Jednoduchý měnič z 12V na 6V (pro rádio)

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#16 Příspěvek od masar »

EKKAR píše:...KOLIK VŮBEC DÁVÁ VOLTŮ JEHO SÍŤOVÝ TRÁFKO??????
To je ta hlavička hřebíčku.
:wink:

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#17 Příspěvek od sinclair »

Vám se zdá teplota 1A stáblu v TO220 okolo 40-50°C VYSOKÁ???

Uživatelský avatar
Kvicala_r
Příspěvky: 3221
Registrován: 19 led 2005, 01:00
Bydliště: Haná / N.J.

#18 Příspěvek od Kvicala_r »

Pokud je to na 4x články C/D. Pak stejně bývá jejich napětí klidně i přes 1,6V.
Dal bych stábl na 7V - zase o fous menší ztráta. Navíc před ten graetz aby nemusel hlídat polaritu a je vymalováno. Nehledal bych problém v použití lineáru s nějakým kouskem plechu. Nakonec vestavba přímo do prostoru pro baterky by s tou plochou vyzařování musela v pohodě vyjít.

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#19 Příspěvek od sinclair »

Otevřít, připojit do sítě a změřit napětí na největším přítomném elytu. Jak naprázdno, tak za chodu CD, které žere nejvíc. Pokud se zjistí, že i při chodu CD je na tom elytu např. 2200uF/10V okolo 9V, řešil bych to LM317T, nastavenou pevně odporama na 8,5-9V. Pak i při odběru třeba 0,5A vychází tepelná ztráta únosná, 1,5W je prd a uchladí se kouskem plíšku. Nemusí být vůbec nutné to srážet až tolik dolů, na 6V.

Uživatelský avatar
Yarda1
Příspěvky: 2372
Registrován: 11 úno 2009, 01:00

#20 Příspěvek od Yarda1 »

Tak mne napadlo, přímo v hlavě. Nefungovalo by to třeba i na 5V co dodává port USB? Zdroje USB z 12V zásuvky na autozapalovač se dostanou v každé lepší trafice. Já jsem jeden koupil, údajně to dává >2A, mám to v autě pro kameru a nevím, že by mi to rušilo autorádio.
Svět je divadlo, které se jen proto tak špatně hraje, abych já se měl čemu smát. Ladislav Stroupežnický

Uživatelský avatar
LukasPody
Příspěvky: 19
Registrován: 25 led 2017, 01:00

#21 Příspěvek od LukasPody »

EKKAR píše:Mám trošku jinou ideu. Ten radiomagneťák kuchnout, omrknout v něm šváby a zjistit, jestli by NÁÁÁÁHODOU nejel i přímo na těch 12V !!!!! Anebo třeba na 9V, což by při lineární stabilizaci snížilo ztráty na polovičku!!!! Je potřeba zjistit, na jaký napětí jsou uvnitř instalovaný elektrolytický kondíky - a jestli se nebude používat kazetová mechanika, klidně by to těch 9V mohlo vydržet i bez úprav - KOLIK VŮBEC DÁVÁ VOLTŮ JEHO SÍŤOVÝ TRÁFKO??????

Síťový trafo dává 7,5V na výstupu a kondenzátory jsou do 10V

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#22 Příspěvek od masar »

Tím je potvrzeno napájení 9V. :wink:

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#23 Příspěvek od mi-ro »

Na sekundáru 7,5V a elyty na 10V? Ale čemu se divit, spotřebka. Věřím, že by ten koncák vydržel i 12V. Jenže když někomu řekneš, že snese 12V (max!), on usoudí, že tam bude určitě nějaká rezerva. A původně jsme byli na 6V. Ale těch 9V bych bral jako rozumný kompromis. Kdo je pro?
PS: autoři těchto teorií nenesou jakoukoli zodpovědnost za použití jejich výplodů při aplikaci v praxi!! :D
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#24 Příspěvek od EKKAR »

Ono těch 7,5V bude skoro tutově měřený naprázdno a vzhledem k "měkkosti" těch píditráfek, jaký tam Ťamani dávají, bych si nedělal žádný iluze o jeho sekundárním napětí při zatížení - o moc víc než 6V AC tam při provozu nebude. Čili po dvojcestným usměrnění dvojicí diod (zhusta to tráfko má dvojitej sekundár s vyvedeným středem a usměrnění jen 2ks diod 1N4002 a podobnejch) je na prvním filtračním kondíku napětí při zátěži kolem 8,5V a jen výjimečně vyleze vejš.
A docela bych se vsadil, že tam budou šváby od Ťamťungu jako je například KA2206 ( http://www.datasheet4u.com/pdf/KA2206-pdf/389378 ) jako nf zešilovač a jemu podobný jihokorejský opajcy původně Toshibou nebo Sharpem navrženejch švábů. Typický Unap mají 9V (v pohodě vydrží 6x "C-cell" nebo "D-cell" v sérii), maximum 11V už ale nedovoluje přímej provoz na autobaterii.
S naprostým klidem Angličana bych tam potom vrazil stabec 7809, nebo při jeho nedostupnosti i 7805 "podepřenej" dvojicí sériově zapojenejch LEDek červený, žlutý nebo zelený barvy - ne modrou, tu jedině jednu v sérii s obyčejnou Si diodou. Kdo by chtěl použít bílou LED, musel by ji dát samu samotinkou .... Výsledný napětí takhle "podepřenýho" stabce je těsně pod hranicí 9V - věřím že i takový by milýmu magneťáčku docela šmakovalo ...
Naposledy upravil(a) EKKAR dne 14 dub 2017, 12:51, celkem upraveno 1 x.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Thales
Příspěvky: 1163
Registrován: 26 lis 2006, 01:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#25 Příspěvek od Thales »

Já bych byl pro, ale nejprve bych si nastudoval datasheety od použitých IO

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#26 Příspěvek od EKKAR »

Určitě - ale vzhledem k tomu, že jsem takovejchhle mrzáků už měl na stole doslova desítky si troufám tvrdit, že jejich elektronika je v drtivý většině velice podobná a pokud obsahuje nějakýho švába s pracovním napětím menším - třeba jako tuner AM/FM tam bejvají KA22425 nebo 22426, který mají nejvyšší pracovní napětí 7,5V (nebo 8,5V u 22426), tak mají v napájecí větvi pro tenhle tunerovej šváb extra zenerku na 5 - 6V samozřejmě s příslušným balastním odporem a dalším filtračním kondíkem přímo u švába.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#27 Příspěvek od Kremik »

Ano, a možná právě tento odpůrek bude potřebovat zvětšit hodnotu i výkonové zatížení. Už jsem se setkal i s tím, že zenerka krmila trand a ten byl usmažen. Důvod tam ovšem uveden nebyl.

Uživatelský avatar
Thales
Příspěvky: 1163
Registrován: 26 lis 2006, 01:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#28 Příspěvek od Thales »

Souhlas, stačilo by třeba upravit napájení citlivější části a výkonovou nechat, což by bylo pravděpodobně nejlepším řešením (byl by největší výkon i efektivita, respektive nejmenší ztráty na regulačním prvku), ale obávám se že tohle je mimo rozsah znalostí a schopností původního autora.

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“