stabilizátor napětí

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Aqarel
Příspěvky: 241
Registrován: 04 úno 2007, 01:00
Kontaktovat uživatele:

stabilizátor napětí

#1 Příspěvek od Aqarel »

Dobrý den, potřebuji napájet jeden modul na 5V při maximálním odběru 0.5A, potíž je v tom, že přivedé napájecí napětí může být 5V nebo 24V. Vstupní napětí se bude nejspíš volit jumprem, při 5V by se přimo přivedlo napětí do modulu, pri 24V přes stabilizátor. Otázky: Nevíte o nějakém jednoduchém zapojení, které by nahradilo jumper, nebo nějakou ochranu pro případ, že by někdo zapoměl přehodit jumpera při napájení 24V, aby neodpalil celý modul? Je vhodné použít stabilizátor 7805 pro stabilizaci těch 24V a jak by měl být velký chladič (nejradči bych byl kdyby to bylo bez chladiče, protože to potřebuji co nejmenší)? Děkuji za rady

Uživatelský avatar
nxn
Příspěvky: 659
Registrován: 18 dub 2007, 02:00
Bydliště: Turnov

#2 Příspěvek od nxn »

Měl bych tady podklad jak vypočítat chladič jesli to chceš poslat tak mi napiš
kam..

Uživatelský avatar
Aqarel
Příspěvky: 241
Registrován: 04 úno 2007, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od Aqarel »

můžeš mi to poslat na xp2874[zavinac]seznam.cz, díky

Uživatelský avatar
Aqarel
Příspěvky: 241
Registrován: 04 úno 2007, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od Aqarel »

tak ten chladič by byl větší než celý modul což nepřipadá v úvahu, máte někdo lepší řešení jak těch 24V srazit na 5V?

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#5 Příspěvek od masar »

Pokud chceš, aby to bylo bez chladiče, nemůžeš použít IO7805, protože musíš v tom případě uchladit 20x0,5=10W. Z toho důvodu se mi jeví jako nejvhodnější řešení impulsní stabilizátor napětí s PWM regulací, pracující v širokém rozsahu vstupních napětí. Např. MC34063 a podobné.

Uživatelský avatar
mikollar
Příspěvky: 1406
Registrován: 26 pro 2004, 01:00
Bydliště: Košice - okolie

#6 Příspěvek od mikollar »

jedine potom pulzny menic, IO na tento ucel skus pohladat, ja nepoznam tiez by som sa musel hrabat v katalogoch :oops:

EDIT: masar si rychlejsi :lol:

Uživatelský avatar
Saturn
Příspěvky: 364
Registrován: 07 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno

#7 Příspěvek od Saturn »

4: xp Použil bych stablilizátor 78S05 verzi 2A,
http://www.gme.cz/index.php?action=deta ... pict=&jaz=

který při odběru jak píšeš 0,5A by neměl moc hřát, takže stačí žádný nebo menší chladíč, obecně platí chladit až od 33% výkonu výše.
Saturn.

Uživatelský avatar
istrasil
Příspěvky: 71
Registrován: 30 črc 2005, 02:00
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od istrasil »

Saturn: to je přece volovina.

Když budu libovolným lineárním sériovým regulátorem (7805, 78S05, 723, LM317, nakonec klidně i předřadný odpor, zenerka + tranzistor apod.) srážet napětí, bude ztráta na regulačním prvku:

P = deltaU . I = (Uvstupni - Uvystupni) . I

Pro 24->5 V a 0,5 A to dělá

P = 19 V . 0,5 A = 9,5 W (9,7 W vč. vlastní spotřeby stabíku 7805 - 8 mA max)

Je úplně jedno, jakou variantu IO tam dám, každý LINEÁRNÍ stabilizátor bude vyzařovat tento nebo vyšší ztrátový výkon!

---

hecl jsem se, dopíšu sem ještě výpočet chladiče:
Musím znát:
/z datasheetu/
- Tjmax - maximální teplotu přehodu IO (die temperature), pro 7805 je to +125 nebo + 150 C
- Rth_junction_case - tepelný odpor přechod - pouzdro (junction case thermal resistance), pro 7805 v TO220 je to 4 K/W (podle DS NatSemi, neznačkové šmejdy to mohou mít jinak)
/dál/
- Rth_case_heatsink - tepelný odpor pouzdro - chladič, s izolační podložkou a tep. vod. vazelínou to bude kolem 0,3 K/W
- Tambient - teplotu okolí, pro jistotu dáme + 50 C

Vzoreček je jasný a odvoditelný:
Tjunction = Tambient + P.(Rth_junction_case + Rth_case_heatsink + Rth_heatsink_air)

jako Rth_heatsink_air je označen tep. odpor chladiče. Když nevadí max. teplota polovodiče, dosadíme za Tjunction Tjmax podle datasheetu.

125 = 50 + 9,7. (4 + 0,3 + Rth_heatsink_air)

Vychází: Rth_heatsink_air = 3,4 K/W, teplota chladiče za chodu bude 86 C.

---
Dej tam měnič s tou 34063 nebo něčím novějším, třeba LM2575. Při vhodném návrhu měniče to jde zapojit tak, že při vstupním napětí 5 V bude tranzistor měniče trvale sepnutý nebo měnič začne fungovat jako step-up, takže se můžeš zbavit i toho přepínacího jumperu.

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#9 Příspěvek od mi-ro »

Taky si myslím že vyzářenej ztrátovej výkon bude stejnej ať máš jakýkoliv linear. stabec.
..to bude jen ňákej odpůrek

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#10 Příspěvek od masar »

Další z řady, co neuznávají zákon o zachování energie. :wink:

\_Honza_/

#11 Příspěvek od \_Honza_/ »

Ale co. Dennì v televizi vídávám houfy lidí co taky neuznávají zákony. A nejen zákon zachování energie. :-)

Uživatelský avatar
Saturn
Příspěvky: 364
Registrován: 07 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno

#12 Příspěvek od Saturn »

For Strasil: Opravdu mne mrzí, že jsem se tak ve spěchu špatně vyjádřil, měl jsem na mysli, že v 2A variantě je ve struktuře stabilizátoru použita výkonnější varianta tranzistoru a proto je tepelné namáhání tohoto předchodu menší, o vyzářeném výkonu nebyla řeč a osobně fyzikální zákony ctím a je jasné že vyzářený tepelný výkon bude stejný. Taky uznávám, že pro trvalý provoz není toto řešení vhodné, ale sám bez chladiče tuto variantu stabilizátoru užívám na stabilizaci napětí na kontaktním poli několik let bez problémů.
Dovolím si malou analogii s klasickým zapojením stabilizátoru se Zenerkou. Pokud použiji rezistor s malou výkonovou ztrátou tak bude přetížen, se zvyšující výkonovou ztrátou je jeho namáhání menší a tím životnost součástky větší. To samé si dovolím tvrdit o výše zmíněném tranzistoru ve struktuře stabilizátoru, jestliže je tam výkonnější tranzistor, tak vyzářené teplo nezatíží přechod tohoto prvku tak výrazně, jako u méně výkonnějšího varianta tranzistoru ve stuktuře stabilizátoru.
Přiznám se taky, že jsem původně ani nechtěl reagovat, ale od Tebe (na rozdíl od novějších reakcí) si výtky vážím, neboť konstrukce které jsem od Tebe viděl v PE a na netu se mi líbí a proto si Tvé reakce vážím a proto odpovídám.
Musím také podotknout, že novější reakce na můj příspěvek mne nachávají naprosto chladným. Zdraví Saturn.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#13 Příspěvek od masar »

Za moji reakci si můžeš sám. Tvoje dodatečné vysvětlení tě vyjímá z řady lidí, kteří neuznávají zákon o zachování energie :wink:

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“