Aiwa AX-7550, žárovky na 8V? (vyřešeno)

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
kentan
Příspěvky: 175
Registrován: 31 led 2012, 01:00
Bydliště: Liberecký kraj

Aiwa AX-7550, žárovky na 8V? (vyřešeno)

#1 Příspěvek od kentan »

Zdravim, dají se ještě sehnat žárovky 8V 0.25A? Patice stejná jako u auta, třeba ve skode 120 v tachometru. Našel jsem je pouze v zahraničí. Zvláštní je, že ostatní žárovky co vypadají jako pojistka se sehnat dají. Případně děkuju za odpověď.
Přílohy
2014-01-30 21.12.43.jpg
(267.72 KiB) Staženo 88 x
Naposledy upravil(a) kentan dne 31 led 2014, 20:20, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#2 Příspěvek od konosuke »

Pokud patice vzácně pasuje tak bych se příliš nerozpakoval a vrazil tam 12V autožárovičky nebo s úpravou napájení na to vyšší nápětí. Vnější dizajn vintage aparátu nedozná žádné újmy na kráse.
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
kentan
Příspěvky: 175
Registrován: 31 led 2012, 01:00
Bydliště: Liberecký kraj

#3 Příspěvek od kentan »

Udělal jsem to přesně tak, dal jsem tam ty 12V žárovky. Udělal jsem cosi jako násobič nevím jak se tomu řiká, dva kondenzátory do serie, nabíjené přez střed jednocesně, takže na výstupu je cca 13,5V
Děkuju!
Přílohy
1234.jpg
(287.13 KiB) Staženo 88 x

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#4 Příspěvek od konosuke »

Pěkné řešení a máš klid, žárovky 12V budou do konce světa...pokud tedy správně chápu byly napájeny střídavinou, AC, tedy nejspíš přímo z vinutí trafa, je to tak ? Schémátko receiveru Aiwa nemám.
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
Kvicala_r
Příspěvky: 3221
Registrován: 19 led 2005, 01:00
Bydliště: Haná / N.J.

#5 Příspěvek od Kvicala_r »

šikovné, jen bych asi řekl spolehlivější a jednodušší je použít pouze patici a do ní něco dodat - LED nebo žárovku s drátovými vývody a zapájet. Jasně, že někdy jde o zachování vzhledu, ale proboha co to muselo žrát, když tam ta žárovka bere 250mA - asi jediná nebude :)

Uživatelský avatar
kentan
Příspěvky: 175
Registrován: 31 led 2012, 01:00
Bydliště: Liberecký kraj

#6 Příspěvek od kentan »

Je to tak, napájí se přez pojistku 3,15A střídavě. Taky jsem uvažoval nad led. Ale to není ono. Stupnice podsvětlená žárovkami má svoje ,,kouzlo,,. No těch žárovek je tam celkem 7. Čtyři ve stupnici ladění, 1 menší v rysce ladění. A dvě v analogovych měřácích signalu. Servisní schéma by se mi hodilo. Co kdyby náhodou.

Uživatelský avatar
jogo9
Příspěvky: 364
Registrován: 23 lis 2014, 01:00

#7 Příspěvek od jogo9 »

Dali by sa vpísať do tej schémy nejaké hodnoty súčiastok??

Uživatelský avatar
Radim
Příspěvky: 305
Registrován: 17 srp 2013, 02:00

#8 Příspěvek od Radim »

To tam ani nemusel být násobič. Žárovky na 12 voltů, i automobilové, ( ty jsou ve skutečnosti asi na 14 voltů) na 8 voltů stále dost svítí. A navíc takovým příjemnějším "retro" světlem s žlutavějším nádechem. Jen trochu s menší intenzitou, zato podstatně víc vydrží.

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#9 Příspěvek od konosuke »

Vono existovala auta s palubním napětím 6V ale jeden ví či objímky pasují a problém by byl opačný, že jo.
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
Kvicala_r
Příspěvky: 3221
Registrován: 19 led 2005, 01:00
Bydliště: Haná / N.J.

#10 Příspěvek od Kvicala_r »

Ta patice byla stejná. Dělali se 4W a 2W pokud se pamatuju dobře. Ale pak ta spotřeba ještě poleze nahoru...

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#11 Příspěvek od Sendyx »

Moc bych to nepřeháněl, plasty a patice se nadměrným výkonem zničí. Žárovky je optimální mít podžhavené tak o 20%, pod určitou mez už rychle klesá jas a stává se z nich jen topidlo.
Curvetraceristé všech zemí spojte se!

Uživatelský avatar
jogo9
Příspěvky: 364
Registrován: 23 lis 2014, 01:00

#12 Příspěvek od jogo9 »

Ďakujem, práve som opravoval podobný kus, náhodou som narazil na toto vlákno - a videl že žiarovky sú problémom, tak som sa v predstihu pýtal.. Nakoniec ale okrem udanej závady že iné netreba robiť, ani žiarovky meniť..

Uživatelský avatar
Rob
Příspěvky: 39
Registrován: 05 lis 2014, 01:00

#13 Příspěvek od Rob »

Ahoj,píšeš,že ostatní žárovky co vypadají jako pojistka se sehnat dají.Můžete mi někdo poradit kde je sehnat,pokud možno tady v ČR.Mám starý Technics a ten má sólo vinutí na trafu 4,7V pro žárovičky a já bych tam chtěl dát ty Led tube,ale našel jsem a to bohužel jenom na Ebay Led tube na 8V a nevím,jestli by mi svítily a do zdvojovače se mi moc nechce.Věděl by někdo nějaký odkaz?
Přílohy
s-l225.jpg
(8.6 KiB) Staženo 56 x

Uživatelský avatar
Kvicala_r
Příspěvky: 3221
Registrován: 19 led 2005, 01:00
Bydliště: Haná / N.J.

#14 Příspěvek od Kvicala_r »

Pokud jsou ty LED zapojeny paralelně (každá se svým odporem), tak by svítit měly. Jinak těžko - Vf bílé LED je cca 3V a více

Uživatelský avatar
Rob
Příspěvky: 39
Registrován: 05 lis 2014, 01:00

#15 Příspěvek od Rob »

Je tam málo místa,předpokládám sériové zapojení.

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“