Poměděné hliníkové lanko vs normy ?

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Miyuki
Příspěvky: 93
Registrován: 07 led 2016, 01:00

Poměděné hliníkové lanko vs normy ?

#1 Příspěvek od Miyuki »

Zdravím,
mám otázku a nějak to nemůžu nikde najít, co říkají české, evropské normy na použití "Copper-clad aluminium wire, or CCA" u pohyblivejch přívodů ?
Protože dneska to Číňan docela dost tlačí ke všemu, všechny napájecí kabely i prodlužováky nejsou měděný lanko, ale jenom poměděnej hliník
Smí se to vlastně u nás pak legálně používat ?

Uživatelský avatar
Neniu
Příspěvky: 1151
Registrován: 01 kvě 2015, 02:00
Bydliště: Doupě kdesi v severních horách :-)

#2 Příspěvek od Neniu »

Smí, ale pochopitelně podle norem pro hliníkové kabely, včetně průřezů. Zkusím se schválně zeptat našich revizáků, co oni na to :-)
Jsem na cestě k šípku.

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#3 Příspěvek od Zaky »

Hlavně je to hrozný ksindl, protože životnost při ohýbání je naprosto tragická. Už jsme takhle jednou úspěšně koupili RS232 kabely, životnost při běžné manipulaci typu zapojit kabel parkrát denně do přístroje nepřesáhla ani zdaleka měsíc. Cu kabely vydrží toto bez problémů několik let. Takže u napájecích kabelů to bude i při odpovídajícím dimenzování průřezu zakrátko o požár, protože jak se kabel přeláme, proud poteče v přelámaném místě pár drátky.

Uživatelský avatar
Behemot
Pod dozorem moderátorů
Pod dozorem moderátorů
Příspěvky: 1598
Registrován: 01 lis 2013, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od Behemot »

Tak jestli to tlačej i do napáječáků, tak to je s prominutím už dost v prdeli. Asi to vidím že nakoupíme pár palet jetejch prodlužovaček, vono to ještě přijde vhod až se to pár kolenovrťákům doma usmaží :D

Zatím to potkávám v signálových kabelech, ale toto je už dost extrém. Holt myšlením tady lidi opravdu jsou východní Evropa, skoupit kdejakej šmejd po krabicích, hlavně, že je to levný a v akci :roll: Tak holt číňan vyjde vstříc.

Na druhé straně je to samozřejmě průser obchodníků, protože ti jenom přehazujou vidlema šrot z jedné hromady na druhou bez JAKÉKOLI snahy vědět co vlastně prodávaj nebo nějaké kontroly jakosti. Protože věřit číňanovi může jen blbec, je nutno kontrolovat vždycky každou várku. Já když narazím na šmejd nebo zjistím jak se to vlastně dělá a že tam je riziko šmejdu třeba 80 %, tak to prostě přestanu prodávat, dokud nenajdu kvalitní alternativu.

Uživatelský avatar
Miyuki
Příspěvky: 93
Registrován: 07 led 2016, 01:00

#5 Příspěvek od Miyuki »

Moc pěkná věc :twisted:
Dostupnost ve všech průřezech :roll:
Přílohy
Electric-Wire-with-CCA-Conduct-Electric-Cable-PVC-Insulation-Muti-Core-Wire.jpg
(56.48 KiB) Staženo 173 x
CCA-Conduct-Electric-Cable-PVC-Insulation-Round-Wire.jpg
(45.51 KiB) Staženo 130 x
Naposledy upravil(a) Miyuki dne 08 kvě 2017, 21:54, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#6 Příspěvek od mi-ro »

Tohle mě někdo prodat s tím, že je to měď, tak ho s tím švihnu přes celý záda a skončím až u prdele.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
Behemot
Pod dozorem moderátorů
Pod dozorem moderátorů
Příspěvky: 1598
Registrován: 01 lis 2013, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od Behemot »

Mimochodem, už se dělají i Ethernetový patch cordy z hliněnýho lanka, nejen z drátu :roll:

Jirka
Příspěvky: 2031
Registrován: 01 črc 2005, 02:00
Bydliště: zbídačený kraj
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od Jirka »

Tohle je úplně supr jako prodlužovák ke sekačce. To se pak dějou věci... :roll:
*****

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#9 Příspěvek od Zaky »

Koupil jsem jednou takhle od Číňana USB kablík, fungoval na prd, tak jsem ho kuchnul, koukám na to, nějak se mi to nezdá, na povrchu měď, měkké jako hlína to nebylo, za to to bylo magnetické. Ti šmejdi to udělali z poměděné oceli.

Uživatelský avatar
Miyuki
Příspěvky: 93
Registrován: 07 led 2016, 01:00

#10 Příspěvek od Miyuki »

Jo poměděná ocel to je další level

2 Behemot: kdo chce šetřit koupuí rovnou Copper Clad Steel Wire Cat 5 UTP Cable jo běžně se dělá i to :lol:

Uživatelský avatar
Kvicala_r
Příspěvky: 3221
Registrován: 19 led 2005, 01:00
Bydliště: Haná / N.J.

#11 Příspěvek od Kvicala_r »

No to se musí úplně úžasně zařezávat do patch panelu (samozřejmě myslím drát). Ještě musí uvést, že je to specifický požadavek našeho trhu, protože to plně potlačuje skin-efekt.

Uživatelský avatar
Behemot
Pod dozorem moderátorů
Pod dozorem moderátorů
Příspěvky: 1598
Registrován: 01 lis 2013, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od Behemot »

Co zařezávat do panelu, a co potlačuje skin efekt?

Uživatelský avatar
teufel
Příspěvky: 355
Registrován: 09 úno 2017, 01:00
Bydliště: Na dohled od Spolany

#13 Příspěvek od teufel »

S kabely se želeným jádrem jsem se už několikrát také setkal. U kabelu k LEDce nebo tlačítku v kompu se to dá přežít, ale USB kabel s odporem napájecí žíly 3 ohmy už ne.
Přílohy
magnet-hold.jpg
(143.77 KiB) Staženo 104 x

Uživatelský avatar
Behemot
Pod dozorem moderátorů
Pod dozorem moderátorů
Příspěvky: 1598
Registrován: 01 lis 2013, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od Behemot »

U kulatých to může být i oplet, ale u placky asi oplet ani není :lol:

Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#15 Příspěvek od MetalGod »

Takže už nestačej dvoužilový prodlužováky, už nestačej 1.5mm² startovací kabely. Na co ty 🤐 šikmovoký šáhnou, to vojebou :evil:

Hlína se pomědit dá jak?
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“