Kombi chladnička Ardo chladnička nechladí.

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
olinfiala
Příspěvky: 16
Registrován: 28 pro 2012, 01:00

Kombi chladnička Ardo chladnička nechladí.

#1 Příspěvek od olinfiala »

Dobrý den.
Ardo kombinovaná chladnička dvoumotorová 180cm výška, kompresory Elektrolux. Starší stroj. Nemá žádný štítek. Chladnička přestala chladit. Termostat stále sepnut. Danfoss 077B6251. Asi je K.O. Kompresor se po vychladnutí rozjede, po asi 6 sek. něco v něm cvakne
(asi tepelná pojistka) a jen ticho. Mrazák jede v pohodě. Možné příčiny? Může mi někdo poradit? Jsem důchodce na vesnici a servisy daleko. Děkuji předem za zprávy typu: do sběrného dvora. Mám 50. Vím co s elektrikou.
Děkuji za konstruktivní radu.

Uživatelský avatar
doktor365
Příspěvky: 1848
Registrován: 28 led 2006, 01:00

#2 Příspěvek od doktor365 »

po asi 6 sek. něco v něm cvakne
(asi tepelná pojistka) a jen ticho.
Jo to bude tepelná pojistka. Tak buď je v háji pojistka nebo kompresor. Zkusil bych ji na chvilku vyřadit a změřit kolik bere kompresor a hned budeš chytřejší.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#3 Příspěvek od Artaban001 »

No pokud Ti v něm za 6 sekund něco cvakne, tak za tu dobu bys mohl odměřit proud i na lednici bez jejího rozebrání. Pokud máš klešťák, tak na tyto účely se hodí prodlužka, která má venkem vyveden ve formě smyčky fázový, nebo nulový vodič, který je samozřejmě izolovaný. Pokud naměříš nadproud, můžeš být sebelepší elektrikář, ale pokud nejsi chlaďař, doma zadřený kompresor nevyměníš. Můžeš prověřit maximálně stav rozběhového příslušenství ( nadproudový relé, PTC spínač, nebo kondenzátor - podle toho, co je použito).

Uživatelský avatar
olinfiala
Příspěvky: 16
Registrován: 28 pro 2012, 01:00

#4 Příspěvek od olinfiala »

Takže : chladný kompresor se lehce rozběhne bez pazvuků ale žere 6.5A !!
Předpokládám, že neodpíná rozběhové vinutí. Což? Co teď? Jak zjistit jestli je to motor nebo rozběhová automatika. V přípojné krabičce se mi zdá trochu zmatek. Na motoru lsou tři nožičky nahoře je přívod fáze na plastové zařízení
(zřejmě tepelná pojistka) dole pak krabička pro dvě nožičky a dvoucentimetrovým terčíkem (asi PTC). nevím ale které nožky jsou co.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#5 Příspěvek od Artaban001 »

1. Rozkresli si schéma zapojení kompresoru (někdy bývá pod deklem svorkovnice)
2. Po rozběhu to rozběhový vinutí odpoj - možná budeš muset udělat nějaký přípravek, jako třeba vyvedení dvou drátů přes vypínač a pod
3. Nech kompresor rozběhnout a rozběhový vinutí odpoj - varianta připojovat rozběhový vinutí po dobu rozběhu. Při běhu změř proud bez toho vinutí. Pokud Ti neklesne, tak máš zjednodušeně řečeno závadu na chladícím okruhu, což se nevyplatí nechat opravit. 6 sekund je dost krátká doba na to, aby se v okruhu udělaly provozní tlaky a podtlaky (i to topný tělísko v pojistce musí hřát nějakou dobu, aby prohřál bimetal spínače) - takže je vadný kompresor, což obnáší otevření chladivového okruhu a tím pádem nutné úkony pro jeho opětné "uzavření" po montáži kompresoru jinýho - cena převýší zůstatkovou cenu výrobku. U lednice tudíž směr sběrný dvůr.
(připomínám, že rozběhový vinutí je připojováno elektromagnetickým nadproudovým relé, nebo odpojováno termistorem z prudším zvýšením odporu po dosažení pracovní teploty, na které se udržuje průchodem zbytkového proudu - jako u pozistoru v demagnetizaci TV obrazovky)

Uživatelský avatar
olinfiala
Příspěvky: 16
Registrován: 28 pro 2012, 01:00

#6 Příspěvek od olinfiala »

Kompresor vypadá takto : Elektrolux GD36 AA
Thermal protect , 220-240V, 50Hz. (R134A). Nedaří se mi připojit obrázek v jpg. ( Hláška: Tried to upload empty file)
Co změřit odpory vinutí? jakou hodnotu mohou přibližně mít?

Uživatelský avatar
doktor365
Příspěvky: 1848
Registrován: 28 led 2006, 01:00

#7 Příspěvek od doktor365 »

Zkus to zapnout bez rozběhového relé. Změř odpor mezi všemi třemi vývody. Největší odpor-obě vynutí dohromady,nejmenší-hlavní vynutí,no a ta střední hodnota rozběhové vynutí. Na společný kolík připoj fázi a na kolík který má oprotí společnýmu nejmenší odpor nulák. Z nuláku si odboč kouskem kabelu. Při zapnutí do sítě pak tím kouskem kabelu z nuláku škrtni o kolík rozběhového vynutí.Kompresor naskočí a pak změř odběr na hlavním vynutí. Pokud bude více jak 1,5A tak se kompresor přidírá a je to odvoz směr SD.
Změř ten vrchní oproti těm dole,menší odpor hlavní vynutí větší pomocné.
Většinou bývá pomocné vlevo.

Uživatelský avatar
kynolog07
Příspěvky: 55
Registrován: 30 led 2009, 01:00
Bydliště: Prostějov

#8 Příspěvek od kynolog07 »

Hi, dělalo mi to na uvedené lednici to samé. Bohužel byl spálený kompresor. Ten jsem štípnul ve sběrném dvoře - měl jsem štěstí. Po výměně kompresoru a znovunaplnění chladícím mediem lednice maká k plné spokojenosti.

Uživatelský avatar
kovar
Příspěvky: 1687
Registrován: 03 říj 2010, 02:00
Bydliště: Letohrad (Východní Čechy)

#9 Příspěvek od kovar »

Štítek bývá uvnitř ledničky
Lepší vrabec v hrsti nežli blechy v srsti.

Uživatelský avatar
doktor365
Příspěvky: 1848
Registrován: 28 led 2006, 01:00

#10 Příspěvek od doktor365 »

Uvnitř ledničky je sice štítek,ale tam není vyražen typ kompresoru.Pouze typ lednice,jaké je tam chladivo a množství.

Uživatelský avatar
olinfiala
Příspěvky: 16
Registrován: 28 pro 2012, 01:00

#11 Příspěvek od olinfiala »

Tak je vše vyřešeno. Motor kompresoru má zkrat mezi vinutími. Žere stejně 6.5A i bez startování. Rozběhne se totiž i jen na vinutí nerozběhové. Obě vinutí mají stejný odpor a spodní kolíčky mají mezi sebou zkrat. Cestu do sběrného dvora brzdí jenom to, že mrazák funguje bez problému a bude asi sloužit jako záložní mrazák. Místa mám dost.
Děkuji všem za rady. O.F.

Odpovědět

Zpět na „Bílá technika“