Plynový kotel Dakon Unical - opakované poruchy

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
tomas001
Příspěvky: 160
Registrován: 11 črc 2008, 02:00
Bydliště: Cheb

Plynový kotel Dakon Unical - opakované poruchy

#1 Příspěvek od tomas001 »

Mám plynový kotel Dakon Unical, stáří cca 15 let. Udržovaný, servisovaný.
Kotel v posledních několika letech začal zlobit. Nejprve nechtělo spínat a bzučelo jedno relé. Zjistil jsem, že problém je v jednom kondenzárotu, kterému jsem naměřil kapacitu 2 mcF místo jmenovitých 4,7 mcF. Výměna problém vyřešila.
Jenže postupně se začalo stávat, že jsme např. po návrau domů z práce nalezli kotel "v chybě". Svítila červená kontrolka a kotel hučel, ale nezapaloval. Reset to vždy vyřešil. Problém začal být četnější a četnější - několikrát do týdne. Vyskytoval se ale jen v zimě, kdy kotel topí. Když v létě jen ohřívá vodu, problém se nevyskytuje. Servisák při pravidelné kontrole nenalezl žádný problém. Řekl nám, ať ho zavoláme, když bude kotel v chybě, protože když zrovna funguje a není v chybě, nemá tam co naměřit.
Když začal být problém příliš častý, vymontoval jsem desku a proměřil všechny kondenzátory. Na desce jich je asi osm, všechny s jmenovitou kapacitou 47 mcF. Kondenzátory byly všechny v háji - většinou měly kapacitu kolem 10-15 mcF, u dvou jsem dokonce naměřil nulu!
Všechny tyto kondenzátory jsem vyměnil. Kotel začal fungovat, i když při zapalování se stejně nechoval standardně. Relé opakovaně cvakalo v krátkých intervalech, kotel zapálil jen na pár sekund a pak zas vypnul a třeba až na popáté se pořádně rozběhl. Vyměnil jsem ještě poslední kondenzátor, ten u zdroje 1000 mcF. Problém to nevyřešilo a po dvou dnech se kotel chová tak, že ho resetujeme třeba i 5x denně. Pořád cvaká, každou chvíli v poruše.

Napadá někoho, na co bych se měl zaměřit dál?
Volal jsem servisáka, ale ten má čas až za dva týdny.

Díky za rady! ;-)

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#2 Příspěvek od rnbw »

Problem moze byt v detekcii plamena - mysli si, ze zhasol alebo nezapalil.

Uživatelský avatar
Zmije
Příspěvky: 1513
Registrován: 30 čer 2005, 02:00
Bydliště: Pardubický kraj

#3 Příspěvek od Zmije »

Je to turbo nebo komín?
Vadný může být i potenciometr na nastavení teploty topné vody, nebo ntc čidlo.

Uživatelský avatar
hjd
Příspěvky: 23
Registrován: 08 říj 2014, 02:00

#4 Příspěvek od hjd »

Ahoj,
měl jsem podobný problém u jiného kotle (Buderus), ale třeba budeš mít podobnou závadu.
Taky jsem měl problém s detekcí plamene. Kotel vždy zapálil jen na chvilku a pak zhasl. U mě byla chyba v tom, že válec s plynovými tryskami, který normálně drží na 2 šroubech byl uvolněný a tedy ne dobře přizemněný. Při zapálení plamene je čidlo právě přes plamen "přizemněno" a tím se pozná, že plyn hoří.
Hodně štěstí, HJD

Uživatelský avatar
tomas001
Příspěvky: 160
Registrován: 11 črc 2008, 02:00
Bydliště: Cheb

#5 Příspěvek od tomas001 »

Je to turbo, nikoliv komín.
V detekci plamene to asi nebude. To relé často cvaká tak rychle, že vypne daleko dřív, než by vůbec začal nabíhat plamen. Navíc, dělá to jen při topení, nikoliv při ohřevu TUV.

Uživatelský avatar
Zmije
Příspěvky: 1513
Registrován: 30 čer 2005, 02:00
Bydliště: Pardubický kraj

#6 Příspěvek od Zmije »

To by ten potenciometr mohl být, zkus ho dát do jiné polohy, případně poklepat.

Uživatelský avatar
kaja4
Příspěvky: 437
Registrován: 28 zář 2008, 02:00
Bydliště: kraj olomoucký

#7 Příspěvek od kaja4 »

V tom kotli je elektronika HONEYWELL.Na ni studenaky nebyvaji.10k potenciometr pro ohrev topeni proplachni kontaktolem.Zkontroluj ionizacni elektrodu,zda je od horaku 4-5mm.Pri ohrevu TUV jsou plameny podstatne vyssi,nez pri topeni a tudiz muze dochazet k nesejmuti IONIZACE.Zkontroluj,zda na zapalovacku jde pri topeni 230v¬.Dale,proklemuj svorky prostoroveho termostatu.

Uživatelský avatar
dobrman
Příspěvky: 1470
Registrován: 12 srp 2012, 02:00
Bydliště: J H

#8 Příspěvek od dobrman »

u Dakonů se taky stávalo, že se přerušila cívka plyn. ventilu. Jak byly zalitý, tak se přerušil vodič u konektoru, asi pnutím tý hmoty. Pak to mělo občas nedotek a nepustilo to plyn, tudíž nezapálilo a hodilo poruchu.

Uživatelský avatar
tomas001
Příspěvky: 160
Registrován: 11 črc 2008, 02:00
Bydliště: Cheb

#9 Příspěvek od tomas001 »

Díky všem za rady!
Zdá se, že je to ten potenciometr. Zahýbal jsem, poklepal jsem a zdá se, že to funguje. To by mě nikdy nenapadlo... :-)
Ještě tedy moc nejásám, po jednom dni je předčasné to hodnotit - jestli to byla kombonace dvou různých poruch, mohla to být i kombinace tří různých poruch... Ale vypadá to dobře.
Takže ještě jednou díky!

Uživatelský avatar
tomas001
Příspěvky: 160
Registrován: 11 črc 2008, 02:00
Bydliště: Cheb

#10 Příspěvek od tomas001 »

Po dalších pokusech o opravu se ukázalo, že problém není v potenciometru, ale servisák si s tím bohužel neví rady.

Servisák vyčistil hořák a kotel přestal padat do chyby. To se tedy zatím vyřešilo. Co se nevyřešilo, je celkově podivný chod kotle, když má topit.
Kotel někdy zapálí napoprvé, někdy několikrát zacvaká. Pak chvíli topí, vypne a zapaluje znova. Někdy plamen vydrží jen pár sekund, někdy deset dvacet sekund, někdy pár minut. Je to pokaždé jiné.
Technik zkusil, co se dalo, konstatoval, že už si neví rady, a že to vidí na poruchu řídící jednotky.
Jak jsem psal v první zprávě, na jednotce byly v háji všechny kondenzátory. Ty jsem vyměnil. Vyměnil jsem také relé s opáleným kontaktem. Netuším, co dalšího by tam mohlo být vadné, ani jak to zjistit.
Klidně bych zkusil novou řídící jednotku (je tam Honeywell), ale technik mi řekl, že se už nedá sehnat. Trochu jsem pátral a obávám se, že měl pravdu...
Poradí mi ještě někdo, prosím?

Uživatelský avatar
kaja4
Příspěvky: 437
Registrován: 28 zář 2008, 02:00
Bydliště: kraj olomoucký

#11 Příspěvek od kaja4 »

Máš SZ

Uživatelský avatar
tomas001
Příspěvky: 160
Registrován: 11 črc 2008, 02:00
Bydliště: Cheb

#12 Příspěvek od tomas001 »

kaja4 píše:Máš SZ
Promiň, nerozumím. To byla otázka? Taky netuším, co je myšleno zkratkou SZ.

Uživatelský avatar
kaja4
Příspěvky: 437
Registrován: 28 zář 2008, 02:00
Bydliště: kraj olomoucký

#13 Příspěvek od kaja4 »

To je oznámení,že na e-bastlírnu jsem ti poslal Soukromou Zprávu.Je to hned vedle ikonky odhlášení,přihlášení.je u toho zobrazena 1.Na to klikneš a zpráva se ti v novém okně zobrazí.

Uživatelský avatar
FERYACT
Příspěvky: 2285
Registrován: 20 dub 2005, 02:00
Bydliště: Krnov

#14 Příspěvek od FERYACT »

Co indikuje :Hořák hoří.Bimetal,fotoelektricky,sondy v plameni či co.

Odpovědět

Zpět na „Bílá technika“