ES4620

Sem patří samozřejmě i přístroje s "utrženým sluchátkem"- bezdrátové, ale vždy dále s okolním světem komunikující po vedení, a to nejen ve veřejných sítích.
Pro telefony GSM a podobné máme samostatnou sekci.

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Robert18
Příspěvky: 335
Registrován: 15 dub 2009, 02:00

ES4620

#1 Příspěvek od Robert18 »

Ahoj, pořídil jsem tento a jistě druhý telefon s ciferníkem.
Původně teda byly opačně barevné. Kryty jsem přehodil. ten s tlačítky měl vadný hovňák a nezvonil. Co mě, ale překvapilo byl fakt, že v tel. sluchátku byla žárovička. Je i ve schematu 12V / 0.1A přes kterou je paralelně odpor 150R.
Úplně netuším k čemu tam byla. Tišťák je zabalený v molitanu a dle toho jak je v místě žárovičky vyhřátý tak asi i někdy svítí.

Druhý telefon žárovku osazenou nemá. Místo tam na ní je. To má svítit sluchátko při vyzvánění ?

a ještě jedna otázka mě trápí už od dětství - na co je ten čudlík u ciferníku některé telefony ho mají některé ne, napříč rokem výroby nic nedělá, ale na co je ?
Přílohy
telefon2.jpg
(40.59 KiB) Staženo 300 x
tefon1.jpg
(31.57 KiB) Staženo 321 x

Uživatelský avatar
DKL
Příspěvky: 377
Registrován: 11 bře 2004, 01:00
Bydliště: Sever jižní Moravy

#2 Příspěvek od DKL »

Žárovka slouží k vyrovnání útlumu pøi rùzných délkách vedení k úèastníkovi. Zkrátka aby se srovnala hlasitost hovoru bez ohledu na délku drátù. Tím malým hranatým tlaèítkem na mikrotelefonu se obvykle tato automatika dá vypnout a hovor se mírnì zesílí.
Jinak žárovka má sotva žhnout, molitan bude spíš vytlaèený než vyhøátý.

Uživatelský avatar
Robert18
Příspěvky: 335
Registrován: 15 dub 2009, 02:00

#3 Příspěvek od Robert18 »

Aha děkuji,

nějaká dokumentace by se nenašla k těmto telefonům ?
Já nic nenašel, ale všiml jsem si že se vcelku každý typ liší a schema mám jen od toho tlačítkového.

Uživatelský avatar
helios
Příspěvky: 2914
Registrován: 08 srp 2007, 02:00
Bydliště: Tryskáčovo na Záhorí.

#4 Příspěvek od helios »

Čudel u ciferníku slúžil na prepojenie hovoru na klapku vnútornej ústredne. Fungovalo to nasledovne: na vrátnici bol telefón, na ktorý sa dalo volať zvonku cez miestnu ústredňu. Telefón zazvonil, vrátnik zdvihol, na druhej strane mu oznámili, že chcú prepojiť napr. klapku 22. Vrátnik stlačil ten čudlík, naskočil mu signál miestnej ústredne, vytočil klapku 22 a čakal, kým ju niekto zdvihne. Ak zdvihol, povedal mu, že má hovor, človek na klapke stlačil tiež čudel a hovor zvonka sa prepojil naňho. Ak ale na klapke nikto nezdvihol, vrátnik stlačil čudel znova a oznámil volajúcemu, že na klapke nikto nedvíha. Čudle u telefónov boli prepojené s ústredňou tretím drátom so symbolom zeme. Takto to fungovalo u ústrední napr. typu USH z päťdesiatych rokov.
Keď Vám hodia pod nohy polená, zakúrte s nimi.

Uživatelský avatar
DKL
Příspěvky: 377
Registrován: 11 bře 2004, 01:00
Bydliště: Sever jižní Moravy

#5 Příspěvek od DKL »

Jedno z provedení jsem našel tøeba tady. http://elektohans.wz.cz/ruznaschemata/s ... es4620.jpg
Jinak zapojení se dost mìnilo podle použité èíselnice. Tlaèítkové se vyskytovaly pøinejmenším ve ètyøech provedeních. Nìkteré mìly pamì￾ poslednì voleného èísla, ty mìly osazený obvod MHD3323 (PCD3323). Základní deska pro tuhle èíslenici byla složitìjší, obsahovala diodový mùstek, pøepì￾ovou ochranu a odrušovací RC èlen. Vidlicový pøepínaè v zavìšeném stavu pøepínal pøes odpor napìtí k udržení pamìti.
Èíselnice bez pamìti byly odlišnì zapojené, vìtšinou mìly na sobì i usmìròovaè s pøepì￾ovou ochranou a na základní desce tak byl jen vidlicový pøepínaè, RC èlen a kondenzátor pro zvonek.
Prakticky stejné provedení základní desky bylo i pro rotaèní èíselnici.
Hovorový obvod vestavìný ve sluchátku bývá taktéž v mnoha provedeních s odlišným osazením (WNB067 (068), MA1060 (1061).
Jinak zapojení konkrétního kusu bývalo vždy pøiložené uvnitø telefonu.
Výše uvedený popis tlaèítka sedí, u nìkterých typù ústøeden se používalo též k pøístupu na státní linku, nevytáèela se tedy nula, ale stisklo se ono tlaèítko. V dokumentaci se oznaèovalo jako „zemní tlaèítko“.

Odpovědět

Zpět na „Linkové telefony, faxy, tel. ústředny včetně domácích“