Prijimac-vysielac asi 84kHz

Bezdrátová pojítka, vysílací a přijímací technika, diskuze o VF technice, zařízeních a konstrukcích, konstrukce a parametry antén

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
PabloX
Příspěvky: 926
Registrován: 16 kvě 2005, 02:00
Bydliště: Ruzomberok
Kontaktovat uživatele:

Prijimac-vysielac asi 84kHz

#1 Příspěvek od PabloX »

Nemate niekto schemu nejakeho jednoducheho silnejsieho vysielaca a prijimaca na frekvenciu asi 84kHz?? Chcem s tym prenasat NF signal, a nechcem rusit radio a pod. Vysielac by mal byt najlepsie s krystalom. Diky

Uživatelský avatar
jasin
Příspěvky: 1440
Registrován: 22 úno 2005, 01:00
Bydliště: Kunratice u Prahy

Vysílání

#2 Příspěvek od jasin »

I na těchto frekvencích běží různé služby, které by to mohlo rušit.
Pro jakékoli vysílání je třeba povolení. Bez povolení je možno dostat taky mastnou pokutu. :smash:

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#3 Příspěvek od mi-ro »

Člověče, s vf technikou si tykám už 30 let ale aby někdo chtěl vysílač na 84Khz jsem ještě nešlyšel. K čemu má sloužit? a jakou to má mít modulaci? nebylo by lepší udělat rovnou NF smyčku jakou používá zařízení pro nedoslýchavé? Opravdu i v těchto kmitočtech se už profesionálně vysílá např hodiny DCF jsou na 77,5Khz, naše bývalá OMA měla 50Khz a jsou služby kde se vysílá už od cca 20Khz!!! Např. k ponorkám pod vodu se jiný signál nedostane. Jakej potřebuješ dosah?

PabloX
Příspěvky: 926
Registrován: 16 kvě 2005, 02:00
Bydliště: Ruzomberok
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od PabloX »

DOsah mi treba asi 100m, ale ked tak, nemusi to byt na tej frekvencii 84,xx kHz, uspokojim sa aj s dakymi 14mHz - kratke vlny, len nech to zachytim normalnym radiom. Kratke vlny preto, lebo tam uz je malo stanic, a hadam ma nedoseru za to ze tam vysielam. Chcel by som to na prenos NF signalu.
A este otazka trochu mimo: Pocul som, ze su aj nejake "volne" pasma, kde mi netreba povolenie, neviete aka je to frekvencia?

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#5 Příspěvek od mi-ro »

No to jsou volná pásma, je to např CB (pásmo 27Mhz) nebo dneska tak populární PMR (433Mhz) a je jich spousta a jsou přesně ohraničená. Podrobné info najdeš na netu nebo přímo na ČTÚ ale i tady platí určitá pravidla, např stanice musí mít homologaci a daný výkon a anténu. Detaily nemám po ruce ale na netu je určitě najdeš.

PabloX
Příspěvky: 926
Registrován: 16 kvě 2005, 02:00
Bydliště: Ruzomberok
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od PabloX »

Aha,tak to potom nic, ked to musi byt homologovane. Tak potom staci na tych 14mHz, ak daco mate. Len dosah nech je max 100m, u nas su spojari, tak aby ma nedoondiali :x
Vdaka

PabloX
Příspěvky: 926
Registrován: 16 kvě 2005, 02:00
Bydliště: Ruzomberok
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od PabloX »

NAJLEPSIE S KRYSTALOM RIADENOU FREKVENCIOU

Uživatelský avatar
Mibeus
Příspěvky: 54
Registrován: 17 črc 2005, 02:00

#8 Příspěvek od Mibeus »

Nazdar mi-ro.
Kedze mas skusenosti s VF vysielanim,potreboval by som malu pomoc. Bola super akcia na tiny auticka na dialkove ovladanie.Hned som 4 kupil,len ma to jednu nevyhodu,vsetky su na 27,125MHz.Chcem ich prerobit na frekvencie 35,45(49) a 57 MHz.Podarilo sa mi najst schemu vysielaca na 27 a 49 MHz (Schema je na http://www.radiolocman.com/electrical-e ... l?di=14751 ).Zial schemu prijimaca este nemam,no pokusim sa ju co najskor nakreslit podla dosky.Integrace su tam TX-2B a RX-2B no zial tie maju len jeden kod,takze ina moznost ako zmenit frekvenciu zial nie je.Prosim porad.

Uživatelský avatar
1XGP
Příspěvky: 20
Registrován: 24 říj 2006, 02:00

#9 Příspěvek od 1XGP »

Az mi beha mraz po zadech kdyz vsude mozne ctu vyraz vysilac. Zrejme nikoho nezajima ze VF spektrum je "ac se to nezda" nabyto k prasknuti. Co nutnost nejakych povoleni? (homologaci vynechme). Necht mi autor promine ale vysilac 14MHz nejedna se nahodou o radioamaterske pasmo pridelele na PRIMARNI bazi? Pokud jde o LF VLF tak se vyuziva jak bylo jiz psano. Dik za precteni
1XGP
Můj sen? Odpočívat v létě ve stínu anténního pole :-)

Odpovědět

Zpět na „Bezdrátová technika a technologie, VF technika“