Radar Duga

Bezdrátová pojítka, vysílací a přijímací technika, diskuze o VF technice, zařízeních a konstrukcích, konstrukce a parametry antén

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
sis2
Příspěvky: 1155
Registrován: 07 říj 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#16 Příspěvek od sis2 »

Je to součást systému varování ... určitě je nezbytná nějaká redundance ... možnost nezávislé verifikace, než spustí odvetné procesy apod... A komunikační trasa do nějakého centra asi bude jistější, jak ze satelitu.

Uživatelský avatar
schrost
Příspěvky: 237
Registrován: 20 kvě 2005, 02:00
Bydliště: Havířov

#17 Příspěvek od schrost »

Duga se již kontrolovaně rozebírá. Osobně jsem u ní byl na konci září. Prý si nemohou dovolit zvířit radioaktivní prach, kdyby to náhodou chtělo spadnout.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#18 Příspěvek od Celeron »

Nojo, v Číně je prý furt nedostatek železa, tak ho tam třeba prodaj. A propo, nebude pak vše čínský svítit? :)
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#19 Příspěvek od Celeron »

Hmm, zajímavá problematika řešení radioaktivity "naředěním". Budu se muset zeptat bývalýho spolupracovníka, co študoval FJ ČVUT a taky nějakou dobu v Dubně. Ale nikdy to potom nedělal, dal se na programování v Cobolu.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#20 Příspěvek od EKKAR »

Radioaktivní izotop se normálním přetavením jen rozmíchá do dalšího kovu. Doba poločasu rozpadu ani energie částic vyzářenejch z jádra takovýho izotopu se nezmění, stejně tak se nezmění jeho statisticky daná pravděpodobnost rozpadu (přesný podmínky určuje stabilita jadernejch sil uvnitř jádra daná převážně poměrem počtu protonů k počtu neutronů). Jediný co se změní, je celkovej počet rozpadů (aktivita) jednoho kila výslednýho kovu. Radioaktivita se doslova rozředí a pokud by se ji podařilo takhle rozředit dostatečně, klesne jednotková aktivita pod mez danou technickýma nebo dokonce zdravotníma limitama.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#21 Příspěvek od Celeron »

Nemám na něj aktuální telefon, ale dělá v nakladatelství Gaudeámus při PF Hradec Králové. Tak ho po Novým zkusím sehnat a pokecat, už jsem ho pár let neviděl. 8-)
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
fredis
Příspěvky: 5000
Registrován: 17 lis 2004, 01:00
Bydliště: Třebíčsko

#22 Příspěvek od fredis »

Největší pr.el je když se zjistí, že náklaďák co brání silnice x let má v zadní poloose roztavenej kus kobaltovýho zářiče :lol: :lol: :lol: A to není fór ani kec.
Rotor rotuje a stator stagnuje...

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#23 Příspěvek od Celeron »

Po létech? Kde co svítí amíci scanují z oběžný už desítky let. Myslíš, že jsou takový svině, že by spřátelený zemi neřekli, že se jim tam něco hejbe, třeba svítící terorista? :roll:
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
lesana87
Příspěvky: 3296
Registrován: 20 zář 2014, 02:00

#24 Příspěvek od lesana87 »

Kus kobaltovýho zářiče rozředěnej do x kg oceli, skrz korbu náklaďáku z oběžný dráhy? Tak určitě. :roll:

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#25 Příspěvek od Celeron »

Tak asi se moc koukám na americký filmy. :oops:
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Generalsound
Příspěvky: 324
Registrován: 20 lis 2009, 01:00
Bydliště: Doma, kde asi?
Kontaktovat uživatele:

#26 Příspěvek od Generalsound »


Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#27 Příspěvek od Artaban001 »

to ale není Duga. Radarů z "postupným polem" je hodně verzí (třeba i HAARP)

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#28 Příspěvek od Celeron »

lesana87 píše:Kus kobaltovýho zářiče rozředěnej do x kg oceli, skrz korbu náklaďáku z oběžný dráhy? Tak určitě. :roll:
Tak jsem konečně sehnal toho pána, co dělal jadernou. Máš lesano pravdu, i kdyby to byl tvrdej zářič na defektoskopii a někdo ho přihodil do martinský nebo kyslíkáče konvertoru s obsahem několik tun až desítek tun, tak se to naředí natolik, že přímo přiloženej geigr nastavenej na maximální citlivost by měl co dělat, aby něco změřil. To mě opravdu překvapuje, myslel jsem, že je to mnohem větší problém. Na druhou stranu mě překvapil, co dokáže udělat záření s železem v reaktoru. Prý natolik zhoubovatí, že na jeho povrchu jde malovat prstem, osobně si to na odstaveným VVR zkusil, je 61 a stále žije. :wink:
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Generalsound
Příspěvky: 324
Registrován: 20 lis 2009, 01:00
Bydliště: Doma, kde asi?
Kontaktovat uživatele:

#29 Příspěvek od Generalsound »

Taky už jsem zjstil. Wikipedie píše něco o UHF. I když na druhou stranu, pravda je, že na krátkých vlnách občas stejnej zvuk jak z DUGY zaslechnu. Takže někde určitě něco obdobnýho běží...

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#30 Příspěvek od Artaban001 »

Já si Dugu pamatuju - akorát, že to byla Duga a co to vůbec vlastně je jsem zjistil docela nedávno :-D
A dlouho jsem nemohl pochopit, jak to vlastně funguje - Že je to matrace antén, a signál z jednoho zdroje se do nich pouští přes proměnný fázovače, To znamená, když chci, aby šel paprsek nahoru, do spodních antén pustím ty samý pulsy dřív, než do horních.

Odpovědět

Zpět na „Bezdrátová technika a technologie, VF technika“