Oprava disku 2.5" 1TB

Počítače stolní, notebooky, tablety, tiskárny, scanery a vše, co nějak souvisí s PC

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
satam
Příspěvky: 562
Registrován: 21 led 2010, 01:00
Bydliště: Cheb

#16 Příspěvek od satam »

Anebo tzv. rasovou metodou: Vzít HDD a delší hranou s ním natvrdo "prásknout" třeba o hranu stolu. V 90% to pomůže, hlavičky se uvolní a disk se rozběhne. Přesto bych ho nadále nepoužíval a po stažení dat asi zlikvidoval.

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#17 Příspěvek od Kremik »

To jsou nápady ... :D
Když se mi pár disků po delší době nečinnosti nechtělo roztočit, vzal jsem je do ruky a několikkrát s nimi rychle otočil tam a zpět. Tak, aby plotny nestihly ten pohyb sledovat, vůči zbytku disku se tedy pootočí, a pak už to jde :)
Pokud tam tedy není jiná vada.

Uživatelský avatar
satam
Příspěvky: 562
Registrován: 21 led 2010, 01:00
Bydliště: Cheb

#18 Příspěvek od satam »

To nejsou nápady, to je praxí a odborníky osvědčená a potvrzená metoda. Vypadá to drasticky, ale funguje to.

Uživatelský avatar
Victronix
Příspěvky: 910
Registrován: 23 lis 2007, 01:00
Bydliště: Vážany

#19 Příspěvek od Victronix »

Jednou jsem taky potřeboval dostat data z disku.
A podařilo se. Bylo to po pádu notebooku.
Disk jsem připojil na převodník na USB, strčil jsem jej do mrazáku a přímo z mrazáku jsem kopíroval. Po půl hodině to šlo. Sice pomalu, ale šlo. přečetlo to zhruba 75% dat, Naštěstí ta důležitá.

Uživatelský avatar
KiTt
Příspěvky: 206
Registrován: 25 srp 2012, 02:00
Bydliště: Brno a okoli

#20 Příspěvek od KiTt »

Pokud ten disk delší dobu ležel a nepoužíval se, případně utrpěl mechanický náraz, tak bych to tipoval na přilepené hlavy k plotně.

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#21 Příspěvek od p32 »

Jaké hlavy k jaké plotně? Slyšel jsi někdy o automatickém zaparkování? Tak moje auto sviňa to neumí, ale harddisky to uměly vźdycky. :wink:

Uživatelský avatar
ygrik
Příspěvky: 62
Registrován: 15 úno 2010, 01:00
Bydliště: Nitra

#22 Příspěvek od ygrik »

Predkladám jedno video, ktoré ma inšpirovalo pri oprave externéhp HDD -WD 1TB, typ si presne nepamätám. Bolo to niekedy pred rokom. Dcéra tam mala pre ňu dôležité dáta a čo ocinko neurobí ? Išiel som do toho systémom " hop alebo trop". Odpozoroval som postup podľa videjka a otvoril som disk. Presne taký obraz sa mi naskytol ako bol tam : hlavičky ležali mimo parkovacej zóny. Opatrne sa mi podarilo hlavičky dostať na správne miesto a disk som zavrel. Po pripojení k počítaču sa disk prihlásil a hneď sme začali kopírovať najdôležitejšie dáta. Opravený disk dolo možné pripojiť k počítaču ešte niekoľko dní a najdôležitejšie dáta sme prekopírovali. Odhadujem, že z celkového objemu dát bolo poškodených asi 10 - 15 %. Rekonštrukciu dát sme neriešili. Tu je video : https://www.youtube.com/watch?v=F5Y7BniaRXg

Celá bezpečnosť pri práci spočívala v tom, že som utrel stôl mokrou handrou, kibicov som pri sebe nemal. Snažil som sa nenakláňať hlavu nad otvorený disk. Vlastne som pracoval na tesnej hranici rizika. .

Uživatelský avatar
KiTt
Příspěvky: 206
Registrován: 25 srp 2012, 02:00
Bydliště: Brno a okoli

#23 Příspěvek od KiTt »

to p32:
No vidíš tvoje auto to neumí a tvůj HDD to umí, to se ale máš.
Jasně parkování hlav pomoci magnetu je stará skoro jako polovina uživatelů tady, jenže není 100%, jestli jsem ho už nevyhodil tak tady mam 2,5" 500gb, kde byl disk v NTB a tento ve vypnutém stavu jaksi upadl na zem. Disk se neroztáčel, Tak jsem ho v čistém prostředí rozebral a hlava stála v půlce plotny. Jestli ho najdu, tak nafotím, hlavu se mě nepodařilo uvolnit.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#24 Příspěvek od rnbw »

Povodne vsetky 3,5" aj 2,5" disky parkovali hlavy na platniach (v strede). Potom (asi niekedy koncom 90. rokov) sa pri 2,5" diskoch objavilo parkovanie mimo platni v plastovom drziaku. Neskor sa to prenieslo aj na 3,5" disky - prvy to mal tusim Hitachi?

Parkovanie mimo platni by malo byt bezpecnejsie vo vypnutom stave. Ale uz som videl pripad (3,5" WD Blue), ked sa to parkovanie nevydarilo - disk bol plne funkcny, ale po vypnuti uplne v prdeli - urvali sa pri tom parkovani obe hlavy...

Uživatelský avatar
KiTt
Příspěvky: 206
Registrován: 25 srp 2012, 02:00
Bydliště: Brno a okoli

#25 Příspěvek od KiTt »

Tak,tak 3,5" s urvanyma hlavama tady mam nekolik.

Uživatelský avatar
KiTt
Příspěvky: 206
Registrován: 25 srp 2012, 02:00
Bydliště: Brno a okoli

#26 Příspěvek od KiTt »

Kdyz uz jsme u te zachrany dat z 2,5" disku, at nezakladam nove tema.
Mam tady taky jeden kterej je potreba zachranit. Disk se toci, po pripojeni pres usb<->sata redukci k pc, je disk detekovan a win hlasi ze neni naformatovany a pozna 3 logicky disky.
Jenze v momente jak se s nim pokusim neco delat disk se odpoji a hned znova pripoji.
Snazim se priji na to cim to je ale zatim bez uzpechu.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#27 Příspěvek od rnbw »

Ako prve to pripoj priamo k radicu. USB prevodniky maju katastrofalne osetrene chybove stavy, takze casto po prvej chybe cela komunikacia skonci...

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#28 Příspěvek od Artaban001 »

Parkování hlav je docíleno generátorovým módem setrvačnosti dobíhajícího motorku. U 🤐 disku si to zkuste: Hlavy ručně vybavte a potom roztočte plotny a hlavy sjedou zpět do "úložiště", kde se přilípnou na malý magnetek.

Uživatelský avatar
KiTt
Příspěvky: 206
Registrován: 25 srp 2012, 02:00
Bydliště: Brno a okoli

#29 Příspěvek od KiTt »

Tak na normalnim PC sata radici, je disk videt stejne, jako na redukci a treba v HD tune se v zalozce info dole nactou jen nektere informace, je to silene pomale a smart se nenacte vubec.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#30 Příspěvek od rnbw »

Parkovanie je zlozitejsie: vid napr. datasheet SMOOTH L6268:
http://www.datasheetcatalog.com/datashe ... 1139.shtml

To je vykonovy IO pre motor a pohyb hlav. Pri vypadku napajania sa odpoji budenie motora a ten sa pouzije ako generator - napatie sa usmerni a pouzije na zparkovanie.

Mam to aj overene v praxi: ked sa tento IO znici za behu, ostanu hlavy nezaparkovane.

Odpovědět

Zpět na „Výpočetní technika“