Rychlosti u morseovky

Základní principy, funkce, rovnice, zapojení - t.j. vše, co byste měli vědět, než se pustíte do praktické realizace elektronického zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

Rychlosti u morseovky

#1 Příspěvek od Celeron »

Tohle je asi vyloženě pro pípálisty. Jen se divím, že na Bastlírně nemají samostatný "chlíveček".
Patlám tady morse dekodér na Arduinu. Je to na dekódování alarmů z telemetrie. Stáhnul jsem dekodér z netu a "přiohnul" dle svých potřeb. Chodí, ale problém je, že se umí adaptovat na "rukopis" tedy rychlost dávání a asi 3-4 znaky mu trvá, než se zadaptuje a pak jede jak víno. Mě ale jde o to, aby reagoval jen na jeden první znak a pak dlouho nic. Ty morse znaky generuje elektronika se zárukou kmitočtu i rychlosti dávání. Potřebuju tedy dekodér znásilnit aby byl nastaven natvrdo na konkrétní rychlost.
Měl bych pár dotazů:
1/ Jakej je rozdíl mezi Paris speed a Farnsworth speed?
2/ Jde nějak změřit kmitočet tónu morse?
3/ Jde nějak změřit rychlost dávání u jednoho znaku.
To zařízení, co generuje morse znaky jdou vyslat jen jednotlivý znaky A až Z.
Zkoušel jsem to měřit dvouvstupem BM520 a ani jedno se nedařilo. Digitální paměťák bohužel nemám. Možná to natvarovat šmiťákem a poslat do logickýho analyzátoru, jenže ten nemám zrovna k dispozici.
Díky
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#2 Příspěvek od p32 »

Celeron píše:1/ Jakej je rozdíl mezi Paris speed a Farnsworth speed?
PARIS speed:
a) základní časovou jednotkou je délka tečky
b) čárka má stejnou dobu trvání jako tři tečky
c) zvuková pauza uvnitř značky má stejnou dobu trvání jako jedna tečka
d) zvuková pauza mezi značkami má stejnou dobu trvání jako jedna čárka

Tyto poměry umožňují sluchem zcela spolehlivě rozlišit tečku od čárky i druh akustické pauzy. Za další, poměr celkové doby trvání vysílání tečky nebo čárky včetně pauzy uvnitř značky je 2:1, což usnadňuje udržet konstantní rychlost vysílání. Tempo vysílání je tedy obdobné, jako kdybychom na hudební nástroj tečku hráli jako osminovou notu a čárku jako čtvrťovou notu, pochopitelně pokud předpokládáme, že hrajeme značně staccato.
Celková doba odvysílání slova "PARIS" (5 znaků) včetně mezery za slovem je tedy 48 základních jednotek (délek teček). Na jeden znak tedy průměrně připadá 9,6 časových jednotek a toho se užívá při definici tempa vysílání ve znacích za minutu. Pokud tedy například hovoříme o tempu vysílání 80 znaků za minutu, znamená to, že základní časová jednotka, tj. délka tečky je 60/(80*9.6) = 0.078125 sekundy. Při tempu vysílání 50 znaků za minutu by se slovo "PARIS" včetně mezer mezi slovy odvysílalo přesně desetkrát.

ROZDÍLY máš tady: http://www.mechanicalpuzzles.org/codepr ... rning.html

Časování např. PARIS je tady : http://www.nu-ware.com/NuCode%20Help/in ... iming_.htm

Uživatelský avatar
monterjirka
Příspěvky: 2761
Registrován: 14 čer 2003, 02:00
Bydliště: Blížejov

#3 Příspěvek od monterjirka »

Kmitočet tónu? Jak přesně to potřebuješ?
Ono je to např. "vidět" ve "vodopádu" u MixW

Pokud jde o nějaké časy "pípnutí", s nějakou přibližnou hodnotou se to dá odečíst v nejednom prográmku pro práci se zvukem, my jsme pro jisté experimenty, kdy se nám nechtělo něco stavět, zvuk zaznamenali a "rozpitvali" v Audacity

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#4 Příspěvek od Celeron »

Ten Paris je jen popis pro případ klíčování nějakým automatem? A co pro ruční klíčování, tam se to časování asi úplně přesně nedodržuje, nebo borci co pípaj léta to už mají naprosto přesně v ruce?
Takže tu rychlost spočítám jak si psal, pokud se mi podaří změřit dýlku E nebo T. To by možná na BM520 se spuštěním od náběhu na jednom a sestupem na druhým kanálu změřit šlo. Ale otázka je, zda tomu nebude vadit kmitočet tónu.
Díky
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 4499
Registrován: 10 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Košice

#5 Příspěvek od Atlan »

Nebude jednoducjsie urobit zaznam zvuku do pc napriklad goldwave a tam mas lupu casovu mierku a odcitas si co potrebujes.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#6 Příspěvek od Celeron »

Díky, zkusím některý zde ventilovaný prográmek na pitvání zvuku. Není náhodou něco podobnýho pro Android? POkud ne, tak to aspoň přes něj nahraju a rozpitvám v PC.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Odpovědět

Zpět na „Teorie“