Vysavač Zelmer Jupiter 4000, nezapíná se

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
BikerPavelBiker
Příspěvky: 3
Registrován: 08 led 2017, 01:00

Vysavač Zelmer Jupiter 4000, nezapíná se

#1 Příspěvek od BikerPavelBiker »

Ahoj, rád bych poprosil zkušené o radu k vysavači Zelmer Jupiter 4000, který přestal fungovat. (vysavač s "pomalým" rozjezdem, s regulací otáček-sání). Předem se omlouvám za své laické vyjadřování:-)

Jedenkrát jsem vysavač zkusil rozdělat, nedostal jsem se ale až k motoru, nechal to být, složil zpět... Najednou ale zázračně chvilku fungoval (s ničím jsem ale vlastně nehýbal), nyní opět nefunguje.

Tak jsem jej celý rozdělal, tentokrát až k motoru (díky místnímu fóru:) zkoušel zkoušečkou (svítí-nesvítí), kam jde proud. Spínač funguje správně, taktéž přívodný kabel + dráty z bubnu k desce v pořádku... Co je zvláštní, že u motoru oba kontakty buď svítí, nebo oba nesvítí, nikdy ne rozdílně (myslím při "zapnutém" vysavači).

1 kontakt od motoru přes spínač do zásuvky je jistě v pořádku - je mi jasné, kdy má svítit a kdy ne (není tam další elektronika až k zásuvce).
Co je mi ale divné, že ten druhý by logicky (při spuštěném vysavači) měl být opačně?! ...a to není. Před tímto kontaktem je triak, kde 2 kontakty , které jdou z desky (1 vypadá, že jde rovnou ze sítě, druhý patrně od regulace výkonu), jsou opačně než ten, co jde k motoru (resp. pokud ty 2 z desky svítí, pak ten k motoru svítí velmi velmi slabě - pův. jsem myslel, že nevítí vůbec...). Když jsem zkusil spojit na triaku kontakt z desky (ten, co vypadá rovnou ze sítě) k přívodu k motoru, motor se normálně rozeběhl... Je tedy chyba v tom triaku? Nebo může být i jinde na desce? Kondenzátor?

Díky mockrát za radu a omlouvám se za neodborné vyjadřování:-)

Uživatelský avatar
jirkati
Příspěvky: 1349
Registrován: 21 kvě 2008, 02:00
Bydliště: near Liberec (JO70MT)

#2 Příspěvek od jirkati »

Ano, na 80 % je vadný triak. Ještě se pro jistotu podívej na jeho spouštěcí obvod. Když si rozkreslíš schema té ovládací "destičky" tak najdeš případnou chybu hned. Rozhodně ale vytáhni šňůru ze zásuvky.
Přiznávám se - na vysavači v dílně jsem triak už před třemi roky vyzkratoval s tím, že mě bezsáčkový vysavač stejně rozčiluje kvůli čištění filtru. A on se ne a ne rozsypat.

Uživatelský avatar
BikerPavelBiker
Příspěvky: 3
Registrován: 08 led 2017, 01:00

#3 Příspěvek od BikerPavelBiker »

Díky za radu! Jsem laik a ne, že bych zcela chápal funkci onoho triaku... proč tam vůbec musí být?! Je mi divné, že vysavač chvilku záhadně fungoval poté, co jsem se ani nedostal dovnitř... Kdyby byl vadný triak, tak by se to asi nerozběhlo po pouhém "zatřesení vysavačem", ne?!
Jak poznám z rozkreslení kde je chyba?:) Díval jsem se na desku, jestli třeba není nějaký letovaný spoj vadný, ale to se mi nezdálo... Co by se mohlo stát, kdybych motor napojil bez triaku? Co ta regulace výkonu?
Děkuji a omlouvám se opět asi za humorné dotazy...

samponek
Příspěvky: 2772
Registrován: 11 kvě 2015, 02:00

#4 Příspěvek od samponek »

Triak funguje zároveň jako softstart, změř jestli není špatný ( uvolněný) kondenzátor. / pokud teda není porucha v samotném vinutí rotoru nebo uhlík/

Uživatelský avatar
JirkaCZ
Příspěvky: 392
Registrován: 12 úno 2011, 01:00

#5 Příspěvek od JirkaCZ »

kdepak triak, já bych stoprocentně vsázel na to, že je už skoro upadlý drátek na navijáku kabelu u bubnu, a na 100% to bude ten červený který se snad ukroutí časem u každého zelmeru, takže prověř naviják na kabel ;)

to že ti vysavač chvíli fungoval mohlo být třeba tím, že jsi hnul tím drátkem při manipulaci a chvíli se zase spojil s tím kroužkem co je v navijáku :)

Uživatelský avatar
BikerPavelBiker
Příspěvky: 3
Registrován: 08 led 2017, 01:00

#6 Příspěvek od BikerPavelBiker »

Díky, podívám se, ale říkám si, že pak by ten drátek (červený) nebyl pod proudem?!

Uživatelský avatar
JirkaCZ
Příspěvky: 392
Registrován: 12 úno 2011, 01:00

#7 Příspěvek od JirkaCZ »

buď si otočil různě vidlici v zásuvce a nebo je upadlý ten hnědý

ten váleček s těmi kroužky kam jsou připojené ty kabílky jde 🤐 blbě vyndat takže se připrav, že je to fakt porod... :)

Odpovědět

Zpět na „Bílá technika“