měření otáček motoru - ověřené zapojení

Vše, co se týká elektroniky v automobilech, motocyklech a jiných samohybech

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
_luky_
Příspěvky: 561
Registrován: 28 led 2009, 01:00
Bydliště: okres Beroun, kraj Středočeský

měření otáček motoru - ověřené zapojení

#1 Příspěvek od _luky_ »

Potřebuji měřit otáčky malého (25k) 4t 2-válcového motoru. Rád bych se vyhnul bastlení nějakého hallova čidla k magnetu.
Kdysy jsem měl otáčkoměr, který snímal impulsy zapalovací svíčky pomocí drátu namotaného kolem VN kabelu ke svíčce. To by nevyžadovalo žádný vymýšlení umístění čidla. Nemáte někdo ověřené zapojení? Sice mám stroj i osciloskop, ale nedostanu je k sobě.

Předem dík

Uživatelský avatar
Mirda
Příspěvky: 597
Registrován: 14 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Vysočina

#2 Příspěvek od Mirda »

To chceš trvale zobrazovat nebo jen nastavit max. otáčky? Jaké to má zapalování, akumulátor, alternátor? Digitální nebo budíkem (měřáčkem)?

Uživatelský avatar
patrikvarga
Příspěvky: 1062
Registrován: 24 dub 2007, 02:00

#3 Příspěvek od patrikvarga »

Přílohy
obr1.png
(11.59 KiB) Staženo 294 x

Uživatelský avatar
_luky_
Příspěvky: 561
Registrován: 28 led 2009, 01:00
Bydliště: okres Beroun, kraj Středočeský

#4 Příspěvek od _luky_ »

Aha, tak víc detailů. Blbě jsem se vyjádřil.
Jde mi jen o "tvarovač" vstupního signálu. Zbytek obstará Arduino.
Je to sekačka, zapalování jsou dvě zalité kostky s vývodem na svíčku a chcípák, tedy žádný přerušovač. Má to rotor s permanentními magnety a shunt regulátor, malá baterka, startér.
Jako náhradní varianta se nabízí spočítat počet magnetů na rotoru a dobastlit tam Hall nebo nějakou cívku. Ale to řešení se snímáním pulsů na svíčce mi přijde mechanicky jednodušší.

Důvod měření je prostý - při najetí sekacím ústrojím na překážku (beton, nerovnost...) je potřeba odpojit sekání, aby nechcípnul motor a šetřily se nože. Obsluha pak sekání přizvedne nebo odjede a pak to znovu roztočí.
Už jsem tady pár věcí kolem této sekačky řešil. Pro představu je to tento stroj:http://www.privesy-rudna.cz/svahova-sekacka

Uživatelský avatar
_luky_
Příspěvky: 561
Registrován: 28 led 2009, 01:00
Bydliště: okres Beroun, kraj Středočeský

#5 Příspěvek od _luky_ »

Abych se jenom neptal: tvarovač pulzů je na světě. Použil jsem zapojení z "otáčkoměru pro malý motocykl" (viz google). Nakonec ani nepočítám pulzy, ale prachsprostě měřím napětí na RC článku a dělám klouzavý průměr. Kupodivu si obsluha sekačky nestěžuje. Prej to funguje dobře :-)

Odpovědět

Zpět na „Auto - Moto technika“