Přídavná baterie 24V k notebooku

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Lundrik
Příspěvky: 13
Registrován: 09 čer 2013, 02:00

Přídavná baterie 24V k notebooku

#1 Příspěvek od Lundrik »

Zdravim
smiknul jsem snuru od notebooku mezi
zdrojem a koncovkou
kabel tvori bily cerny a modry drat
bily cerny tam jde 19,5 voltu na prazdno 19,3 pri nabijeni NB
na modrem drate jsem nic nemreil ani volty
ani ohmicky neni s nicim spojnej
pak jsem zkusil NB napajet ze dvou 12V
baterii (24V) na 19,5 voltu jsem snizil
napeti pres odpor
modry drat jsem nezapojil
NB hlasil nabijeni ale zadlo se mi ze z nej slysim piskani !!!
Neovycoudi se neco pri delsim provozu ?
troufnuli by jste si tam pustit rovnou 24V
Dik

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#2 Příspěvek od rnbw »

Bud rad, ze si este nieco neodpalil a uz to znovu neskusaj. Kup si zdroj do auta (bud na 12 V alebo na 24 V) pre notebook s vystupom 19 V.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#3 Příspěvek od Artaban001 »

Tak tos udělal pěknou blbost. Napřed jsi měl zjistit, proč jsou tam ty 3 dráty, když pro napájení stačí 2. Ten třetí drát tam nedali jen pro srandu králíkům.
Napiš sem celý typ notebooku.
Omezovat napětí přes odpor je taky hloupost. Pokud byl adaptér v pořádku a šlo Ti jen o externí napájení jiným napětím, než 230V šel bych přes měnič, nebo v případě dostupnosti přes adaptér z 24V - jenž jsem taky viděl. osobně volím nejjednodušší variantu - měnič.

Uživatelský avatar
misocko
Příspěvky: 1250
Registrován: 26 čer 2009, 02:00
Bydliště: Hlohovec (Sk)

#4 Příspěvek od misocko »

mozem sa opytat aku hodnotu odporu si pouzil a ako si sa k nej dopracoval?

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#5 Příspěvek od Zaky »

Těch 24V je dost, obecně jestli je adaptér k notebooku 18, 19 nebo 20V považuji spíš za srandování výrobců, stejně z toho všechno hned zpracovávají spínané step down měniče v notebooku. Jde samozřejmě o napěťovou odolnost součástek, některé tranzistory mohou mít absolute maximum již 25V a v takovém případě je 24V už hodně riskantní. Další věc jsou keramické kondenzátory, v některých notebookách odcházejí značně často už při 19V, tak bych 24V neriskoval ani z tohoto důvodu. Dva nabité olověné aku v sérii navíc budou mít víc, než 24V. Jak bylo popsáno výše, použij měnič do auta a vystačíš s jedním 12V aku. Třetí vodič v kabelu bude nějaké ID napáječe, HP mívá jen odporový dělič z napájení, tuším Dell ale nějakého one wire brouka, co se z něj čte sériově nějaké ID a tam už je to na nasimulování problematické.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od ZdenekHQ »

Ty keramiky jsou kolikrát jen na 16V a v rámci "katování kostů" se to zřejmě naprasí i na místa, kde je víc. Ono to tam asi chvíli vydrží, musí mít nějakou rezervu...

Sám jsem si tak v jedné serii málem vyrobil "kur....o", taky jsem tam nasázel 16V, když je povoleno až 25V. Jen se to napětí zatím nepoužívá...
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Kvicala_r
Příspěvky: 3221
Registrován: 19 led 2005, 01:00
Bydliště: Haná / N.J.

#7 Příspěvek od Kvicala_r »

A ještě těm potvorám padá s napětím kapacita. Miniaturizace si vybírá děsivou daň. Na druhou stranu mám keramiky celkem rád, proti elytů si v mé soukromé statistice vedou skvěle :)

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#8 Příspěvek od Zaky »

Použití kvalitních keramik (X7R, X5R) s dostatečnou napěťovou rezervou se jeví jako velmi spolehlivé řešení, v našich výrobcích jich běhá několik desítek tisíc kusů jako jediná filtrace spínaných zdrojů a zatím jsem proraženou keramiku neřešil ještě nikdy žádnou. Taky to nejsou úplně levné součástky. Pokud tam výrobce naseká hnůj a ještě ho napěťově poddimezuje, tak se není co divit, že se to proráží. Pro keramiky je velmi nebezpečné mechanické namáhání. Naproti tomu pokud nejsou příliš proudově namáhány, snesou běžně dlouhodobě i několikanásobek katalogového dovoleného napětí. Otázkou je, kolik kusů to snese a kolik se prorazí, jistě to bude vzhledem kechnologii výroby trochu jak se to povede a katalogový údaj musí brát v úvahu i tu horší část produkce.

Uživatelský avatar
Lundrik
Příspěvky: 13
Registrován: 09 čer 2013, 02:00

#9 Příspěvek od Lundrik »

Omluvam, se vam za zpozdenou reakci
Doplneni infomaci
notebook je typ HP Mini
k odpurku jsem dosel merenim na potenciometru 10W 1kohm na 10ohm (500mA)
pouzity multimetr DT9205A
Dnes jsem vylomil kryt baterie
mam tam 6 clanku
Pisu sem protoze se v tom nechci zbytecne naslepo vrtat
Z tech clanku jdou k tistaku 4 paskove vodice
mezi silnejsimi krajnimi merim 12,34V (!!! BINGO tam muzu pichnout ten Olovenak ???)
cekal sem ze ty clanky maji 1,2V a ne 2V ??
Nechci si kupovat menic ani nabijecku do auta pac nevim jestli to opravdu vyuziji (clovek se pro neco nadchne ale po nakupu prijde vyztrizliveni)
Bastlene reseni prece jen clovek muze zase rozlozit na prvocinitele a pouzit jinde

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#10 Příspěvek od Zaky »

Když budeš cokoli zapojovat přímo na články v baterce, tak velmi pravděpodobně dříve nebo později hezky zahoříš a než se tak stane, tak kompletně rozhodíš informace o nabitém/vybitém náboji, což si baterka hlídá. Jakýkoli úbytek přeneseného náboje se nevratně hodnotí jako opotřebení článků a přes tuto kapacitu je pak už nelze nabít. A to nehovoříme o vyrovnávacích proudech při spojení nestejně nabitých aku, různých vybíjecích křivkách lithia a olova, rozhození balancování článků a dalším. Kup si ten adaptér do auta, nebo si ho ubastli, je to zvyšující měnič z 12V na 19V a nevymýšlej cesty, jak si odpravit notebook. Třetí vývod notebooku, pokud je to HP, pořešíš vhodným odporovým děličem, hodnoty odměříš z původního zdroje. http://www.ebay.com/itm/New-Car-Charger ... SwcUBYITCG

Uživatelský avatar
Lundrik
Příspěvky: 13
Registrován: 09 čer 2013, 02:00

#11 Příspěvek od Lundrik »

Ach to jsem smutny,
Chapu ze tyhle baterky kdyz se zkratujou tak to hori raz dva
ale vyrovnavaci proudy mezi 12,3 a 13V snad nebudou tak hrozne a tecou chvily nez se vyrovnaji napeti pak uz se to vybiji stejnomerne
snad kdyz ten olovenak pripojim jednou za pul roku se nic nestane
urcite to spojene nebudu nabijet ze zdroje notebooku ani skladovat
Prece kdyz se dela repase baterie a clanky se vymeni tak to zas nabiji normalne (elektronika to asi pozna sama)
Urcite to ma mensi ztraty nez to hnat to pres autonabijecku
Asi to risknu a kdyz to krachne tak si tady nasypu popel na hlavu
zdar

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#12 Příspěvek od Sendyx »

nebýt ty smutný
ty veselit se nad oheň tvůj notebook
baterkou po hubě dostat
explosivo :potlesk:
Curvetraceristé všech zemí spojte se!

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#13 Příspěvek od Zaky »


Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od ZdenekHQ »

Kdyby byl někde poblíž, tak mu dám LM2596, ať si postaví měnič a neblbne. Pár kusů ve verzi ADJ mě zbylo.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#15 Příspěvek od Zaky »

Každopádně si měnič může za drobné koupit: http://www.ebay.com/itm/DC-DC-XL6009-4A ... SwA3dYMwAA Ale minimálně bych v tom vyměnil diodu za lepší.

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“