Asus vw195s no input signal? (přesunuto)

Poradna určená pro amatéry

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Bergerh
Příspěvky: 16
Registrován: 29 srp 2017, 02:00

Asus vw195s no input signal? (přesunuto)

#1 Příspěvek od Bergerh »

Mám tu 19" monitor ASUS VW195S ,který se po připojení napájení zapne na LCD se objeví nápis ASUS a pak okno s nápisem No input signal a monitor pak přejde do standby režimu , kdy sviti jen oranžová LED. v běžném provozním modra.

Po rozebrání se zdá vše OK , tedy C ve zdroji OK, na desce video procesoru také vše vypadá normálně

Nemám s monitory ASUS praktické zkušenosti a tak nevím zda nejde jen o nějaký bordel v EEPROM, či jinou drobnost, která se dá snadno napravit?

Případně pokud jsem si všil existuje tento monitor ve variantě vw195D, vw195T a vw195S S je možná sound tedy s repráky ale co T a D respektive lze desku z D narvat do S? Na Ali jsme našel code
a zajímalo by mě zda by šla použít do S pokud by teda selhali pokusy o opravu jiným než výměnným způsobem.

Děkuji za pomoc.

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#2 Příspěvek od Zaky »

Zkus klasicky paměť odpájet, zazálohovat v programátoru, smazat, ověřit funkčnost zápisem a verifikací náhodného obsahu, vymazat (nahrát samé FF), zapájet a vyzkoušet monitor a uvidíš.

Uživatelský avatar
fredis
Příspěvky: 5000
Registrován: 17 lis 2004, 01:00
Bydliště: Třebíčsko

#3 Příspěvek od fredis »

V první řadě ho připoj k PC. A bude jasno :wink:
Rotor rotuje a stator stagnuje...

Uživatelský avatar
jjilek
Příspěvky: 3808
Registrován: 29 bře 2009, 01:00
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od jjilek »

Desku z vyřazeného monitoru VW195D mám. Nemám ji jak odzkoušet, ve vraku chyběla deska s tlačítkovými spínači a propojovací kabel k panelu. Možná by stálo za to ji odzkoušet, nepíšeš ale, odkud jsi.
Možná zbytečná poznámka podobná viz Fredis. Zeť chtěl jít koupit nový monitor, potřeboval jej na práci ihned. Byl vadný jen kabel :) do PC.

Uživatelský avatar
Bergerh
Příspěvky: 16
Registrován: 29 srp 2017, 02:00

#5 Příspěvek od Bergerh »

Dik za reakce.
Budete se divit, ale připojené k PC jsem to měl :D
Dokonce jsem monitor zkusil s jinym zaručeně funkčním kabelem a tak si jsem jist, že problém není v kabelu ani absenci signálu ,ale v monitoru.
Při prolézání internetu jsme narazil na dotazy par uživatelů se stejným problémem, ale žádný dotaz nebyl dotažen do funkční stavu nebo alespoň nalezení zdroje problému.
Jsem v Teplic.

Pokud jde o EEPROM tak semi podařilo najit jeji obsaj, tedy obsah u verze vw195D , kupodivu jsem nenašel servisní manual , ale obsah eeprom ano
https://elektrotanya.com/asus_vw195d_vg ... nload.html
zkuisim se podivat co je nahrano v te me,

Uživatelský avatar
Heno
Příspěvky: 1900
Registrován: 21 bře 2015, 01:00

#6 Příspěvek od Heno »

Nikdy tam nebude nahraté to isté... Urob to čo písal Zaky.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#7 Příspěvek od rnbw »

A pozor na zamenu EEPROM a flash, aby si nevymazal firmware.

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#8 Příspěvek od Zaky »

Pokud je deska z obrázku z odkazu výše ta ona z dotyčného monitoru, tak to vypadá, že jsou na ní jen dvě eeprom, jedna bude obsahovat monitor ID, zřejmě ta topologicky bližší k VGA konektoru a druhá bude konfigurační. Firmware je zřejmě buď rovnou natvrdo v křemíku, nebo naprogramovaný do procesoru, na vnější flash to nevypadá. Každopádně, pokud se obsah mazané paměti nejdříve zazálohuje, tak i v případě omylem smáznutého firmware se prostě nahraje z té zálohy.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#9 Příspěvek od rnbw »

Alebo tam konfiguracna EEPROM nie je vobec a pouziva sa namiesto nej cast flash.

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#10 Příspěvek od Zaky »

I to je možné, naštěstí u takhle staré věci ne až zase tak pravděpodobné, když nám tazatel sdělí typ použitých pamětí, bude jasno. Přece jenom možnost přepisovat eeprom libovolně po bitech versus nutnost vyčíst/modifikovat/smazat/zapsat celý sektor u flash, navíc s rizikem, že když se něco nepovede, může se přepsat firmware, vede pořád ještě dost alespoň těch serióznějších výrobců k používání dvou pamětí. Totální lowcosty ovšem klidně mastí konfiguraci do flashky a komplikují tak servisákům zbytečně život.

Uživatelský avatar
Bergerh
Příspěvky: 16
Registrován: 29 srp 2017, 02:00

#11 Příspěvek od Bergerh »

Takže deska je přesně ta , která je na odkazu v úvodu 4H.0E301.A10
Pro názornost, DVI je na mé verzi neosazen
Obrázek

IC na desce
RTD2525LH Flat Panel Display Controller ten vedle SOT223
http://datasheet.octopart.com/RTD2545LH ... 331870.pdf
RTD2021 -8051 Embedded Micro-Controller for Monitor
https://www.promelec.ru/pdf/RTD2120.pdf
SO8 nad procesorem je ATMLH810, což je nejspíš 24c02 2kbit EEPROM
SO8 u VGA konektoru je ATMLH812, což je nejspíš AT24C512B 512kbit EEPROM[/img]
Naposledy upravil(a) Bergerh dne 30 srp 2017, 09:58, celkem upraveno 5 x.

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#12 Příspěvek od Zaky »

Takže obě eeprom, zkusil bych nejdřív tu 24c02, každopádně to chce obsah zazálohovat, pokud bys neměl programátor, tak jen původní paměť odpájej a zapájej místo ní novou, musí ale být skutečně nová, aby byla zaručeně prázdná.

Uživatelský avatar
Bergerh
Příspěvky: 16
Registrován: 29 srp 2017, 02:00

#13 Příspěvek od Bergerh »

Programátor na I2C paměti mám, zítra zkusím a uvidíme

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#14 Příspěvek od rnbw »

Jasne, takze flash je interna v RTD2120.

Uživatelský avatar
Bergerh
Příspěvky: 16
Registrován: 29 srp 2017, 02:00

#15 Příspěvek od Bergerh »

Tak jsme vyndal ATMLH810 zazálohoval, zkusil zda funguje tedy zapsal samé 0 a pak samé FF, vše bez problémů tak jsme ji vrátil z5 prázdnou tedy s FF a monitor naběhl tedy nejdříve naběhla modrá plocha pak bootovací obrazovka najížděcího PC pak se monitor vypl.
Zkrátka když teď monitor zapnu tak cca 1-2s ukazuje normální obraz a pak se vypne po opětovném zapnutí stejné.
Původní sekvence nabíhání monitoru byla, nejdříve ASUS logo pak okno o chybějícím signálu a přechod do standby.
Nyní zapnu, bez loga ihned obraz pak slyšitelné vypnutí podsvícení a vypnutí monitoru.
Řekl bych, že monitor má nějaké konfigurační info v dané EEPROM a neumí si je sám vygenerovat do prázdné EEPROM.

Otázkou je co s tím?
Ono je vlastně i otázkou co je přesně zač ono paměť ATMLH810 podle aliexpress
by to měla být 24C02, ale podle mého programátoru je to 24C16 z které mi přečetl
https://uloz.to/!GyYvCwkO6y5s/a-bin
samozřejmě dokázal v tomto rozsahu i zapisovat.

Odpovědět

Zpět na „Televizory, monitory a projektory - PORADNA pro amatéry a začátečníky“