Prevod logiky 3.3V na 5V

Základní principy, funkce, rovnice, zapojení - t.j. vše, co byste měli vědět, než se pustíte do praktické realizace elektronického zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

Prevod logiky 3.3V na 5V

#1 Příspěvek od termit256 »

Mam 2 desky ktere komunikuji pres uart rychlosti cca 200kBd. Problem je ze jedna je na urovni 3.3V a druha na 5V. Zkousel jsem je normalne propojit a zadny problem, komunikace jede jak ma. (Vyssi napeti jsem snizil delicem)

Otazka zni nebudou nejake necekane problemy s tim ze do vstupu ktery ocekava 5V logiku vedu 3.3V? Zmeril jsem rozhodovaci uroven 0/1 a ta je kolem 2.5V, takze 3.3 je uz jasna jednicka.

Uživatelský avatar
serviceman
Příspěvky: 4005
Registrován: 09 črc 2013, 02:00

#2 Příspěvek od serviceman »

Jsou obvody jako 74AHCT125 apod. které předejdou problémům.
Nebojte se skloňovat (i cizí slova).

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#3 Příspěvek od rnbw »

Bezne sa to pouziva - napr. od istej doby IDE radice pouzivaju 3,3V vystupnu uroven (vstupy su, samozrejme, 5V-tolerantne) a funguje to aj so starymi diskami.

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#4 Příspěvek od Zaky »

Tak, prostě máš nižší šumovou imunitu a musíš se rozhodnout, jestli je to přijatelné, nebo ne. Pokud je to o spojení dvou IO na DPS, tak v tom nevidím problém, pokud ale bude mezi oběma stranami delší kus kabelu, tak už je to na zvážení, rušení může být více. Pokud kabel budíš nízkoimpedančním výstupem a dělič dáš na přijímací 3V3 stranu, tak v tom celkem není problém, ale přijímací 5V strana má obvykle rozhodovací úroveň výš, než 3V3 a tudíž, pokud vysíláš 3V3 signál do 5V přijímače, riziko, že vlivem rušení místo 1 přečteš 0 je prostě vyšší. Aktivní konvertory běžně existují. Třeba ten viz výše. Spousta UARTů dnes provádí mnohonásobné vzorkování signálu, což riziko chybného přenosu dost výrazně snižuje.

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od forbidden »

Zkus klasický zapojení s MOSFETem. Je to docela elegantní řešení, 200 kBd by snad dalo. V nejhorším by se dal snížit R1.

Obrázek

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#6 Příspěvek od termit256 »

S tim mosfetem muze byt problem ze nejspis bude trochu menit sirku impulzu. U sbernic kde se komunikuje hranou to vadit nebude, ale u uartu mam strach aby to pri te rychlosti nebylo zdrojem vice problemu nez kdyz budu pouzivat 3.3V

Ono vcelku neni problem pouzit primo nejaky prevodnik, ale musim, udelat krabicku, svorkovnice atd. = moc prace :-)

I pri 3.3V je jednicka porad 0.8V nad rozhodovaci urovni coz se mi na prvni pohled zda dostatecne, ale poznatky z praxe s tim nemam. Ale kdyz pisete ze se to u IDE takto bezne pouziva, tak snad nebude problem.

Odpovědět

Zpět na „Teorie“