Zapojenie pinov v module DCF 77

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Neniu
Příspěvky: 1151
Registrován: 01 kvě 2015, 02:00
Bydliště: Doupě kdesi v severních horách :-)

#16 Příspěvek od Neniu »

Stendfort píše:Kúpim obvod U4221B a kryštál 77,5.
Príma, kde ho chceš koupit? Také by se mi líbil, ale nenacházím jej v žádném rozumném, ale ani nerozumném, obchodě či firmě. Všude nacházím jen DS.
Jsem na cestě k šípku.

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#17 Příspěvek od Zaky »

Na Ebay i Ali ke koupení je, akorát za cenu, za kterou to nikdo chtít koupit nebude. GPS prost vyjde levněji, než DCF rádio, a ještě pak následuje ten opruz s dekódováním.

Uživatelský avatar
Stendfort
Příspěvky: 73
Registrován: 06 dub 2017, 02:00
Bydliště: Bratislava

#18 Příspěvek od Stendfort »

Na ebay je U4221B ale za neekonomickú cenu. Našiel som ho ešte na "avelmark.sk" za 6,90 Euro. Za jeden obvod na tento účel celkom dosť. Predsa len zariadenie s DCF77 môžem mať kľudne na stole. Aj keď nebude k dispozícii neustále signál bez rušenia, na rozdiel od GPS bude aspoň nejaký. V podstate potom je už iba posledná možnosť a to internetový časový protokol. :)

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#19 Příspěvek od Zaky »

Ano, NTP je ta třetí možnost získání přesného času, je to možnost dokonce naprosto bezkonkurenčně nejlevnější, pokud se použije ESP6288 wifi modul. Potřebuje ale připojení k Internetu a hlavně je potřeba wifi nakonfigurovat, což je použitelné pro domácí bastl, ale už hůře pro předání nějakému BFU. Zvažoval jsem, že pro svoje hodiny udělám toto jako alternativu, modul s ESP by se připojil místo GPS a naprogramoval by se do něj generátor NMEA vět krmený časem získaným z NTP, čímž by byl modul přímo záměnný za GPS. Akorát zatím nebyli lidi na realizaci :-)

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#20 Příspěvek od Artaban001 »

Já myslím, že až budou mít v Lídlu, nebo kdekoliv jinde v akci rádiem řízený hodiny, vyplatí se z nich ten modul vydolovat. Takhle jsem opravil i jakejsi LED radiobudík, kde ten přijímač byl na kabelu. Ten původní by snad nezachytil signál ani pod DCF vysílačem. Ten nový fungoval bezvadně (za 250Kč se DCF modul jinak sehnat snad ani nedá)

Uživatelský avatar
Grafiaus
Příspěvky: 121
Registrován: 30 zář 2011, 02:00

#21 Příspěvek od Grafiaus »

myslim si ze kupovat DCF hod. a vydolovat z neho prijimac , nemusi to byt to prave orechove , na niektorych doskach ani nie je zrejme kde je vystup , ak je to cez dotykovu gumu na LCD ako multi..., to skor kupit hotový prijimac , alebo si postavit amatersky sam , napr s A244D za par halierov /centov / :) , alebo
http://www.conrad.sk/prijimacia-dcf-dos ... icn=641138,
a co potom ked uz budes mat prijimac ? :)
tento prijimac je velmi kvalitny
http://www.proaudio.sk/100v-systemy/sko ... ac---9680/

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#22 Příspěvek od Artaban001 »

Koupíš, rozděláš, zkontroluješ a v nejhorším složíš a použiješ standartním způsobem. Co jsem rozebíral já, tak u něch byl přijímač bokem a měl popsaný vývody

Uživatelský avatar
Stendfort
Příspěvky: 73
Registrován: 06 dub 2017, 02:00
Bydliště: Bratislava

#23 Příspěvek od Stendfort »

Keď sme už u toho DCF, zaujímalo by ma celkom ako sú zakódované informácie o počasí. Vysielané v prvých pulzoch v minute. Zdá sa že o tom nie sú informácie.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#24 Příspěvek od Hill »

Nějaké informace jsou, ale těch původně nevyužitých 14 bitů bylo vyhrazeno pro systémy včasného varování. Jenže se to zkomercializovalo, nejspíš v souvislosti s návrhy na vypnutí vysílače Mainflingen DCF 77,5 kHz, které sílily na přelomu tisíciletí, zejména šlo o to, kdo to bude platit. Licenční poplatky za poskytnutí podkladů nutných k sestavení dekodéru informace o počasí měly pokrýt alespoň údržbu vysílače.
Jde o patentovaný systém přenosu 42 bitů ve třech po sobě následujících minutách: v první se vysílá 14 datových bitů, v druhé 8 datových a 6 kontrolních, ve třetí 14 kontrolních bitů.
Kódování informace je také vázané na aktuální čas, protože ten je jedinečný a neopakuje se, z něj se tedy odvozuje heslo.
Přesnější popis využití těch 22 významových bitů v různou denní dobu uvádí předpis DE 20 2005 019 853.6 / EP 1798612 "Datové přenosy v pomalých přenosových systémech, například vysílačem časových značek", ale nic tam není o tom, jaký význam v informaci o počasí ten který bit má.
Z článku Informace o počasí z DCF77 je zřejmé, že se mnoho lidí pokouší tuto informaci s různě velkým úspěchem a ztátou času rozklíčovat, to šifrování se zjevně povedlo. Aneb "zaplať a tvoje hříchy budou odpuštěny", tedy "zaplať za procesor, který každé tři minuty přesype všechny přijaté jedničky a nuly a informaci vydá; jestli to ale vykecáš, nedoplatíš se".

Uživatelský avatar
Stendfort
Příspěvky: 73
Registrován: 06 dub 2017, 02:00
Bydliště: Bratislava

#25 Příspěvek od Stendfort »

Ďakujem za informácie. Bude zaujímavé sledovať dokedy bude táto technológia v prevádzke. Poprípade čo ju nahradí.

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“