Měření svodového odporu Megmetem

Problémy s měřícími přístroji, detektory fyzikálních veličin, detektory kovů a další

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
racek_seagull
Příspěvky: 34
Registrován: 30 bře 2015, 02:00

Měření svodového odporu Megmetem

#1 Příspěvek od racek_seagull »

Zdravím,
existuje několik metod měření svodového odporu kondenzátorů, hlavně svitků.
Hodí se kromě třeba zkoušeček s doutnavkou k měření svodového odporu i Megmet?

Nemáte s tím někdo zkušenosti?

Díky!

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#2 Příspěvek od Artaban001 »

Pokud je megmet na kličku, tak se na kondíky nehodí. Pokud je s měničem, tak ano. Jen ty kondíky nezapomínej potom bezpečně vybíjet, ať Ti nenakopou.

Uživatelský avatar
racek_seagull
Příspěvky: 34
Registrován: 30 bře 2015, 02:00

#3 Příspěvek od racek_seagull »

Díky! Které typy megmetů by přicházely v úvahu?

Uživatelský avatar
racek_seagull
Příspěvky: 34
Registrován: 30 bře 2015, 02:00

#4 Příspěvek od racek_seagull »

A, prosím Tě, proč se vlastně ten klasický na kličku nehodí? Ani když jeho jmenovité napětí nepřesáhne maximální napětí kondíku?

Uživatelský avatar
Mirda
Příspěvky: 597
Registrován: 14 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Vysočina

#5 Příspěvek od Mirda »

Megmet byl vždy na kličku a pro různá napětí až na 2,5 kV. Klikou neudržíš konstantní otáčky tudíš ti bude lítat napětí i ručka měřáku a nic nenaměříš.

Uživatelský avatar
racek_seagull
Příspěvky: 34
Registrován: 30 bře 2015, 02:00

#6 Příspěvek od racek_seagull »

To, že kolísá napětí přece neznamaná, že nenaměřím odpor.

Nebo se mýlím?

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#7 Příspěvek od kokun »

Opravy a restaurování starých elektropřístrojů
racek_seagull píše:. . .

Nebo se mýlím?
Ano - zmýlil jsi se hlavně v sekci, ve které tvůj problém řešíš 8O :lol:
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
racek_seagull
Příspěvky: 34
Registrován: 30 bře 2015, 02:00

#8 Příspěvek od racek_seagull »

Pro kokuna: Zkoušení starých svitků myslím patří do oprav a restaurování, ale pokud to tak nesmí být, navrhuji pro sebe podmínečný trest.

Nebo veřejně prospěšné práce.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#9 Příspěvek od Artaban001 »

Kličkový megmet je systém z poměrovou deprézským měřidlem (měřidlo má dvě cívky navzájem překřížené a vzájemně se přetahují o ručku - proto měřák nemá pružinku). Poměrovýmu měřidlu nevadí kolísání napětí, protože napětí kolísá jak na měřící cívce, tak i na "kompenzační". U kondenzátoru ovšem nastává ten problém, že se vybíjí a nabíjí podle velikosti aktuálního napětí z "dynama" megmetu. Proto nic pořádně nenaměříš, páč Ti bude ručka furt lítat. A proto se mají měřit měřiči izolace z měničem - tomu napětí nekolísá.
Sám jsem řešil problematiku měření svodu VN kondenzátorů o kapacitě 75uF/4000V (Jsou zapojeny 4 v sérii a dělí se na ně 3KV. Jsou to dva polomosty střídačů v sérii )
Nakonec jsem používal dva systémy:
1. Tvrdší zdroj 1KV (20W) přes bočník 10R/100W a multimetr přepnutý na 200mV. Měřák z bočníkem je na "studený straně", takže nemusím řešit jeho izolaci. Bočník učinil měřák takřka nezničitelný.

2. Zdroj více, než 1000V, ale velice měkký. Měřák jsem vybavil ochranným odporem, který v případě aktivace ochranného jiskřiště nezpůsobí detonaci a přitom se moc neuplatňuje díky velice vysokému vnitřnímu odporu měřidla. Tento měřák paralelně na kondík a nabíjet na požadované napětí, nepřekračovat moc 1000V (1100V měřák ještě vydržel bez přeskoků). Potom nabijení ukončit a napětí změřit za pět minut. Kondíky vždy bežpečně vybít vhodným 10K odporem a potom dorazit kusem drátu (rána jistoty) - teprve potom na ně šahat.
Naposledy upravil(a) Artaban001 dne 16 říj 2016, 21:55, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
racek_seagull
Příspěvky: 34
Registrován: 30 bře 2015, 02:00

#10 Příspěvek od racek_seagull »

Aha, díky za vysvětlení.

Tak se asi dám na ty doutnavky... :-)

Ne vážně, tohle jsem si neuvědomil.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#11 Příspěvek od Artaban001 »

Zdroje 1KV lze spáchat pomocí n-násobiče a "variaku", nebo nějakým měničem (já to dělal ze zářivkovýho měniče, kde jsem využil vinutí, co je mezi kostrou a zářivkou)
Nebo pár kusů traf z 12V na 230

Uživatelský avatar
monterjirka
Příspěvky: 2761
Registrován: 14 čer 2003, 02:00
Bydliště: Blížejov

#12 Příspěvek od monterjirka »

Hlavně je třeba pro takové měření mít seriozně omezený proud. Kdyby se to prorazilo, aby z toho nebyla "pozvánka pro záchranáře nebo hasiče".

"Revizácké" přístroje (např. PU194) mají proud omezený na 1mA, PU371 nedával při zkratu ani tak velký proud (byl na 2 AA články)

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#13 Příspěvek od Artaban001 »

On sám takový kondenzátor v nabitém stavu je mnohem tvrdší zdroj, než zdroj 1KV vytvořeného z pár traf 230/12 zapojených primárama v sérii a sekundárama paralelně, do kterých se pouští 12V střídavých,kdy ty trafa jsou v provedení do PCB a o výkonu pár W.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#14 Příspěvek od BOBOBO »

Dej se na doutnavky . Tuto metodu jsem převzal po svém otci i s velkou doutnavkou . A v tom článku jsou kecy , blikáním doutnavky můžeš ten svod odhadnout . Chce to zkušenost . Ale dříve měly svitkové kondy obecně větší svodové proudy než dnes . Inu jiné materiály . Takže oproti řadě TC18X jsi dnes v poho . Tenkrát jsem na sklad nakoupil , nákup byl pro mne daleko , auto jsme neměli , no a za 7-10 let jsem je nepoužité kvůli svodům hodil do koše ...

Uživatelský avatar
racek_seagull
Příspěvky: 34
Registrován: 30 bře 2015, 02:00

#15 Příspěvek od racek_seagull »

Díky všem. Budu uvažovat o doutnavkovém zkoušeči a pořídím si i jednoduchý bateriový megmet s měničem. Dá se sehnat kolem osmi stovek.

Odpovědět

Zpět na „Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin“