Oprava obehoveho cerpadla

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
query
Příspěvky: 49
Registrován: 10 dub 2012, 02:00

#16 Příspěvek od query »

Druhy IO tam je a vypada neporusene. Otazka je, jestli nebude treba vymazanej... Jinak uz mam nasazeny novy cerpadlo, tohle uz bych na topeni znovu nedaval. Chtel jsem ho vyuzit u bazenu, kde mi minulou sezonu obeslo lozisko a nasledne vinuti. Jeste mam kontakt na cloveka, ktery mozna sezene celou elektroniku. Tak uvidime. Jinak, co se oprav tyka, tak si celkem verim. Delal jsem bga opravy a pajeni smd mi taky problem nedela. Ale co se motoru tyka, tak jsem naprosty laik.

Uživatelský avatar
weed_smoker
Příspěvky: 2675
Registrován: 02 pro 2011, 01:00
Bydliště: Jaroměř

#17 Příspěvek od weed_smoker »

Ten obvod v BGA pouzdru se fakt napájí napětím 325VDC a obsahuje i konce pro jednotlivý fáze :?: To je teda pěkná prasečina.
Jestli je to 3F synchronní motor,zkusil bych nějakej FM pro průmyslový serva(3F synchron s polohovym IRC,co vypadá jako velkej krokáč).Pokud je stejně k vyhození,zkus tráfko 3x400/3x230V(obvykle spojení DY1,bejvá to v likvidovaný automatizaci a strojích,tenhle oddělovák je v kovošrotech docela běžnej) ,co to bude dělat při 50Hz.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#18 Příspěvek od BOBOBO »

Proč prasečina , vždyť tam jde pár mA . Naopak výhoda při použití UPS , sinu netřeba .

Uživatelský avatar
weed_smoker
Příspěvky: 2675
Registrován: 02 pro 2011, 01:00
Bydliště: Jaroměř

#19 Příspěvek od weed_smoker »

Těch pár mA tam jde za běžnýho provozu,ale jak to malinko zatuhne,už to není pár mA.U obvodů tohoto typu miniaturizaci moc nefandim.Odcházej i velký bloky ve FM třeba i na 5kW,obvykle se z těch 6-12 FETů prošlehnou jen 2-4,ale k vyhození je půl měniče,protože ten nesehnatelnej bazmek obsahoval i vstupní usměrňovač sítě,u toho se prostřelily i některý 3120 pro spojení s řídící deskou.Stačilo aby byl motor přitvrdlej,jen se blbě rozjel nebo se prostě o něco kousnul.Než vybavila spoušť nebo jistič,bylo po měniči.
Pustit do takovýho obvodu(PLCC,BGA,DFN,TQFP...) 325V bych si lajsknul,jen pokud bych ho chtěl spálit.Ty analogový jsou asi do 40V,některý do 60V a vzácně 80V.Logický max.3-6V nebo 15-18V,jediný mně známý IO napájitelný AC,byl MAA436(24V rovnou,220V s odporama 2W) a některý telefonní zvonky(MA6520A,LS1240,ML8205 a snad A5521),který fungovaly i nad 60V AC.
Naposledy upravil(a) weed_smoker dne 09 kvě 2017, 17:33, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Habesan
Příspěvky: 6924
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

#20 Příspěvek od Habesan »

A označení toho druhého švábu???

Jestliže umíš pájet tahle pouzdra, tak zbývá "jenom" ho identifikovat a sehnat.

Možná kdybys ho odpouzdřil (už z části je), dalo by se pod mikroskopem přečíst označení čipu.
(K odpozdření stačí obyčejný pilník a tocha opatrnosti.)

(Myslím, že to není BGA, ale QFN.)
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#21 Příspěvek od Zaky »

Je to QFN a buzení bude docela vymakané, to není žádný trapný pomalu naběhnuvší generátor obdélníku, ale vektorově řízený měnič se sinusovým výstupem a množstvím ochran. Nevěřím, že by IO shořel kvůli přetížení od motoru, problém bude spíš v těch max. 500V. Chtělo by to řádně ovaristorovat. Problém paralelní ochrany zenerkou (nebo varistorem) je obvykle ten, že výrobce sice použije tu paralelní přepěťovou ochranu, ale omezení proudu nechá na vnitřním odporu zdroje, tedy značně tvrdé sítě. U takhle malého výkonu by při tom sériový odpor, na němž by se propálilo za provozu pár set mW výrazně vylepšil šance přepěťové ochrany při přepětí zachránit polovodiče. Snížilo by to ale o něco účinnost a zvýšilo životnost, obě je špatně, takže tam nic takového výrobce nedává.

Uživatelský avatar
vrtoch
Příspěvky: 53
Registrován: 25 lis 2006, 01:00
Bydliště: Trutnov

#22 Příspěvek od vrtoch »

Objevil jsem vaše téma při hledání pomoci při opravě stejného čerpadla.
Můj problém je v nefunkčnosti, bliká šipka 3x a žádná vyhořelá součástka.
Při měření sem zjistil svod prostřední fáze 8 k(při odpojeném 3f motoru), takže vadný výstupní mosový obvod. Jedná se o IRSM636-015MA ale sehnat a vyměnit je poněkud složité, i když jsem na SMD částečně vybaven.
Na internetu se snad dá sehnat jen v Číně.

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#23 Příspěvek od Zaky »

Kdyby se ti s tím nechtělo pokusovat, tak bych čerpadlo za nějaký rozumný obolus odkoupil a zapokusoval sám.

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“