Blikač do rytmu hudby (TIP35C)

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
kOhm
Příspěvky: 177
Registrován: 30 srp 2015, 02:00
Bydliště: Brno

Blikač do rytmu hudby (TIP35C)

#1 Příspěvek od kOhm »

Ahoj, jen tak pro zábavu jsem si zapojil toto zapojení.

http://www.electro-tech-online.com/atta ... gif.75190/

V zapojení je sice TIP31, nicméně v obchodu je neměli a doporučili mě TIP35C.Vzal jsem tedy ten,vše zapojil podle schématu ale nefunguje.Respektive funguje ale při maximálním zesílení sluchátkového zesilovače svítí sotva na 60%.Nevíte kde dělám chybu?Používám LED pásek bílá 5m.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#2 Příspěvek od masar »

Nikde neděláš chybu. Jen očekáváš neočekávatelné. Zapojení bude blikat v rytmu hudby jen tehdy, když ho připojíš k vhodnému zdroji signálu. Tím výstup sluchátkového zesilovače není. Rytmická složka hudby je spíše v signálech pro subwoofery a musí mít dostatečnou amplitudu.
Správnější odkaz je tento.
:wink:

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#3 Příspěvek od EKKAR »

Spíš bych tam viděl nějakej Darlington, třeba TIP122 a podobně - ty jednoduchý výkonový trandy nedokáže obyčejnej výstup přehrávače dostatečně vybudit ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
kOhm
Příspěvky: 177
Registrován: 30 srp 2015, 02:00
Bydliště: Brno

#4 Příspěvek od kOhm »

Děkuji za rady zkusím TIP122 mám ho tady v šuplíku.

Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#5 Příspěvek od MetalGod »

Nebo, pokud máš výkonovější PNP a ňákej univerzální NPN, použij Sziklaiova zapojení.
Výhodu má v tom, že Ube je stejný jak u obyč trandu, u daru přítele Darlingtona je ovšem dvojnásobný, což by se Ti u signálu s nedostatečnou amplitudou nemuselo líbit.
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#6 Příspěvek od Artaban001 »

Inspiruj se těma "blikátkama", co se montovaly do těch "internationálů", co prodávali rákosníci v 90-tých letech.
Pokud chceš použít mermomocí to svý zapojení z úvodu, tak:
Do báze dej kondenzátor třeba 1uF/50V oddělující JACK konektor od tranzistoru. Od kladnýho pólu dáš odpor na bázi a od báze na emitor dáš odpor třeba 1K, aby se mohl kondenzátor vybíjet. Výsledný dělič by měl tranzistor pootevírat, aby LED ještě nesvítily, když není aktívní zdroj "zvuku"
Velikosti toho odporu mezi bázou a kladným pólem můžeš ovlivňovat citlivost. velikost hodnoty odporu však nesmí klesnout tak, aby výsledný proud bázi tranzistor nezničil. Bez oddělovacího kondenzátoru bych si to nikdy nedovolil k ničemu připojit.

Uživatelský avatar
Dragoniac
Příspěvky: 44
Registrován: 01 zář 2016, 02:00

#7 Příspěvek od Dragoniac »

Už tejden v kuse řeším podobnej problém. Jak to udělat, abych při úderu bubnu z linkovýho vstupu dostal volně použitelnej pravoúhlej impulz o amplitudě 12V. S úspěchem jsem zvládnul výhybku, ale dál už jsem v koncích a googlení nejrůznějších "peak detektorů" mi moc nepomohlo. Do toho vyčochtaný kontaktní pole... No, začínám z toho mít tiky. Nestavěl tady někdo něco podobnýho? Fungující zapojení bude odměněno bludišťákem :)
Mělo by to bejt co nejmenší, s nesymetrickým 12V napájením.

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#8 Příspěvek od Hydrawerk »

kOhm píše:Ahoj, jen tak pro zábavu jsem si zapojil toto zapojení.

http://www.electro-tech-online.com/atta ... gif.75190/
To tvoje zapojení mi připadá dost blbé.
Vygoogluj si nějakou barevnou hudbu, popř. led light organ.
Přílohy
led light organ02.jpg
(123.92 KiB) Staženo 55 x

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#9 Příspěvek od masar »

Dragoniac píše:Už tejden v kuse řeším podobnej....
Vyzkoušej na nepájivém poli něco takového:
:wink:
Přílohy
rytmus.png
(13.84 KiB) Staženo 73 x

Uživatelský avatar
Dragoniac
Příspěvky: 44
Registrován: 01 zář 2016, 02:00

#10 Příspěvek od Dragoniac »

masar> S 555 jako monostabilákem by to nešlo? To byl totiž původní plán, protože ty pulzy, co lezly z těch mejch bastlů, když to čirou náhodou fungovalo, byly moc tenký. Navíc pro ten 4538 bych se musel crcat přes půl Prahy, a ještě kdo ví, jestli ho budou mít. Vstup bude počítám z výhybky, že jo? Jinak dík, snad se někam pohnu... :)

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“