Vrtání velkých děr do plechu (přesunuto)

Tato sekce je určena pro diskusi o dílenském vybavení, tedy o nářadí, pomůckách a přípravcích, převážně tedy povahy mechanické, nikoliv elektrické

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
stasek
Příspěvky: 2191
Registrován: 15 srp 2005, 02:00

#16 Příspěvek od stasek »

Na vrtání do plechu jsem si koupil v Lidlu odstupňovaný vrták, stálo to pár šestáků a paráda. Navíc není podmínka, aby plech byl upnutý ke svěráku. Ale to je určitě známá věc. Tahle finta s hadrem určitě poslouží tomu, kdo ten odstupňovaný vrták nemá.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#17 Příspěvek od EKKAR »

kulikus píše:Proč tento postup (přes pruh látky) funguje? Vyvrtá kruhovou díru, bez látky šišatou.
Hlavně tu první díru vrtá dost velkým přítlakem, jak je vidět na odvrtávaný šponě - kdyby nevrtal takovým tlakem na vrták a víc ho mazal/chladil, šišatou díru by neměl ani bez hadru. Celý je to tím, že hadra "odpruží" vrták od materiálu a zabrání prudšímu zakusování ostří, při kterým prudce narůstá tangenciálně působící síla od vrtáku na materiál (v místě zařezávání obvodový hrany vrtáku = na obvodu díry). Deformace materiálu je viditelná jen tam, kde je mezi okrajem díry a okrajem samotný destičky minimum matroše = v místě, kde ta po tečně k obvodu díry působící síla nejvíc namáhá matroš....
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
jsolin
Příspěvky: 52
Registrován: 17 zář 2004, 02:00
Bydliště: chomutov

#18 Příspěvek od jsolin »

stará známá věc, používám již řadu let

Uživatelský avatar
Sandal
Příspěvky: 2393
Registrován: 22 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Posázaví (JN79LT)

#19 Příspěvek od Sandal »

stasek píše:Na vrtání do plechu jsem si koupil v Lidlu odstupňovaný vrták...
Mám ho taky.Používám ho do akuvrtačky a díra je vždy kulatá.Ještě poznámka,že existuje postupák přímo dělaný na vrtání děr pro pro průchodky PG.Obyč postupákem je díra buď moc malá nebo velká.
Lepší jednou ukázat, než desetkrát vysvětlovat :-)

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#20 Příspěvek od Achab »

Ve strojnictví se materiál jako plech označuje až do tloušťky přes 10mm. Třeba mezi vrtání 1mm a 3-5mm je už značný rozdíl, navíc taky podle materiálu...

Uživatelský avatar
Jodr
Příspěvky: 1357
Registrován: 20 led 2008, 01:00
Bydliště: na vejminku

#21 Příspěvek od Jodr »

Znám loděnici, kde plechem (blech) nazývají desky z kovového materiálu všech myslitelných tlouštek, třeba i 100mm. Tj. všechno co nemá tvar jako pasovina, jekly, vingly, trubky, traverzy nebo kolejnice... :idea:
Jinak jsem si vrtání s hadrem osobně vyzkoušel do plechu 0,8 a 1,5mm vrtákem 8, 10, 14mm, paráda, funguje! Navíc, vrták nemá tendenci se kousnout při dovrtávání otvoru. :D
Jen blbec se učí svými chybami opakovaně....

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#22 Příspěvek od kokun »

Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
kovar
Příspěvky: 1687
Registrován: 03 říj 2010, 02:00
Bydliště: Letohrad (Východní Čechy)

#23 Příspěvek od kovar »

Všiml jsi někdo z Vás že při tom prvním vrtání to bylo bez řezného oleje? :D
Lepší vrabec v hrsti nežli blechy v srsti.

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#24 Příspěvek od forbidden »

Já tam teda viděl jak ho tam stříknul, navíc z toho vrtání jde i dým, to je pálící se olej. I to píše v textu.
Tuto fintu jsem teda neznal, ale používám ty stupňovitý vrtáky.

Uživatelský avatar
vrky
Příspěvky: 1738
Registrován: 28 lis 2004, 01:00
Bydliště: pod Black Mount

#25 Příspěvek od vrky »

Tohle mě v textilce poradil parťák se kterým jsem chodil cca deset let na směny. Jednou něco dával do kupy a dělal velkou díru tak na něj koukám proč tam má ten hadr.

Uživatelský avatar
Kvicala_r
Příspěvky: 3221
Registrován: 19 led 2005, 01:00
Bydliště: Haná / N.J.

#26 Příspěvek od Kvicala_r »

Máš je vyzkoušené? Zrovna Conradu nevím jestli úplně věřit.
Zvažuju risk stupňovité pravé číny :wink:

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 4499
Registrován: 10 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Košice

#27 Příspěvek od Atlan »

Sa mi nepacia stale musi kontrolovat ci uz niesi za. Mam klasicke stupnovite s odskokom po 2mm stym ze jedna sada je taka ze to vychadza po 1mm. Hlavne lepsie sa vrta s tymi co maju spiralovitu drazku, sice sa blbo brusia narozdiel od tych s rovnou drazkou.

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#28 Příspěvek od kokun »

Kvicala_r píše:Máš je vyzkoušené? Zrovna Conradu nevím jestli úplně věřit.
Ne, nemám. Já jen, že jsem na ně náhodou narazil a mají je v dost širokém sortimentu a velkém cenovém rozmezí. Ani já bych nečekal u Conrada nějakou extra kvalitu.
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
Sandal
Příspěvky: 2393
Registrován: 22 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Posázaví (JN79LT)

#29 Příspěvek od Sandal »

Mám vyzkoušenej postupák od Yato.Docela drží.
Lepší jednou ukázat, než desetkrát vysvětlovat :-)

Uživatelský avatar
Kvicala_r
Příspěvky: 3221
Registrován: 19 led 2005, 01:00
Bydliště: Haná / N.J.

#30 Příspěvek od Kvicala_r »

Problém u stupňovitých je, že jsou většinou skoky sudé po 2mm. Liché sem nenašel - na ALI jsou sady palcové, to vychází kdesi mezi.. A nebo je tam provedení se skoky po 3mm - to už některé liché trefuje. Takže používám sudé z lidlu a mám objednanou tu 3mm z číny.
Pokud je něco extra mezi, pak si i ten kužel rád pohlídám. Jinak mezi tou rovnou drážkou na šroubovicí nevidím zase tokový rozdíl, co se vrtání týká. Jen ta šroubovitá potvora má snahu materiál více vtahovat - takže se snáze kouše/vyvrtá i větší díru pokud neupneš dobře obrobek.

Odpovědět

Zpět na „Dílenské vybavení, nářadí, pomůcky, přípravky“