Amundsen a špatný příjem rádia

Poruchy, opravy, rady, návody (kromě návodů na UNLOCK !)

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Scarecrow
Příspěvky: 5
Registrován: 09 dub 2017, 02:00

Amundsen a špatný příjem rádia

#1 Příspěvek od Scarecrow »

Zdravím, mám octavii II, kde jsem vyměnil staré rádio STREAM, které bylo nic moc za navigaci Amundsen. Problém je s tím, že i na STREAMU a teď i na Amundsenu mi hraje docela špatně rádio, špatný signál. Za jízdy signál skáče jak na houpačce, když auto zastaví je to o něco lepší. Dělá to u většiny stanic, jen 2 hrajou myslím v pohodě. Někde jsem se dočetl, že aby rádio hrálo dobře, tak je třeba mít v autě 2 antény, tak jsem dodělal druhou anténu, jelikož původně byla v autě jen 1 a hodil jí do palubky, jak jsem to dělá u těchto rádií. Bohužel problém se nevyřešil a signál je stále nic moc. Jak říkám, signál prostě skáče od minima až po maximum. Neví někdo kde hledat chybu? Zkontroloval jsem anténu ( Amundsen obě vidí jako ON v diagnostickém menu ), tak předpokládám, že budou dobré. Už mě fakt napadá jen to, že může být problém v rádiu. Nějaké rady?

Ještě jsem dneska připojil auto na VAG a vyčetl si tyto 2 hodnoty:

Field strength of radio tuner-Radio Tuner 1 23.9
Field strength of radio tuner-Radio Tuner 2 18.8

Bohužel diagnostika neukázala zda je to v % nebo v jakých jednotkách, ale i tak se mi to zdá velice málo. Co jsem se díval po internetu, tak třeba u Columbusu jsou tyto hodnoty větší.

Díky
Naposledy upravil(a) Scarecrow dne 10 dub 2017, 09:50, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
bu2520
Příspěvky: 4021
Registrován: 16 črc 2007, 02:00
Bydliště: u HK

#2 Příspěvek od bu2520 »

rádio neznám tak jen dvě obecné rady. Zkusit přímo do anténního vstupu rádia strčit cca metrový drát, pokud se příjem zlepší je problém anténa, nebo zesilovač. Podívat se na rádiu není li zapnut lokální příjem.

Uživatelský avatar
monterjirka
Příspěvky: 2761
Registrován: 14 čer 2003, 02:00
Bydliště: Blížejov

#3 Příspěvek od monterjirka »

princip 2 antén se někdy používá, ale musí "k sobě navzájem pasovat", jinak se příjem může ještě zhoršit.

Není žádnou vyjímkou, že je v autě problém se zesilovačem. Bývá v patě antény, někdy "odejde" protože se do něj dostane voda, jindy je problém s jeho napájením...

Uživatelský avatar
Scarecrow
Příspěvky: 5
Registrován: 09 dub 2017, 02:00

#4 Příspěvek od Scarecrow »

Já zkusím ještě ten kus drátu, antény zřejmě fungují. Když jí odpojím, tak signál zmizí úplně, když jí zas zapojím, tak signál na indikátoru rádia sice naskočí na plno, ale jen do doby než se auto trochu rozjede, pak už to začne zas lítat od minima po plný. Jako nejvíc jsem teď přesvědčen, že to bude asi chyba rádia, na 1 anténu to hraje taky mizerně, a kdyby byl problém třeba v koaxiálu, tak podle mě by se měl příjem zlepšit na tu druhou anténu, kterou jsem tam dodělal což se nestalo. Vyzkouším ten drát ještě a uvidím :-) A zkusím sehnat jiné škodovácké rádio a přehodit je na zkoušku :-)

Uživatelský avatar
Scarecrow
Příspěvky: 5
Registrován: 09 dub 2017, 02:00

#5 Příspěvek od Scarecrow »

Takže zkoušel jsem tam připojit kus drátu. Signál je skoro stejný jako když připojím obě antény. Aspoň teda poslechově :-)

Kus drátu:
Obrázek

1 Anténa:
Obrázek

2 Antény:
Obrázek

Liší se tam trochu frekvence, nepřeladil jsem rádio, ale signál je furt mizerný. Dále VAG ukazuje hodnoty na kus drátu:

Field strength of radio tuner-Radio Tuner 1 16.9
Field strength of radio tuner-Radio Tuner 2 15.8

Takže moc se to fakt neliší. Anténu jsem zkoušel měnit a nic moc to nepomohlo. Jediné co jsem ještě nevyměnil je koaxiál, který vede k anténě, můžu to zkusit protáhnout narychlo přes auto, provizorně. Diagnostika nehlásí žádnou chybu vedení antény ani žádný zkrat. Prostě vše se tváří že funguje.

Uživatelský avatar
Jodr
Příspěvky: 1357
Registrován: 20 led 2008, 01:00
Bydliště: na vejminku

#6 Příspěvek od Jodr »

Pokud jsi antenu dodělával, co jsi tam dal za koax??? Řekl bych, že koax 75ohm tam nepatří! Na kus drátu u rádia to hraje táměř stejně, jak píšeš. Může být chyba v zesilovači anteny. Ten by měl signál přeci jen "postrčit", pokud jej nezabiješ kabelem s nízkou impedancí. To už se tu na fóru několikrát probíralo...
Jen blbec se učí svými chybami opakovaně....

Uživatelský avatar
Scarecrow
Příspěvky: 5
Registrován: 09 dub 2017, 02:00

#7 Příspěvek od Scarecrow »

No takže k 1 anténě na střeše vede originální svod ( 12V tam je )
- na tento svod jsem zkoušel 2 antény a výsledek stejný, prostě nic moc

Tak jsem tedy dodělal 2 anténu do palubky, jelikož se jedná o dvoutunerové rádio a všude psali, že bez druhé antény to bude hrát nanic. Použil jsem koaxiál ze staré interierové GPS antény, cca 1 metr a anténu dal do palubky.

Ještě zkusím poslední věc a to vzít tu novou anténu z palubky a hodit jí na střechu jestli se to nějak nezlepší. Potom už zbývá fakt jen to rádio zkusit vyměnit.

Pak mě ještě napadlo vyzkoušet třeba tady tohle a nechat tam jen 1 anténu na střeše ( https://www.ahifi.cz/antenni-zesilovac- ... escription ).

Někde musí být zakopaný pes nebo všichni v okolí se škodováckýma rádiama mají příjem v pohodě :-)

Uživatelský avatar
Scarecrow
Příspěvky: 5
Registrován: 09 dub 2017, 02:00

#8 Příspěvek od Scarecrow »

Udělal jsem ještě jednu věc, rozebral jsem anténu na střeše a propojil napřímo prut antény s koaxiálem, abych obešel ten zesilovač a hodil to přímo na střechu. Signál zmizel úplně. A to ten vysílač je vzdušnou čarou tak 5 - 6 km a je na něj vidět. Takže už jsem smířen s tím že asi budu muset vyměnit rádio :D
Jen pro zajímavost se zeptám, jelikož tomu moc nerozumím, co mohlo odejít v rádiu?

Odpovědět

Zpět na „Autorádia“