Philips Arioso - smaží se trafo!!!

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

Philips Arioso - smaží se trafo!!!

#1 Příspěvek od Lukas-Peca »

U tohoto rádia z roku 1937, které strávilo asi dvacet let ve vlhkém sklepě a teprve před 14 dny bylo ,,zachráněno" (?) jsem chtěl změřit žhavicí napětí. Vytahal jsem všechny flašky a nechal jen žárovku od stupnice. Po připojení se žárovka poslušně rozsvítila, žhavicí napětí se pohybovalo okolo správných 4V, ale trochu kolísalo (což by asi nemělo). Navíc bylo napětí kostry proti zemi 170V, přitom by měla být kostra od sítě galvanicky oddělená. Zkusil jsem ze srandy zapojit koncovou flašku, jestli se nažhaví - s tím, že se nemůže nic stát. Zapl jsem to, ale než se stačila flaška zahřát, začalo trafo prskat a trochu smrdět (ale ne spáleninou, nýbrž zatuchlinou - vařila se v něm voda?). Asi jsem tomu měl dát trochu víc času na vyschnutí, co? :oops: Teď to suším pomocí 40W žárovky. Myslíte, že jsem to zničil? :?

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#2 Příspěvek od EKKAR »

Modli se, aby ne. Jinak doporučím vymontovat, pečlivě si označit všecky vývody, abys je mohl bez problémů vrátit na původní místa a odnést k někomu, kdo dělá vakuovou impregnaci - to trafo se musí vysušit, je nacucaný vlhkostí jako houba a když ho budeš ohřívat jen zvrchu, strávíš nad tím mládí. Sežeň si někoho, kdo Ti ho vysuší v sublimační vakouvé sušárně, eventuálně do něj v poslední fázi sušení napustí nějakou lehčí impregnaci. Jinak riskuješ přerod rádia do fáze generátoru dýmu...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od Lukas-Peca »

EKKAR píše:Modli se, aby ne. Jinak doporučím vymontovat, pečlivě si označit všecky vývody, abys je mohl bez problémů vrátit na původní místa a odnést k někomu, kdo dělá vakuovou impregnaci - to trafo se musí vysušit, je nacucaný vlhkostí jako houba a když ho budeš ohřívat jen zvrchu, strávíš nad tím mládí. Sežeň si někoho, kdo Ti ho vysuší v sublimační vakouvé sušárně, eventuálně do něj v poslední fázi sušení napustí nějakou lehčí impregnaci. Jinak riskuješ přerod rádia do fáze generátoru dýmu...
hm, no ve Zlíně o žádné firmě, která by se něčím podobným zabývala, nevím. Jinak ta žárovka to rozehřeje docela slušně, nejde na tom moc dlouho udržet prst a docela to páchne (plísní). Uvidíme.

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od Lukas-Peca »

Problém je taky v tom, že majitel je... prostě podnikatel. Rádio mám jen půjčené, s obtížemi jsem si ho vyptal. Prý je to rodinná památka a hrozná vzácnost a že si uvědomuje hodnotu..., ale nechal rádio ležet ve sklepě, začínají plesnivět dřevěné a papírové části, v překližce pod brokátem byl červotoč, zadní stěna je dost zvlněná, šásko orezlé apod.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#5 Příspěvek od Sendyx »

Dá se taky slušně sušit ss proudem do vinutí, aby to hřálo... ale s rozmyslem. Známý na takové trafa přidělal kontaktní termostat, nastavil 60-70 stupňů, trafo obalil skelnou vlnou, nastavil nějaký proud do vinutí a dal mu týden ohřevu.

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od Lukas-Peca »

Sendyx píše:Dá se taky slušně sušit ss proudem do vinutí, aby to hřálo... ale s rozmyslem. Známý na takové trafa přidělal kontaktní termostat, nastavil 60-70 stupňů, trafo obalil skelnou vlnou, nastavil nějaký proud do vinutí a dal mu týden ohřevu.
Týden? 8O

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od ZdenekHQ »

Nepřibalil špekáček :?:
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#8 Příspěvek od Sendyx »

Všeliko kvaltování toliko pro hovado nebo paliče traf dobré jest.

Uživatelský avatar
vombat
Příspěvky: 744
Registrován: 18 srp 2005, 02:00
Bydliště: Chrudimsko
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od vombat »

Pěkný bakelitový Philips. Taky ho mám. Udělal jsi několik chyb. Tyhle stará rádia nelze zapnout bez následujících kroků: Vyjmutí elek, to bylo dobře, pak je nutné zkontrolovat blokovací kondensátor na anodách usměrňovačky, stav elytů - ty se musí naformovat nebo vyměnit, nebo opravit. Kontrola všech blokovacích a vazebních kondů. Kontrola usměrňovačky. Pak ho zapínám přes žárovku na síť, nechám několik hodin běžet - kontrola trafa, pak osadit usměrňovačku, kontrola napětí, dále ostatní elky, další postup podle toho jaké jsou případné závady. Jsou-li na rádiu stopy plísně, známka vlkosti a musí se vždy sušit. Takové rádio zpravidla nechávám i několik měsíců ležet v suchu, než s ním začnu cokoliv dělat. Vlhkost nedostaneš ven jen pouhým zahřátím. Difuze zevnitř trafa trvá při normální teplotě již zmiňovaných několik měsíců, zahřátí proces urychlí, ale těžko odhadnout jak moc. Mezi tím si seženu např. na netu schéma popř. chybějící díly, nastudovat co se dá. U těchto starých přístrojů vždy promyslet všechny kroky - nenávratně můžeš zničit unikátní dílo. Jinak píšeš, žes osadil koncovou elku, měl jsi tam usměrňovačku?

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#10 Příspěvek od Sendyx »

Sušení trafa a izolací se liší podle toho, o jaké materiály jde. Některé pěkně vyschnou zatepla po pár dnech, některé staré olejované papíry nevyschnou pořádně ani za pár měsíců. Vakuum dokáže řádně urychlit vysušování, ale taky to není otázka minut a málokdo to má možnost nechat pod vakuem týden i déle.

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od Lukas-Peca »

vombat píše:Pěkný bakelitový Philips. Taky ho mám. Udělal jsi několik chyb. Tyhle stará rádia nelze zapnout bez následujících kroků: Vyjmutí elek, to bylo dobře, pak je nutné zkontrolovat blokovací kondensátor na anodách usměrňovačky, stav elytů - ty se musí naformovat nebo vyměnit, nebo opravit. Kontrola všech blokovacích a vazebních kondů. Kontrola usměrňovačky. Pak ho zapínám přes žárovku na síť, nechám několik hodin běžet - kontrola trafa, pak osadit usměrňovačku, kontrola napětí, dále ostatní elky, další postup podle toho jaké jsou případné závady. Jsou-li na rádiu stopy plísně, známka vlkosti a musí se vždy sušit. Takové rádio zpravidla nechávám i několik měsíců ležet v suchu, než s ním začnu cokoliv dělat. Vlhkost nedostaneš ven jen pouhým zahřátím. Difuze zevnitř trafa trvá při normální teplotě již zmiňovaných několik měsíců, zahřátí proces urychlí, ale těžko odhadnout jak moc. Mezi tím si seženu např. na netu schéma popř. chybějící díly, nastudovat co se dá. U těchto starých přístrojů vždy promyslet všechny kroky - nenávratně můžeš zničit unikátní dílo. Jinak píšeš, žes osadil koncovou elku, měl jsi tam usměrňovačku?
usměrňovačku jsem tam samozřejmě neměl, o možnosti odformovaných kýblů vím. Je tu ještě jeden problém: šasi nejde vytáhnout ze skříně, protože nemůžu oddělat knoflíky - zarezlé. Zkoušel jsem to mazat olejem, nakapat tam odrezovací prostředek, páčit to šroubovákem - ani se to nehlo. U jednoho knoflíku se mi podařilo uvolnit červíka, ale čudl tam přesto velmi pevně drží, tak festovně je to přirezlé.

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od Lukas-Peca »

Sendyx píše:Sušení trafa a izolací se liší podle toho, o jaké materiály jde. Některé pěkně vyschnou zatepla po pár dnech, některé staré olejované papíry nevyschnou pořádně ani za pár měsíců. Vakuum dokáže řádně urychlit vysušování, ale taky to není otázka minut a málokdo to má možnost nechat pod vakuem týden i déle.
Jak silné vakuum? Stačil by kompresor od ledničky?

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#13 Příspěvek od EKKAR »

Zapomeň na ledničkový kompr. Na to musíš mít docela solidní vývěvu, abys docílil (pod)tlaku, ve kterým začne voda pářit bez velkýho ohřívání, a musíš neustále odsávat jednak vzduch, který do komory proniká netěsnostmi, druhak i tu vodní páru. A ohřev k tomu, vše zahermetizovat - na amatérskou výrobu dost EVEREST. Spíš zkusit najít nějakou dílnu, kde dělají impregnace - bývají to podniky na opravy elmotorů, traf atd. Můžou Ti ho tam zrovna i odzkoušet co se izolačního stavu týče, a pokud nevyhoví, můžeš se s nima zrovna domluvit na převinutí... a to by dost možná bylo i levnější, i rychlejší, než se pokoušet to trafo vysušit - hledej a ptej se. Líná huba = holý neštěstí...
A na zarezlý části nakapej několikrát za sebou CocaColu, obyčejnou, ne Light - budeš se divit, jak to funguje...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od Lukas-Peca »

EKKAR píše:Zapomeň na ledničkový kompr. Na to musíš mít docela solidní vývěvu, abys docílil (pod)tlaku, ve kterým začne voda pářit bez velkýho ohřívání, a musíš neustále odsávat jednak vzduch, který do komory proniká netěsnostmi, druhak i tu vodní páru. A ohřev k tomu, vše zahermetizovat - na amatérskou výrobu dost EVEREST. Spíš zkusit najít nějakou dílnu, kde dělají impregnace - bývají to podniky na opravy elmotorů, traf atd. Můžou Ti ho tam zrovna i odzkoušet co se izolačního stavu týče, a pokud nevyhoví, můžeš se s nima zrovna domluvit na převinutí... a to by dost možná bylo i levnější, i rychlejší, než se pokoušet to trafo vysušit - hledej a ptej se. Líná huba = holý neštěstí...
A na zarezlý části nakapej několikrát za sebou CocaColu, obyčejnou, ne Light - budeš se divit, jak to funguje...
hm, no budu to dál sušit a pokud to nepomůže, nechám to převinout. Stejně to nebudu platit já :) .
Coca Colu? Hned zítra jednu koupím a zkusím to, dík!

Uživatelský avatar
stepa
Příspěvky: 4669
Registrován: 05 led 2007, 01:00
Bydliště: poblíž HK
Kontaktovat uživatele:

#15 Příspěvek od stepa »

Lukas-Peca píše:hm, no budu to dál sušit a pokud to nepomůže, nechám to převinout. Stejně to nebudu platit já :) .
Coca Colu? Hned zítra jednu koupím a zkusím to, dík!
jeste lepsi byvala ta COOP cola(ty levny zmetky),fakt cistic na vsechno...kamarad tim cistil listu motorovky od smuly,zadny jiny pripravek tak uspokojive nefungoval,jako ten humus co jsme pili

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“