měnič 230V AC - 1,5V DC 10 mA

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Pradlenka
Příspěvky: 46
Registrován: 16 úno 2014, 01:00

měnič 230V AC - 1,5V DC 10 mA

#1 Příspěvek od Pradlenka »

Potřeboval bych od zkušenějších bastlířů poradit nějakou co nejjednodušší konstrukci měniče napětí z 230V AC na 1,5V DC - je to pro provoz čidla a má to nahradit klasický 1.5 AA akumulátor, který nechci využít. Na trhu jsem bohužel našel jenom integrované měniče na 3.3 V a více, čili zatím bych to viděl na užití tohoto měniče + rezistorem to srazit na 1,5 V, ale třeba bude mít někdo i jiné řešení?

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 4499
Registrován: 10 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Košice

#2 Příspěvek od Atlan »

Mostik kondik na vyhládenie odpor a cervena Ledka ak ti nevadi ze to nieje oddelene.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#3 Příspěvek od masar »

Pokud to má být galvanicky oddělené, pak tvoje řešení (+rezistor a např. červená LED) je dobré řešení. :wink:

Uživatelský avatar
Pradlenka
Příspěvky: 46
Registrován: 16 úno 2014, 01:00

#4 Příspěvek od Pradlenka »

No, oddělené to být nemusí. Kdybych využil ten diodový můstek "Graetzovo zapojení" na dvoucestné usměrnění, jak přesně se na to zapojuje těch 230V? V učebnicových příkladech to zapojují většinou na transformátor, takže mají dvě větve, ale pokud bych tam transformátor nedal, mám jenom jednu plus fázi - tu přivedu najednou na oba vstupy můstku, nebo je to jinak?

Uživatelský avatar
breta1
Příspěvky: 3454
Registrován: 09 zář 2005, 02:00

#5 Příspěvek od breta1 »

Dobře si rozmysli, jestli to chceš galvanicky neoddělené - je to NEBEZPEČNÉ, zejména pro nepříliš znalého v elektrice
Vezmi raději libovolnou nabíječku na mobil a udělej toto
Přílohy
1,5V.PNG
(2.36 KiB) Staženo 90 x

Uživatelský avatar
misocko
Příspěvky: 1250
Registrován: 26 čer 2009, 02:00
Bydliště: Hlohovec (Sk)

#6 Příspěvek od misocko »

Pradlenka píše:No, oddělené to být nemusí. Kdybych využil ten diodový můstek "Graetzovo zapojení" na dvoucestné usměrnění, jak přesně se na to zapojuje těch 230V? V učebnicových příkladech to zapojují většinou na transformátor, takže mají dvě větve, ale pokud bych tam transformátor nedal, mám jenom jednu plus fázi - tu přivedu najednou na oba vstupy můstku, nebo je to jinak?
- prosimta, vzhladom na svoje vedomosti, pouzi tu nabijacku na mobil
s tym "jenom jednu plus fazy", si uplne vedľa a ani netušiš čo ťa može zabiť.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#7 Příspěvek od masar »

Pradlenka píše:...mám jenom jednu plus fázi - tu přivedu najednou na oba vstupy můstku, nebo je to jinak?
Je to jinak, ale pro tebe je nejlepší řešení to tvoje: nabíječka nebo měnič s výstupem 3,3V + omezovací rezistor 120Ω + červená LED. Jiné řešení by bylo mnohem dražší. :wink:
Přílohy
zdroj 1.5V.png
(3.78 KiB) Staženo 81 x

Uživatelský avatar
Pradlenka
Příspěvky: 46
Registrován: 16 úno 2014, 01:00

#8 Příspěvek od Pradlenka »

No nebojte se mi poradit jak je to s tím graetzovým můstkem - proudový chránič to přeci jistí :wink: Nabíječka se mi tam nevejde. Samozřejmě jsem si ale jednu cvičně rozložil a nešlo si nepovšimnout, že hned na vstupu mají tajemnou součástku se čtyřmi nožičkami - bohužel čitelné je jenom 8 H 5 J (ne za sebou), jenomže to můstek nebude - jsou na tom kondenzátory na 400V a oba pak přivedeny k nožičce malého trafa. Jenomže na primáru pak hraje ještě nějakou důležitou roli polovodič K 824 se sedmi nožičkami a to už nedávám. Ti Číňani jsou opravdu nějak napřed.

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 4499
Registrován: 10 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Košice

#9 Příspěvek od Atlan »

Prudovy chranic je posledna instancia, a nezarucuje ze dana osoba nezhebne. Co mi pripomina ze dnes v kupelni som otestoval pritomnost fazy, dotykom esteze bol cviknuty koniec vodica a len som bruskom oprel na malej ploche :) ale sem se lekl.

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“