Mikropájka ERS50

Problémy s elektrickým nářadím

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Kindergril
Příspěvky: 45
Registrován: 07 úno 2017, 01:00

#331 Příspěvek od Kindergril »

Ahoj přátelé, chtěl bych se zeptat znalejších na jednu věc, která mi vrtá hlavou...
Vlastním ERS-50 (100W) od Sagatu a dva rezervní plošné spoje. Jeden od nich osazený, druhý prázdný, který si osazuji. Možná blbě koukám, ale ve schématu je dioda VD11 - katodou na odpor 3k3, ten je dále na bázi tranzistoru KFY46, zatímco anoda jde na nohu 7 operáku.
Nojo, jenže na osazené desce Sagatu a i na fotkách, které tu na minulých stranách někdo upnul, je D11 opačně.
I na tom černém osazováku je katoda vlevo, jenže v reálu je osazená vpravo.
Jsem z toho kapku činčila.
Díky všem za případné objasnění.
www.mindža-cybernetics.com
Překlad publikací kvantové fyziky do Romského jazyka

Uživatelský avatar
Eleman
Příspěvky: 3439
Registrován: 21 úno 2011, 01:00
Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)

#332 Příspěvek od Eleman »

Ta dioda musí býk katodou na R10 a anodou na 7 OZ. Jinak bude tyristor trvale sepnutý a regulace nebude fungovat. Nevím na které fotce si viděl tu diodu obráceně, nepopletl sis značení katody?
Člověk se celý život učí jenom proto, aby ve stáří všechno zapomněl.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ J. Werich

Uživatelský avatar
Kindergril
Příspěvky: 45
Registrován: 07 úno 2017, 01:00

#333 Příspěvek od Kindergril »

Eleman: Ano, podle schématu je to jak píšeš, mám od Sagatu jak papír se schématem (stejným jako origo co je všude na internetu), i tu černou osazovačku. Mrkni ale na foto, které tu někdo na předchozích stranách postoval - katoda (modrá) je na nohu 7 OZ...
Mám to stejně na osazené desce Sagatu i ve vlastní pájce, která funguje k plné spokojenosti (foto otevřené pájky s přiloženou druhou DPS)..
Začínám bejt hodně vykulená činčila...
Přílohy
Dioda D11.jpg
(263.58 KiB) Staženo 307 x
DPS-moje.jpg
(268.68 KiB) Staženo 345 x
www.mindža-cybernetics.com
Překlad publikací kvantové fyziky do Romského jazyka

Uživatelský avatar
Eleman
Příspěvky: 3439
Registrován: 21 úno 2011, 01:00
Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)

#334 Příspěvek od Eleman »

A jsme doma. Špatně si pochopil značení té diody. Katoda není modrá, ale červená (co prosvítá tím sklem). Pouzdro diody je modré. Podívej se do katalogu.
Člověk se celý život učí jenom proto, aby ve stáří všechno zapomněl.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ J. Werich

Uživatelský avatar
Kindergril
Příspěvky: 45
Registrován: 07 úno 2017, 01:00

#335 Příspěvek od Kindergril »

Eleman: Díky za upřesnění, byl jsem líný si to zjistit - ale vysvětlím proč..
Stejné diody o centimetr níž, D9+D10 jsou osazené tak, že katoda vychází právě na tu modrou. Proto ve mě horní dioda vzbudila podezření.. Koukl jsem trochu blíže a zjistil jsem, že tyto diody D9+D10 jsou paralelně obráceně zapojené, takže je vlastně jedno, jak se tam fláknou, funkce rostlináře je stále stejná? Chápu to správně?
www.mindža-cybernetics.com
Překlad publikací kvantové fyziky do Romského jazyka

Uživatelský avatar
Eleman
Příspěvky: 3439
Registrován: 21 úno 2011, 01:00
Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)

#336 Příspěvek od Eleman »

V případě diod D9 a D10 je to jedno, hlavně musí být vzájemně obráceně (antiparalelně). Pokud ale na desce je potisk orientace diod a diody jsou osazeny opačně, tak je to prasečina, ale máš pravdu v tom, že na funkci rostlináře to nemá vliv.
Člověk se celý život učí jenom proto, aby ve stáří všechno zapomněl.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ J. Werich

Uživatelský avatar
Kindergril
Příspěvky: 45
Registrován: 07 úno 2017, 01:00

#337 Příspěvek od Kindergril »

Eleman: Ty dvě spodní diody jsou opravdu otočené, to mě zmátlo. Děkuji za pomoc a radu, příště zapojím mozek na vyšší výkon a ověřím si více věcí okolo.
www.mindža-cybernetics.com
Překlad publikací kvantové fyziky do Romského jazyka

Uživatelský avatar
greenhorn
Příspěvky: 170
Registrován: 31 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Partizánske

#338 Příspěvek od greenhorn »

Ahojte, chcem sa spýtať ako má správne fungovať indikácia LED diódy. Kúpil som starú spájkovačku Tesla ERS 50. Po zapnutí LED-ka svieti a po nahriatí zhasne. Má to tak byť alebo nie? Pretože v návode čo som stiahol na internete píšu, že by mala po nahriatí na správnu teplotu blikať. Vďaka za odpoveď.

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#339 Příspěvek od Hydrawerk »

Po zapnutí LED-ka svieti a po nahriatí zhasne.
Jo, má to tak být.

Když se páječka používá, tak se ledka každou chvíli rozsvítí, když začne topit těleso. Vypadá to jako nepravidelné poblikávání. Když mikropáječku odložíš do stojánku, tak ledka bude po většinu času zhasnutá.

Uživatelský avatar
greenhorn
Příspěvky: 170
Registrován: 31 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Partizánske

#340 Příspěvek od greenhorn »

Takže ak je položená na stojane a je nahriatá, tak nemá svietiť. Pochopil som to správne?

Uživatelský avatar
ZVUK2000
Příspěvky: 3855
Registrován: 22 dub 2012, 02:00
Bydliště: Karvinsko

#341 Příspěvek od ZVUK2000 »

Záleží kterou verzi máte. Některé mají dvoubarevnou LEDku.

Uživatelský avatar
greenhorn
Příspěvky: 170
Registrován: 31 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Partizánske

#342 Příspěvek od greenhorn »

Ja mám tú staršiu verzie so zelenou LED-kou.

Uživatelský avatar
kadett
Příspěvky: 32
Registrován: 11 zář 2014, 02:00

#343 Příspěvek od kadett »

Tak po půl roce čekání už to vzdávám. Naprosto nemožné se domluvit po emailu ani po telefonu, nikdo na nic nereaguje. Takže objednávka od září a nic. Už jsem objednal čínskou Yihua raději u které vím, že mi do měsíce aspoň dojde. Naprostý zklamání z jednání s panem Zídkou.

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#344 Příspěvek od Hydrawerk »

Divný, no asi jsem měl při objednávání náhradních dílů v létě 2016 z pekla štěstí. Došlo mi tehdy v pohodě všecko. Už si nejsem zcela jistej, ale čekal jsem asi dva týdny. Platil jsem až po dodání zboží s fakturou.

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#345 Příspěvek od Hydrawerk »

Asi před dvěma týdny jsem upravil svoji ERS50 na dvoubarevnou LED. Zelená - zapnuto, červená - topí. Zdá se, že to funguje normálně. Odpor R12 v sérii s původní LED lze klidně zvednout.

11/2/2018 Zatím to funguje.
Přílohy
ERS50 uprava 04.jpg
(281.69 KiB) Staženo 376 x
ERS50 uprava 03.jpg
(131.73 KiB) Staženo 321 x
ERS50 uprava 02.jpg
(223.72 KiB) Staženo 360 x
ERS50 uprava 01.jpg
(174.67 KiB) Staženo 336 x
ers50-uprava na dvoubarevnou LED 03.png
(35.18 KiB) Staženo 669 x
Naposledy upravil(a) Hydrawerk dne 11 úno 2018, 22:41, celkem upraveno 1 x.

Odpovědět

Zpět na „Elektrické nářadí“