Třepička na proklady

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
vombat
Příspěvky: 744
Registrován: 18 srp 2005, 02:00
Bydliště: Chrudimsko
Kontaktovat uživatele:

Třepička na proklady

#1 Příspěvek od vombat »

Při navíjení traf je potřeba nastříhat prokladový materiál s určitým přesahem a ten potom na okrajích roztříhat (roztřepit) tak, aby se při navinutí prokladu na cívku ohnul na čela kostry cívky a zamezil propadání závitů mezi vrstvami. Má někdo zkušenosti s nějakým udělátkem, které by umělo natřepit okraje prokladu? Ručně to stříhat není to pravé. Viděl jsem takový strojek v navíjárně TESLY Pardubice, ale tehdy jsem mu nevěnoval pozornost.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#2 Příspěvek od Sendyx »


Uživatelský avatar
Radix
Příspěvky: 2633
Registrován: 14 lis 2006, 01:00

#3 Příspěvek od Radix »

Bohužel nemám digi fotoaprát, abych to vyfotil. Do ručního držáku zasaď ozubené ocelové, nebo bronzové kolečko s takovým modulem, jak daleko mají být asi prostřihy. Zoubky kolečka se spilují naostro. Tím kolečkem pak jezdíš podle pravítka po prokladovém papíru, který leží na prkénku z měkkého dřeva. To proříznutí nemusí být úplné, při vložení papíru do cívky se to patřičně protrhne. Ale přitlačit na to kolečko je potřeba.
Připomíná to takzvané rádlo, jak mají ženské na kopírování střihů. Jen to kolečko je širší.
To koupené rádlo by šlo určitě pro tento účel upravit.
Samozřejmě, ten tovární strojek je lepší.

Uživatelský avatar
taz
Příspěvky: 312
Registrován: 16 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Ostrava

#4 Příspěvek od taz »

odkud berete prokladový papír
Martin

Uživatelský avatar
Radix
Příspěvky: 2633
Registrován: 14 lis 2006, 01:00

#5 Příspěvek od Radix »

Slabý papír se dá dobře vydolovat ze starých svitkových kondenzátorů, samozřejmě jen na menší cívky.

jandu
Příspěvky: 4509
Registrován: 06 úno 2007, 01:00
Bydliště: vých.slovensko

#6 Příspěvek od jandu »

Tak ako píše Radix, ale nie na mäkkom dreve, ale my sme v dielni mali potikolečko z tvrdej gumy. princíp ale ten istý.

Uživatelský avatar
stasek
Příspěvky: 2191
Registrován: 15 srp 2005, 02:00

#7 Příspěvek od stasek »

Já proklady motám z teflonový pásky pro instalatéry a ta se u čel cívek pěkně protáhne, takže nahradí to třepení u papíru. Prokladový papír nemám a nevím, kde ho sehnat. Zatím to funguje bez problémů. Pásky jsou různý tloušťky a když se namotá víc vrstev, řek bych že je to minimálně rovnocenná náhrada prokladovýho opapíru. :wink:

Uživatelský avatar
vombat
Příspěvky: 744
Registrován: 18 srp 2005, 02:00
Bydliště: Chrudimsko
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od vombat »

Nevím, kde se dá koupit prokladový papír, já měl to štěstí, že jsem při koupi navíječky dostal roli papíru a roli plátna. Tu teflonovou pásku používám taky, dá se sehnat na gufero.cz v různých šířkách a tloušťce. Pozor při jejím použití - při utažení slabšího drátu se může stát, že se propadne do předchozí vrstvy. Ta třepička z Tesly se podobala tomu, co je v Sendyxově odkazu, ale byla přišroubována ke stolu. Teď se ji pokouším vyrobit, když se mi to podaří dám rozměrové náčrty na upload.
Dík za odpovědi.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#9 Příspěvek od Sendyx »

Zkus se ozvat tomu prodejci, třeba ji ještě má a prodá mimo Aukro.

Uživatelský avatar
vombat
Příspěvky: 744
Registrován: 18 srp 2005, 02:00
Bydliště: Chrudimsko
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od vombat »

Zaráží mě, že na té třepičce na AUKRU mají kolečka šikmé zuby, i když je fotka mizerná, je to patrné. Třepení je na prokladu rovné. Jinak je cena dobrá a je i technicky dobře vyřešená.

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“