Externí anténa pro pohon garážových vrat

Bezdrátová pojítka, vysílací a přijímací technika, diskuze o VF technice, zařízeních a konstrukcích, konstrukce a parametry antén

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
anarki
Příspěvky: 54
Registrován: 05 pro 2014, 01:00

Externí anténa pro pohon garážových vrat

#1 Příspěvek od anarki »

Zdravím, potřeboval bych trochu zlepšit příjem signálu z ovladače garážových vrat - není nutné, aby to fungovalo na 100 metrů, stačí klidně 10-20, jde o to, abych nemusel autem najíždět až úplně k vratům abych je mohl otevřit.

Tech. data pohonné jednotky:

http://www.bft.cz/privat/navody/poh_sek ... 0%20cz.pdf

Kód: Vybrat vše

Integrovaný přijímač – plovoucí kód: frekvence 433.92MHz
Kódování pomocí: algoritmu Rolling code
Impedance antény: 50Ohm (RG58)
Výrobce dodává tuto anténu:

http://www.sezam.cz/bft-ael-433-antena- ... s&curr=czk

Ale říkám si, jestli by v tomto případě nestačila jakákoli 433 MHz anténa ?

Třeba: http://www.ebay.com/itm/433MHz-Antenna- ... SwYaFWggPe

Má smysl nějak řešit typy kabelů - RG174 vs. RG58 například ? Kabel k anténě bych ještě prodloužil obyč koaxem kterým jsem měl připojený satelit a momentálně mi k ničemu není (potřebuji cca 10m)

Díky za rady

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#2 Příspěvek od Celeron »

Možná že máš problém jinde. Taky mě vrata jednou šly z 50 m a podruhý jsem musel stát přímo před nima. Zjistil jsem, že je přijímač zahlcený rušením z dílny nad garáží, konkrétně to dělalo PC s Core Duo procíkem.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
mihal
Příspěvky: 1812
Registrován: 06 dub 2005, 02:00
Bydliště: Zilina

#3 Příspěvek od mihal »

Anténu, ktorej hlavné parametre sú " držák na stěnu a kabel 4m" bude asi jednoduché nahradiť čímkoľvek,čo nemá na 433MHz moc veľký útlm..
Ono ak je to prút, tak by možno mohol mať plnú dĺžku bez skracovacích cievok, ale výraznejší prínos na dosahu dosiahne vhodným umiestnením, ktoré je prakticky potrebné testovať a obyčajne namáva racionálne objasnenie. Vhodné je i používať prijímače s odolnejším vstupom, ktorý nezaruší ledka z lídlu v okolí. A na záver by bolo fajn, ak by anténka už videla majitela vo vzdialenosti, kde chce signály už vysielať.

Uživatelský avatar
anarki
Příspěvky: 54
Registrován: 05 pro 2014, 01:00

#4 Příspěvek od anarki »

Celeron: nevím, jestli to hraje nějakou roli, ale garáž je relativně "mimo" dům a vše uvnitř je za proudovým chráničem. Ikdyby to nějaký spotřebič v domě rušil, tak tam není moc s čím pohnout... Nejsem odborník, ale domníval jsem se, že problém bude spíš v tom, že přijímač je sučástí ŘJ v garáži a tudíž na něj není zvenku přímá viditelnost.

mihal: To jsem si taky tak nějak říkal. Co se umístění týče, samozřejmě vyzkouším a mezi anténou a prostorem ze kterého budu chtít otevírat žádná překážka nebude.

Co se týče, těch typů koax. kabelů, mám to nějak řešit ? Ještě jedna věc, většina těch antén je vybavena SMA konektorem - na ten koax. kabel kterým to budu prodlužovat budu potřebovat dostat SMA samce/samici, lze to provést bez nějakých spec. nástrojů/pájcky ? Případně jdou koupit nějaké konektory k tomuto uzpůsobené ?

Uživatelský avatar
mihal
Příspěvky: 1812
Registrován: 06 dub 2005, 02:00
Bydliště: Zilina

#5 Příspěvek od mihal »

No s tým predĺžením je to ošemetné, pretože tratíš cenné dB, ktoré anténa pochytí. Prakticky každá blbina Ti trochu ubere, či je to dva metre ergéčka, alebo jeho napojenie a vo výsledku to nemusí stačiť, ale je to potreba probnúť. Bral by som RG-58, nejaký kvalitnejší, nie s hliníkom. spoj ideálne cez konektor, v krajnej núdzi aj priamo, ale koaxiálne spojiť. SMAčko je vhodné nalisovať, čo bude bez náradia problém, tak by som si kúpil/nechal vyrobiť kábel predlžovací s koncovkami. Ale robil by som všetko pre to, aby mi 4m káblu od antény vystačili.

Uživatelský avatar
anarki
Příspěvky: 54
Registrován: 05 pro 2014, 01:00

#6 Příspěvek od anarki »

Takže nejlepší by asi bylo, koupit tuhle anténu z eBay:

http://www.ebay.com/itm/433MHz-Antenna- ... SwYaFWggPe

Vyndat z ní ten RG174 kabel a nahradit jej kvalitním RG58 v co nejmenší možné délce. Pak bych vlastně ani nemusel řešit konektory, v ŘJ pohonu se ten koax zapojuje přímo do svorkovnice. Musel bych si teda ale asi někde sehnat pájku...

Nevím teda, jestli 4m stačí, ta garáž je docela velká. To byl taky důvod, proč se mi nechtělo kupovat anténu od BFT - za skoro 1000 Kč s dopravou a ještě se v tom pak vrtat kvůli prodloužení kabelu.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#7 Příspěvek od Celeron »

Já útlum antény při přemístění ven aby nebrala rušení z dílny a mělo to větší dosah vyřešil tak, že jsem přijímací modul vyloupnul z základový desky (byl kolmo na konektoru asi pro výběr pásma příjmu). Udělal jsem na něj pixlu, umístil v garáži vevnitř vedle vrat, anténu s původním 35 cm koaxu provrtal a dal ven vedle vrat a propojil přijímač s základovou deskou kabelem SYKFY 3x2x0,35. Teď je dosah cca 120 metrů a PC to neruší.
Jestli máš ale přijímač na základovce tak je to nepoužitelný.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

samponek
Příspěvky: 2772
Registrován: 11 kvě 2015, 02:00

#8 Příspěvek od samponek »

Z kusu drátu o celkové délce cca 70 cm si stoč 50Ω anténu typu "uši"

Uživatelský avatar
anarki
Příspěvky: 54
Registrován: 05 pro 2014, 01:00

#9 Příspěvek od anarki »

celeron: ano, přijímač je na desce.

samponek:

Máš na mysli takovou anténu ?

Obrázek

Můžu pro účely testu zkusit, měděných drátů mám poměrně dost...

Jestli tomu správně rozumím, vezmu 2x 35 cm drát a koax. kabel - k jednomu drátu připojím jádrp koaxu a k druhýmu ten "obal" (shield) ?

samponek
Příspěvky: 2772
Registrován: 11 kvě 2015, 02:00

#10 Příspěvek od samponek »

Uši, oprava uprostřed to nesmí být zkratovaný.
Přílohy
uši 50 ohm.jpg
(26.99 KiB) Staženo 318 x
Naposledy upravil(a) samponek dne 01 bře 2017, 22:46, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
jirkati
Příspěvky: 1349
Registrován: 21 kvě 2008, 02:00
Bydliště: near Liberec (JO70MT)

#11 Příspěvek od jirkati »

Šamponku, máš to blbě nakreslené. Aspoň to někde opráskni pořádně. Teď nemůžu najít flešku s originálním konstrukčním návodem. Pokud to bude ještě zítra aktuální, tak to určitě najdu. Navíc - tato anténa je polarizovaná, vyrobil jsem jich pro kolegy minimálně 10 kusů. Sám ji mám na střeše na rotátoru s ostatními anténami taky.

samponek
Příspěvky: 2772
Registrován: 11 kvě 2015, 02:00

#12 Příspěvek od samponek »

Mám to blbě, koax musí být připojený za konce ušisek na + a -

Uživatelský avatar
anarki
Příspěvky: 54
Registrován: 05 pro 2014, 01:00

#13 Příspěvek od anarki »

jirkati: za návod bych byl asi rád, anténu jsem přecijen ještě nikdy nevyráběl :)

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#14 Příspěvek od ok1hga »

anarki píše:anténu jsem přecijen ještě nikdy nevyráběl :)
tak ti nezbývá, než to jednoduše zkusit . . . třeba podle podle obrázku.
Anténu pak vložit do plastové lišty venku na zeď garáže.
Měla by být od vjezdu do dvora vidět . . .
Přílohy
antena 433 MHz.png
(21.72 KiB) Staženo 358 x

Uživatelský avatar
Pavel1953
Příspěvky: 185
Registrován: 01 led 2008, 01:00

#15 Příspěvek od Pavel1953 »

A místo RG58 ještě něco lepšího, třeba RG223/U. Každý decibel bude dobrý....
P.

Odpovědět

Zpět na „Bezdrátová technika a technologie, VF technika“