krystalová vložka pro H21

Opravy, renovace, schemata historické techniky

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
lopoch950
Příspěvky: 10
Registrován: 28 pro 2016, 01:00

krystalová vložka pro H21

#1 Příspěvek od lopoch950 »

Dobrý den,
podařilo se mi opravit si gramoměnič supraphon md20, který byl původně osazený vložkou VK051, která už bohužel není funkční. Mám doma několik takovýchto vložek, nicméně žádná z nich mi zvukově nevyhovuje. Dále mám pár kousků vložek tesla vk311, které jsem zkusmo osadil, zvuk je lepší, ale stále v hlasitějších pasážích je zkreslený, deska se zdá jakoby byla ohraná, řitom při poslechu na gramofonu osazeného magnetodynamickou vložkou je zvuk bez problémů. může to být způsobeno stářím krystalového dvojčete, popřípadě strátou pružnosti jeho uložení?

Uživatelský avatar
elektrosvit
Příspěvky: 2512
Registrován: 27 čer 2016, 02:00

#2 Příspěvek od elektrosvit »

Zkreslenou reprodukci může způsobovat kromě vadných krystalů i opotřebený hrot, jestli jsou ty vložky tedy už použité. Setkal jsem se i se zkrouceným raménkem "do vrtule" zřejmě vlivem tepla. Pouhým okem to skoro nebylo vidět, ale hrot na desku nedosedal kolmo a reprodukce byla rovněž zkreslená. Zkontroloval bych, jestli je hrot v pořádku, na to stačí lupa a pohledem, zda kolmo dosedá na desku. Pokud je vše mechanicky OK, budou nejspíš vadné krystaly.

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#3 Příspěvek od konosuke »

náhrady krystalek se tu probíraly párkrát, zalistuj trochu v historii
nebo origoš nová
http://www.graled.cz/p/407/gramo-hrot-vk-051-tesla
jo pokud srovnáváš reprodukci s magnetodynamickou bude krystalická už z principu v nevýhodě...
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Odpovědět

Zpět na „Opravy a restaurování starých elektropřístrojů“