Externí anténa pro pohon garážových vrat

Bezdrátová pojítka, vysílací a přijímací technika, diskuze o VF technice, zařízeních a konstrukcích, konstrukce a parametry antén

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
samponek
Příspěvky: 2772
Registrován: 11 kvě 2015, 02:00

#16 Příspěvek od samponek »

Také si můžeš doma zhotovit směrovou Yagi, sám používám čtyřprvkovou. S výhodou k tomu využiješ díly z rozbité antény z SD (lidi je vyhazují ve velkém)
http://www.qsl.net/dk7zb/70cm-longyagi/DL2MAJ_Dose.jpg

Uživatelský avatar
anarki
Příspěvky: 54
Registrován: 05 pro 2014, 01:00

#17 Příspěvek od anarki »

ok1hga píše:
anarki píše:anténu jsem přecijen ještě nikdy nevyráběl :)
tak ti nezbývá, než to jednoduše zkusit . . . třeba podle podle obrázku.
Anténu pak vložit do plastové lišty venku na zeď garáže.
Měla by být od vjezdu do dvora vidět . . .
Díky moc. Takže pro rekapitulaci:

Koax vytáhnu z garáže ven, umístím do ocelové trubičky, v horní části kabel oholím na stínění, připájím k trubičce a dál oholím úplně až na jádro, nebo nechat jádro v té ochranné plastové bužírce ?

Nakonec umístit do plastové lišty, kterou , můžu shora uzavřít ?

Pavel1953: kabel bych asi vzal v GME (mají v sobotu otevřeno) a RG223/U nemají, jenom RG58: https://www.gme.cz/koaxialni-kabel-rg58-100

Myslíš, že to vážně může mít nějaký zásadní vliv (jak říkám, stačí, když to vezme signál z dálky na 10-20m v přímé viditelnosti)

samponek
Příspěvky: 2772
Registrován: 11 kvě 2015, 02:00

#18 Příspěvek od samponek »

Ano, je to všesměrová čtvrtka, zhotovená prakticky z konce přívodního kabelu.
Hlavně to úplně ucpi, aby do kabelu nikdy nezatekla voda, kabel by se tím znehodnotil.

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#19 Příspěvek od ok1hga »

krom toho, že je to rukávový dipól Lambda/2, má šampón pravdu . . .

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#20 Příspěvek od ok1hga »

anarki píše:Takže pro rekapitulaci: Koax vytáhnu z garáže ven, umístím do ocelové trubičky, v horní části kabel oholím na stínění, připájím k trubičce a dál oholím úplně až na jádro, nebo nechat jádro v té ochranné plastové bužírce ? Nakonec umístit do plastové lišty, kterou , můžu shora uzavřít ?
. . . ano !
Koax vytáhnout z garáže ven,
umístit do ocelové trubičky,
v horní části (16,5cm od vrchu) kabel oholím na stínění a to vyvedu do strany a po 1cm zaštípnu.
Takto vzniklý smotek připájím k trubičce
a dál nahoru bude celý střední vodič i s izolací.
Nakonec umístit do plastové lišty, kterou , musím shora uzavřít . . .

zkus to takhle a dej vědět jak jsi dopadl.

Uživatelský avatar
Pavel1953
Příspěvky: 185
Registrován: 01 led 2008, 01:00

#21 Příspěvek od Pavel1953 »

Konektor je třeba tady: http://www.ges.cz/cz/sma-m-rg58kg-GES09900001.html
Ale potřebuješ krimpovací kleště. Určitě pár lidí tady je bude mít. Pokud bys měl v profilu lokalitu, někdo z okolí by Ti pomohl.
Jak dlouhý kabel tam chceš dát? Ta magnetická anténa je podezřele levná a stačila by. Nepročítal jsem vlákno znova....
P.

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#22 Příspěvek od ok1hga »

Pavel1953 píše: . . . Nepročítal jsem vlákno znova....
P.
. . . ale to bys měl !
kdybys to udělal, věděl bys, že tam žadný konektor nepotřebuje . . .
Přílohy
vrata schema.jpg
(141.99 KiB) Staženo 294 x

Uživatelský avatar
Pavel1953
Příspěvky: 185
Registrován: 01 led 2008, 01:00

#23 Příspěvek od Pavel1953 »

Tak pardon. Už se to nestane.
Koncem roku jsem jedno ovládání předělával, byl tam konektor!
P.

Uživatelský avatar
anarki
Příspěvky: 54
Registrován: 05 pro 2014, 01:00

#24 Příspěvek od anarki »

ok1hga: Díky, vyzkouším.

Jenom teda s tou Ø10mm trubkou bude problém, dneska jsem se pro cosi stavoval do Obi a měli tam jenom cca 4m dlouhé za několik set a nebo kratší, o něco málo levnější v nerezu.

Zkusím se ještě kouknout v garáži, jestli tam najdu nějaký zbytek něčeho použitelného :-)

Pavel1953: kabel počítám, že bude potřeba tak 6m, ale ještě to přesně změřím, mimochodem, v garáži je rozvedená elektrika v lištách, můžu tam ten koax přidat ? Nebude tam docházet k rušení ?

Jinak tu anténu z eBay jsem objednal, stála dva dolary, jezdit pro to nikam nemusím, na zkoušku proč ne...

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#25 Příspěvek od Celeron »

10 mm trubky dýlky 1m mají skoro v každým starým kamenným železářství, přežitek z doby, kdy se na tím uchycovaly koberce na schody. Aspoň tedy u Jireše u nás.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
jirkati
Příspěvky: 1349
Registrován: 21 kvě 2008, 02:00
Bydliště: near Liberec (JO70MT)

#26 Příspěvek od jirkati »

Trubičku si můžeš stočit z kousku pozinkovaného plechu, spájet a taky to bude fungovat. Dokonce se pozinkovaný plech docela dobře pájí obyčejnou páječkou. Hlavně aby měl ten použitý koax měděné opletení.

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#27 Příspěvek od ok1hga »

jirkati píše:Trubičku si můžeš stočit z kousku pozinkovaného plechu, spájet a taky to bude fungovat. Dokonce se pozinkovaný plech docela dobře pájí obyčejnou páječkou.
můžeš to stočit i z konzervového plechu pocínovaného, je slabší a pracuje se s ním ještě lépe . . . !
může to být z čehokoliv vodivého . . .

Uživatelský avatar
anarki
Příspěvky: 54
Registrován: 05 pro 2014, 01:00

#28 Příspěvek od anarki »

Tak anténka z Číny dorazila dříve než jsem se dostal k výrobě vlastní, přikládám fotky:

Obrázek Obrázek

Kabel tedy nahradím tímto: https://www.gme.cz/koaxialni-kabel-rg58-100

Měřil jsem to a bude potřeba cca 9-10 metrů... Ještě jednou se radši zeptám, můžu ten kabel táhnout v lištách zároveň s el. rozvody nebo radši mimo ?

Další věc, předpokládám, že stínění bude lepší k té kovové destičce připájet ? Anténku bych pak umístil na kovovou konzoli na stěnu garáže, asi bez té černé samolepky, místo které bych použil nějakou kovovou destičku (a nečím tu spodní část utěsnil aby se tam nedostala voda)

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#29 Příspěvek od ok1hga »

anarki píše:Měřil jsem to a bude potřeba cca 9-10 metrů... Ještě jednou se radši zeptám, můžu ten kabel táhnout v lištách zároveň s el. rozvody nebo radši mimo ?
můžeš, za předpokladu správného impedančního přizpůsobení antény !
anarki píše:Další věc, předpokládám, že stínění bude lepší k té kovové destičce připájet ? Anténku bych pak umístil na kovovou konzoli na stěnu garáže, asi bez té černé samolepky, místo které bych použil nějakou kovovou destičku (a nečím tu spodní část utěsnil aby se tam nedostala voda)
no, takto jak to zamýšlíš, si nejsem jistý, že bude to přizpůsobení v pořádku.
A pokud nebude v pořádku, bude přijímat anténa nejen zářičem, ale i kabelem v celé své délce a pak to jedno zase nebude, jestli v blízkosti budou síťové kabely . . .

tento typ antény vyžaduje pro správnou funkci tzv. protiváhu.
V tomto případě třeba plechový parapet u okna, nebo plechovou střechu auta . . .

ta anténka co se vyrobí z kabelu RG58 s protiváhou ze stočeného konzervového plechu do trubičky, již žádnou protiváhu pro svoji funkci nepotřebuje.

Tak si to ještě jednou přeber a rozhodni se . . .

Uživatelský avatar
armydog
Příspěvky: 3
Registrován: 20 pro 2017, 01:00

#30 Příspěvek od armydog »

Tak jak jsi to dodělal?

Odpovědět

Zpět na „Bezdrátová technika a technologie, VF technika“