máte dalekohled (triedr) ?

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

máte dalekohled (triedr) ?

#1 Příspěvek od konosuke »

k pozorování přírody, zvířátek, holek a Měsíce ? já už jo bo jsem v sobotu na tržnici v Polsku tento si pořídil - od ruskýho lampasáka (zřejmě armádní inkurant) 20x50 protiskluzové pryžové pouzdro, taktické dálkoměrné souřadnice na objektivu...ukecal jsem 180 Kč dobré, co
Přílohy
fern.jpg
(128.34 KiB) Staženo 623 x
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#2 Příspěvek od Sendyx »

Nechci tě strašit, ale skutečné, kvalitní armádní inkuranty na sobě nikdy nemají napsáno Rossia nebo podobné blbosti. Dej fotku typového nápisu. Pravděpodobně to nemá vůbec nic společného s ruskými BPC, které jsou sice poněkud zastaralé, ale bývají většinou slušné (pokud jsou vyčištěné, namazané atd.).
Curvetraceristé všech zemí spojte se!

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#3 Příspěvek od konosuke »

ano já vím...za ty prachy o technický zázrak asi nepůjde, no čo už, x násobek za Nikona v krámu dát nemohu :cry:
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
elektrosvit
Příspěvky: 2512
Registrován: 27 čer 2016, 02:00

#4 Příspěvek od elektrosvit »

Ruský BPC 7x50 máme. Těžký festovní triedr. Je k němu i pouzdro a sada nacvákavacích filtrů- dvě dvojice. Na fotce jsou plastové napodobeniny, asi z Asie.

EDIT: Opraven název.
Naposledy upravil(a) elektrosvit dne 06 srp 2017, 15:42, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#5 Příspěvek od konosuke »

Dřív jsem měl Carena 10x40 koupený v Dojču za nějakých 49 mařen což bylo tenkrát dost...nebyl spokojen (asi plastový čočky nebo co)
švarky si pořídil Bresser v akci z Lidlu, přečte SPZ auta na 800m a zobrazí největší satelity Jupiteru
na fotce ten bazmek otočený hore kokotom pro identifikaci
Přílohy
binokular.jpg
(126.32 KiB) Staženo 531 x
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
microlan
Příspěvky: 1646
Registrován: 09 kvě 2017, 02:00
Bydliště: Kósek vod Brna

#6 Příspěvek od microlan »

Mám BPC5 8x30 nevidí tak dobře jako 7x50ka, ale zase je menší a dá se lépe nosit. Ze zastavárny za pětibábu.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#7 Příspěvek od Celeron »

konosuke píše: a zobrazí největší satelity Jupiteru
To jseš dobrej, já nenajdu ani toho Jupitera. :lol: Dej návod.
Díky
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#8 Příspěvek od konosuke »

ale no tak...strejda gugl všechno ví a ochotně napoví včetně okamžitých poloh planet, ne ?
http://heavens-above.com/constellation. ... 270&tz=CET
ocelový lesk nažloutlého Jupitera na noční obloze si nelze splést leda tak s Venuši ale ta je trochu jiná, jasnější a na odlišném místě
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
SMITH
Příspěvky: 1259
Registrován: 07 čer 2004, 02:00
Bydliště: Púchov , SLOVENSKO

#9 Příspěvek od SMITH »

Ja mám toho to rusaka , ktorého som dostal k 12 narodeninám :-)

https://auction.violity.com/56359449-bi ... 50-salavat
:-) Nikdy neøíkejte, že nìco nejde, protože vždy se najde blbec, který neví, že to nejde, a udìlá to ! :-)
Úspìch je špatný uèitel. Kvùli nìmu si chytøí lidé myslí, že nemohou prohrát. (Bill Gates)

Uživatelský avatar
Dorota
Příspěvky: 42
Registrován: 12 zář 2011, 02:00

#10 Příspěvek od Dorota »

Nechci ti kazit radost, ale stejný dalekohled jsem koupil v tržnici cca za 200 již před pár lety - jen bez nápisu Rossija. Nemá ostré celé zorné pole, dálkoměrný kříž se točí s okulárem na doostření, brýle jsou strašlivě měkké a je to stoprocentní aušusový plast, tak pozor, ať ti nespadne. Rád se ulomí objektiv. Co se týče označení- 20x50 to není ani náhodou, možná tak 6x. Ale to nevadí, protože větší zvětšení než 10x stejně nemáš šanci v ruce udržet. Za optimum považuju právě asi 6x až 7x. Aspoň je lehký, což je jediné plus.

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#11 Příspěvek od konosuke »

nejde o radost a hračku, jde o byznys ! malý sice ale...Vy umíte bastlit, já obchodovat, prodat hřeben plešatci a ledničku eskymákovi či sáňky v létě když na to příjde :wink:
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#12 Příspěvek od Sendyx »

Dorota píše:... Co se týče označení- 20x50 to není ani náhodou, možná tak 6x. Ale to nevadí, protože větší zvětšení než 10x stejně nemáš šanci v ruce udržet. Za optimum považuju právě asi 6x až 7x. ...
Dovolil bych si nesouhlasit... ty jakobyruské plasťáky někdy mívají zvětšení přes 10x, měl jsem v ruce číňana "Marine Star" 20x50 a těch 20 bych mu ve srovnání s Turistem i hádal, ale jinak je to naprosto nepoužitelné.
V ruce se dá s trochou cviku a posilování udržet BPC 12x40 nebo Zeiss 15x50, ale je to na hraně. Pochopitelně to nemusí platit pro moderní dalekohledy, 25x100 jsem udržel v ruce, i když vážil asi 1,5kg.

Pár zajímavých postřehů...

http://petr-kubac.blog.cz/1411/neco-z-optiky-1
Curvetraceristé všech zemí spojte se!

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#13 Příspěvek od Celeron »

konosuke píše:.strejda gugl všechno ví a ochotně napoví včetně okamžitých poloh planet, ne ?
http://heavens-above.com/constellation. ... 270&tz=CET
Hmm, ještě se v tom vyznat...
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Dorota
Příspěvky: 42
Registrován: 12 zář 2011, 02:00

#14 Příspěvek od Dorota »

To Sendyx: Nemyslel jsem kvůli hmotnosti, ale zornému úhlu. Ten už je při tak velkých zvětšeních natolik malý, že jakmile se ti trošku třese ruka, neuvidíš nic- jedině se stativem. S meoptou 10x50 už jsem musel mít opřené alespoň lokty, jinak jsem si moc nepokoukal a to měla taky "slušnou" váhu. Fakt je, že už zrovna pevnou ruku nemám.

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#15 Příspěvek od konosuke »

některé triedry mají standartní závit (nebo adapter) a ten pasuje na stativ-trojnožku vod foto digiťáku nebo videokamery VHS, jen některé, podotýkám, pro astronomické pozorování triedr je provizorium

Celerone:
srpen 2017
na večerní obloze jsou stále oba plynní obři – Jupiter a Saturn, Jupiter nízko nad západním obzorem, Saturn celou první polovinu noci. Nejlepší viditelnost Venuše na ranní obloze trvá. Planeta je vysoko nad východním obzorem.

Dne 25. 8. v 16 hodin nastane konjunkce Měsíce s Jupiterem (Měsíc 2,5° severně). Seskupení Měsíce, Jupiteru a Spiky uvidíme (tento rok už po deváté) večer nízko nad západním obzorem.
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Odpovědět

Zpět na „Fotoaparáty, kamery a jiné optické přístroje“