což se ale kupodivu projevuje mnohem větší cenou (i když přísad, hlavně stříbra, je tam méně), dražším tavidlem a vyšší teplotou pájení (prostě šetří jen výrobci, zákazník to zaplatí a ještě je po tom prd). Inu, pokrok zřejmě nelze zastavit.

Bez oplachu se stejně neobejdeš.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#3 Příspěvek od Michal22 »

Pokud koupíš v rozumné firmě SMDčka, tak tam bývá indikátor vlhkosti s kartička se čtyřmi terčíky, ze startu jsou modré, pokud se potkají s vlhkostí, tak zrůžovějí. Tohle je tam proto, aby se dalo odhadnout, jak moc byly součástky exponovány vnějšímu ovzduší s vyšší vlhkostí. Díky tomu potom jdou hůř pájet.
Jinak jsme teď osazovali v práci několik stovek různých desek, napůl ruční práce (aplikace cínové pasty přes planžety na desky, potom strojní osazení a zapečení v IR peci). Většina součástek byla nově koupená (čína, TME, GM), ale některé byly už z dřívější výroby- tam už bylo pod mikroskopem vidět trošku horší zatečení cínu.
Kalafunu se snažím už delší dobu nepoužívat, jednoznačne u mě vede flux RMA7. Ale je docela drahý. Bezoplachový.
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#4 Příspěvek od Sendyx »

Ta vlhkost je obzvlášť problém u některých dílů - část VLSI obvodů, nějaké keramické kondy, varistory a hlavně gelové LED. Tam absorbovaná vlhkost při pájení způsobí poškození - typický problém u některých kodeků (výstřelový šum), a některé LED chcípnou během pár dnů až týdnů.
Curvetraceristé všech zemí spojte se!

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od ZdenekHQ »

Problém s vlhkostí řešil Siemens v Rožnově před cca 20 lety, jenže jim ty nakoupený a navlhlý hybridy "střílely" už při přetavení. Museli je předem dosušit...

Testovací terčíky znám, ale jsou součástí balení jen u relativně dražších polovodičů, u běžné SMD bižuterie je to asi neekonomické (kromě kilometrových návinů). Dodavateli je to jedno, klidně to tak zabalí, ale nákupčí se na to vykašlou...
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#6 Příspěvek od Michal22 »

Bral jsem asi před půl rokem nějaké SMD LEDky z TME, došly mě ve stříbrných zatavených sáčcích i s těmi indikátory vlhkosti. Některé jsem ještě ani nenačal. A to jsem bral po deseti kusech od typu.

Jinak u mobilů nám díly z Nokie chodily takhle vždy, i když v sáčku byla jen jedna součástka. Vždy s indikátorem.

A ještě- nedávno jsme z TME objednávali 800ks tantalů 100u/16V, ty zase pro změnu došly jen v sáčcích- 500ks na cívce, 300ks jen tak stočených v sáčku. Bez indikátorů.
Předpokládám, že se to řeší podle citlivosti součástek.
A pec na "pečení" součástek (za účelem snížení vlhkosti) jsme kdysi na Lesné měli, ale já s ní reálně nepřišel do kontaktu.
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#7 Příspěvek od Sendyx »

Nedávno jsem zažil překvápko, pájím ručně (ne přetavením, ne hotair) nějaké údajně nové odpory 1206 a po pájení (olovem) se pájecí ploška, předtím hladká a celistvá, mění v samostatné ostrůvky... :twisted:


Jo, u některých dílů bylo předepsáno, že je lze pájet až po sušení - a to bylo třeba řízený proces 24 hodin, ochranná atmosféra, a snad 12 hodin bylo při 120°C.
Curvetraceristé všech zemí spojte se!

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od ZdenekHQ »

Michal22 píše:Bral jsem asi před půl rokem nějaké SMD LEDky z TME, došly mě ve stříbrných zatavených sáčcích i s těmi indikátory vlhkosti...
V TME to teď dost řeší, mě chodí procesory za stovku/ks v šedým antistatiku s terčíkama, pohlcovačem vlhkosti a štítkem s datem balení a podpisem.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Kvicala_r
Příspěvky: 3221
Registrován: 19 led 2005, 01:00
Bydliště: Haná / N.J.

#9 Příspěvek od Kvicala_r »

Asi je to hodně ovlivněno materiálem pouzdra a jeho schopností propustit vzdušnou vlhkost. Jeden servisák z motoroly taky zmiňoval, že IC sušil třeba půlden při 70C, aby vlhkost při přetavení neroztrhala vnitřní systémy.
Nakonec to není jen o součástkách, možná byste se divili, co udělaá taková PI flexina nalaminovaná na Al plech, když se nedorží pravidla skladování a dosušení

Uživatelský avatar
Radim
Příspěvky: 305
Registrován: 17 srp 2013, 02:00

#10 Příspěvek od Radim »

Děkuji všem za informace.
Našel jsem doma nějaké snad 10 let staré SMD BC 847 a 857, tak je zkusím zpracovat a uvidím.

Uživatelský avatar
dj_rizek
Příspěvky: 711
Registrován: 07 dub 2005, 02:00
Bydliště: blízko Třeboně

#11 Příspěvek od dj_rizek »

Radim píše: Ve velkovýrobě, pokud nedělají totálně levnou elektroniku, podle mých informací nepoužívají součástky starší než půl roku, protože u takových se už pájitelnost zhoršuje a na plošných spojích se tak objevuje víc defektů.
Tak to by mě zajímaly tvoje zdroje a hlavně zdroje součástek té firmy, technicky je to podle mě nemožné.Dodací podmínky součástek do velkovýrob jsou bez problému 90dnů a u méně používaných typů o hodně víc.
Sám v takový výrobě dělám (IPC class 3) a často jsme rádi že příchozí díly jsou do 2 let stáří, potom se dělají testy pájitelnosti,na komponent se nanese tavidlo a ponoří se do cínové lázně, pod mikroskopem se pak zkontroluje smáčení,přídadně se udělá rozbrus pro kontrolu intermetaliky.

Skladování je kapitola sama o sobě.
ZdenekHQ píše:
Michal22 píše:Bral jsem asi před půl rokem nějaké SMD LEDky z TME, došly mě ve stříbrných zatavených sáčcích i s těmi indikátory vlhkosti...
V TME to teď dost řeší, mě chodí procesory za stovku/ks v šedým antistatiku s terčíkama, pohlcovačem vlhkosti a štítkem s datem balení a podpisem.
LEDky jsou běžně MSL3 a procesory hodně často taky MSL2/MSL3

Uživatelský avatar
Radim
Příspěvky: 305
Registrován: 17 srp 2013, 02:00

#12 Příspěvek od Radim »

Kdesi jsem těch půl roku vyčetl v souvisloti s používáním méně agresívních bezoplachových tavidel na součástky v úpravě pro bezolovnaté pájení.
Jinak když spotřebováváte balení součástek dva roky, tak to nedá nic dělat.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“