Řadová bakelitová svorkovnice

Přístroje, součástky, náhradní díly. Náhrady součástek, kompatibilita apod.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
drabek06
Příspěvky: 1659
Registrován: 27 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Řadová bakelitová svorkovnice

#1 Příspěvek od drabek06 »

Zdravím,

budu rekonstruovat domácí telefony u nás v bytovce a na každým patře je svorkovnice co je níže na fotce, ale po 40ti letech jsou ty mosazný plíšky a šroubky skoro černý a nějak jsem nikde na netu nenašel adekvátní náhradu. Tyhle svorkovnice sem nový taky nikde nenašel. Nevíte zda by se to dalo někde sehnat? Případně bych se nebránil očistě stávajících svorkovnic, ale nevím čím tu mosaz lehce vyčistit. Ideálně nějakej roztok, do kterýho bych to vše hodil, nechal působit a poté jen vylovil, opláchl a nechal uschnout.
Přílohy
Bez názvu.jpg
(44.8 KiB) Staženo 139 x

Uživatelský avatar
Nakadah
Příspěvky: 1312
Registrován: 06 říj 2013, 02:00
Bydliště: Ostrava

#2 Příspěvek od Nakadah »

Zkusil bych Sitol a pošmrdlat to kartáčkem. Mosazný, měděný nebo bronzový věci to čistí užasně, jenom to lehce přejedu hadříkem namočeným v Sitolu.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#3 Příspěvek od Celeron »

OT: Tos mi Naku připoměl příhodu z mýho prvního zaměstnání. Spolupracovníci mě s něčím poslali za panem Sitolem do čísla dveří xx. Když jsem ho oslovil, tak zrudl a seřval mě. Samozřejmě se tak nejmenoval, byla to přezdívka vzniklá z jeho charakteristickýho počínání, "chodil leštit kliky" u nadřízených. Prostě takovej hajzl, co chodil bonzovat. Měl jsem to pak s ním dost těžký po celý dva roky než jsem šel jinam.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
EL34
Příspěvky: 604
Registrován: 21 zář 2009, 02:00
Bydliště: Chrast u Chrudimi

#4 Příspěvek od EL34 »

Mám nové nepoužité. Asi 6-8ks. Přesně teď nevím. Mosaz je OK. Byl by o to zájem??

Uživatelský avatar
Yarda1
Příspěvky: 2372
Registrován: 11 úno 2009, 01:00

#5 Příspěvek od Yarda1 »

Ono něčemu vadí, že ty mosazné díly jsou zčernalé? Nestačilo by jen dotáhnout šroubky a nechat to tak?
Koukal jsem, že starý dobrý SIDOL se teď jmenuje SITOL. Není to v souvislosti s katováním kostů nebo s tím, že tam není nějaká složka co s ní nesouhlasí zelená pakáž, takže už to sice neškodí zdraví, ale už to ani nečistí mosaz?
Svět je divadlo, které se jen proto tak špatně hraje, abych já se měl čemu smát. Ladislav Stroupežnický

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#6 Příspěvek od kokun »

Celeron píše:OT: Tos mi Naku připoměl příhodu z mýho prvního zaměstnání. Spolupracovníci mě s něčím poslali za panem Sitolem do čísla dveří xx. Když jsem ho oslovil, tak zrudl a seřval mě. Samozřejmě se tak nejmenoval, ...
Podobné se stalo jednomu mému novému kolegovi. Taky novic v zaměstnání a poslali ho za p. "Briščákem" (samozřejmě taky přezdívka, na kterou se mimořádně zlobil) - jeho pravé jméno bylo Miklas . . . :lol:
Rovněž sorry za OT.

Nebude něco na tu mosaz třeba v ELCHEMCU? Mají různé vodičky třeba na zašlé Ag - jen aby to po použití později nebylo ještě horší než předtím.
Ono potom to řádně vypláchnout (když to nebude rozebráno do šroubku) asi nebude "žádná holá (_!_)" a když se to (zpoza šroubků) řádně nevypláchne (nezneutralizuje), bude to naopak korodovat dál :cry:
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od Lukas-Peca »

Podle mě je to hlavně zbytečné, vodit to bude i takto a navíc se může stát, že vyčištěný díl bude krásně lesklý, ale taky nevodivý...

Uživatelský avatar
drabek06
Příspěvky: 1659
Registrován: 27 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od drabek06 »

No, ty svorkovnice na všech patrech jsou celkem zaprášený, volezlý a zčernalý. Budu měnit i kabeláž, takže bych byl rád, kdyby to bylo v co nejlepším stavu a zas to vydrželo fungovat nějakej ten rok . . .

Uživatelský avatar
vicious
Příspěvky: 635
Registrován: 10 srp 2007, 02:00
Bydliště: 3 km od Humenného

#9 Příspěvek od vicious »

Na zoxidovanú mosadz by mohol pomôcť aj ocot.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#10 Příspěvek od Artaban001 »

Zdarec, pokud vyšroubuješ všechny ty šrouby a vypadají ty mosazný spodky, tak bych je jen vydrbal ocelákem kus po kusu, nebo na rotačním dráťáku a vrátil zpět do bakleitovýho držáku (pokud vlastní bakelit je v pořádku). Já vím, že je to na rozdíl od chémie drbačka, ale máš jistotu, že při špatném zneutralizování Ti to nezplesniví měděnkou. A můžeš tím zaměstnat i děcka :-)

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#11 Příspěvek od EKKAR »

Zčernání většinou pochází z obsahu stříbra minimálně v povrchový vrstvě. Zčernání je pak následek výskytu síry ve vzduchu - a tady záleží opravdu na tom, jaký napětí na těch svorkovnicích je. Jestli to jsou nějaký nízkonapěťový signály, bude problém, pokud tam je 100V rozvod nebo dokonce 230V silovina, nějaký zčernání vůbec nevadí.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#12 Příspěvek od kokun »

Karle - proč si jen domýšlíš a nečteš - už v zadání přece píše:
drabek06 píše:budu rekonstruovat domácí telefony u nás v bytovce a na každým patře je svorkovnice co je níže na fotce,...
takže je jasné, že tam bude mít tak 9÷12V :wink:
A navíc i podle foto to vypadá, že to skutečně stačí pouze oprášit a nedělat s tím jinak vůbec nic.
Jj - jen teď hledím, že to foto asi není jeho - bude nejspíš z NETu, tak teď už je to jen na autorovi vlákna, aby nás neblamoval nereálnou fotkou :cry:
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
Cowley
Příspěvky: 3087
Registrován: 04 úno 2005, 01:00

#13 Příspěvek od Cowley »

OT:
kokun: nebo taky 24V, zalezi jaky system domofonu bude instalovat :)

Uživatelský avatar
drabek06
Příspěvky: 1659
Registrován: 27 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od drabek06 »

Budu to dělat v 2-BUS verzi, takže tam bude 24V, ale to je celkem jedno. Fotka v prvním příspěvku je z netu. Nyní přikládám jednu z asi 5ti svorkovnic v domě. Některý jsou černější víc, některý míň. Asi extrém je druhej šroubek odshora na levý straně. Některý jsou celkem čistý, ale radši bych to vyčistil vše, ať vím že je vše jak má být.
Přílohy
DSC_0550.jpg
(253.6 KiB) Staženo 152 x

Uživatelský avatar
Cowley
Příspěvky: 3087
Registrován: 04 úno 2005, 01:00

#15 Příspěvek od Cowley »

Ze ja jsem si to nemyslel :) Proc tyhle svorky u dvouvodicoveho rozvodu DT? Psals, ze budes menit kabelaz, nahazej to ve stoupacce do packovych WAGO. Nebo do "venecku", pokud trvas na sroubovych svorkach.

Odpovědět

Zpět na „Sháňka po přístrojích, součástkách nebo náhradních dílech“