Kde koupit bios pro Asus

Náhrady součástek všeho druhu, informace a dotazy k součástkám

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#31 Příspěvek od EKKAR »

Podívej - pro flash přímo na desce to je zabalenej .bin respektive .hex soubor v nějakým "kontejneru" a k tomu flashovací zaváděč. Celý to je pod hlavičkou souboru, kterej se uloží na flash klíčenku, připojí se to k libovolnýmu zadnímu USB portu (tzn. k PRIMÁRNÍMU USB) a reflash se spustí z už rozběhnutýho BIOSu, kde je položka umožňující právě flash provést. Pod různě pojmenovanýma položkama to má každej výrobce mámoprken už nějakejch 5-6 let u všech fošen. ALE TA DESKA MUSÍ BĚŽET resp. MUSÍ MÍT SPUŠTĚNEJ SVŮJ STAREJ BIOS, protože ona sama se spouští právě tím BIOSem natahovaným z týhle PROM paměti - a když je tahle paměť vadná nebo prostě prázdná, nelze fošnu nastartovat. Tvrdit tady, že fošna naběhne do flashovacího módu bez procesoru a bez RAMek - no, obrázek si učuň sám, já odmítám IQ autora týhle hlášky komentovat. Stejně tak, když při samotným procesu flashování shodíš napájení - tak se dump nenatáhne celej a nejen že z takhle NEDOPROGRAMOVANÝ paměti nelze fošnu nanovo spustit, ale i samotná paměť se může NENÁVRATNĚ poškodit úplně stejně jako se může poškodit flash-klíčenka, kterou někdo v probíhajícím režimu zápisu "vyškubne" z portu - ať už v panice při omylu a náhodným smazání, nebo třeba ve leknutí atp. Vědět, že jedinec, nabízející servis PC, má takovouhle hodnotu IQ, v životě mu nedám opravit ani kuličkovej ščot...

Proto se doporučuje flash dělat ZA UPSkou, aby bylo zaručený nepřerušitelný napájení během samotnýho procesu flashe - a navíc na deskách, který mají záložní PROM pro BIOS. Vím o lidech, který nastartujou desku, vlezou do SETUP režimu, nastaví si flash-režim, připraví si na externí USB paměti novej dump, za chodu z patice vyloupnou FLASH-PROM s dobrým BIOSem a narvou do ní prázdnou - a pak tu novou paměť naflashujou = nahrajou novým dumpem z netu. Starou paměť mají jako záložní, respektive pokud takhle flashujou novou další paměť pro někoho, tak po vypnutí desky ty paměti zas přehodí a říkají, že se nic nepoškodí, že to ty paměti (hlavně to vyloupnutí z běžící desky) bez problémů přežívají.

JÁ bych to třeba neriskoval, už se mi stalo, že se mi sekla flashovací sekvence na desce a bez samostatnýho programátoru, do kterýho jsme s kolegou tady z fóra vrazili samotnou paměť a jiným počítačem ji komplet vymazali a nahráli novým dumpem, jsem se sám doma nedostal nikam. To okno programátoru umí celej dump otevřít jako "kasičku" a vytáhnout si jen ten .bin nebo .hex obsah.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
KiTt
Příspěvky: 206
Registrován: 25 srp 2012, 02:00
Bydliště: Brno a okoli

#32 Příspěvek od KiTt »

Už jsem pár takto opravovaných PC a NTB v rukách měl.
Je fakt že některý desky mají od výrobce bud dual flash, kdy se dá ze záložní flash obnovit ta hlavní aniž by musela deska nabootovat.
Další funkce je přes to USB a kdy má deska emergenci (crisis) bios recovery. Tam se dá taky nahrát přes USB novej bios aniž by ta deska nabootovala.
Jestli se to dá udělat bez CPU a RAM to nevím, nikdy jsem to nezkoušel.
Já stejně nejraději přehraju flashku přímo v programátoru, kde vím že je flashka OK a projde verifikace.

Netuším proč chce autor kupovat novej bios, ale tady v ČR ho určitě nikde nekoupí. Pokud to chce rychle opravit ať to dá někomu kdo ví co dělá a ne jen přeinstalovává wokna.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#33 Příspěvek od rnbw »

Obnova funguje cez bootblock, ktory je tiez vo flash. Je to program ako kazdy iny, takze bezi na CPU a potrebuje k tomu aj RAM. Takze s prazdnou flash (alebo poskodenym bootblockom) to nepojde, ani bez CPU alebo RAM.

Odpovědět

Zpět na „Součástky“