Budoucnost pásma 433 MHz?

Bezdrátová pojítka, vysílací a přijímací technika, diskuze o VF technice, zařízeních a konstrukcích, konstrukce a parametry antén

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

Budoucnost pásma 433 MHz?

#1 Příspěvek od Michal22 »

Nevíte jak to bude s tímto pásmem?
Běží v něm docela hodně zařízení, ale v dnešní době se už většina lepších zařízení dává do pásma 868 MHz.
A někde jsem dokonce zaslechl, že by se asi tohle pásmo mělo obětovat pro HS mobilní data?
Zkoušel jsem sehnat nějaké informace, ale krom toho, že si spousta lidí stěžuje na zarušení tohoto pásma ohromným množstvím přenosů, jsem nic dalšího nenašel.
Nevěděl by někdo, zda je toto pásmo ještě perspektivní, nebo je lepší už se po těchto produktech nedívat a raději se zaměřit na 868 MHz?
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
Osmdesat
Příspěvky: 1497
Registrován: 19 led 2016, 01:00
Bydliště: Liberecko

#2 Příspěvek od Osmdesat »

Ten úmysl se týká 700MHz pásma (694 - 790 MHz). O kanály přijde TV a bezdrátové UHF mikrofony. Snad po r. 2020.
Jinak je spíš tendence cpát HS data do vyšších kmitočtů. Nějakých 433 MHz imho není zajímavých.
Co se týká toho 868MHz, bál bych se možného rušení od případného blízkého silného LTE vysílače (876 MHz).

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#3 Příspěvek od termit256 »

Tech vselijakych ovladacu je mezi lidma tolik, ze je nerealne pasmo 433MHz pouzivat v budoucnu na cokoliv jineho.

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#4 Příspěvek od Michal22 »

Teď jsem našel toto:
https://www.tssgroup.cz/item/jaky-je-ro ... -868-mhz-/

Mám tomu rozumnět tedy tak, že výrobcům různých zařízení (mimo EZS) je doporučeno, aby se přesunuli na pásmo 868 MHz?

Proč se ptám- naše firma s podobnými věcmi obchoduje, no a teď se hledá nějaká strategie, přibírání nových produktů.
A pokud něco funguje na 433 MHz, přitom by to vypadalo, že se pásmo bude opouštět, tak by asi nebylo úplně rozumné se do takových systémů pouštět.
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#5 Příspěvek od ok1hga »

jen na okraj,
pásmo 430 až 440 je amatérské pásmo
a podle třídy tam mohou v určitých segmentech amatéři pracovat až s 300W výkonu do jakékoliv antény.
Když se třeba na 432,300 začne závodit s 300w a anténou se ziskem 15dBi bude vyzářený výkon 9,5 KW v ose antény !!!
jak daleko si myslíte že to zaruší třeba klíčenky na otvírání auta, které na 433 ve většině případů pracují ???

Uživatelský avatar
monterjirka
Příspěvky: 2761
Registrován: 14 čer 2003, 02:00
Bydliště: Blížejov

#6 Příspěvek od monterjirka »

Musím se usmát nad tím, co píše OK1HGA k té frekvenci 433,925 (+-něco)

Volal jsem převáděč, výkonem 1W, na frekvenci cca o 2 MHz níže a ten přijímač v autě je tak "širokej", že nereagoval, asi ho ten signál z Kendy zahltil...

(pokud to někdo neví a zajímá ho to, tak jsem Opravdovej Kutil 1 Náš Montér Jirka)

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#7 Příspěvek od Artaban001 »

Tady pouštím SDR-ko na 433MHz a je to tu jako na frontě - samá kulometná palba :-) Takže je tam bordel dost velkej. Občas jsou tam jakýsi "škrtance" přes celý pásmo. Trochu to zní, jako když se něčím jemně bouchá do trubky

Uživatelský avatar
weed_smoker
Příspěvky: 2675
Registrován: 02 pro 2011, 01:00
Bydliště: Jaroměř

#8 Příspěvek od weed_smoker »

Pokud je těch přenosů hodně,tak je důležitý právě to kódování ještě předtim,co se namoduluje na tech 433.9M a potom,co se v přijímači demoduluje.Pokud je dostatečně odlišný od ostatních přenosů,mělo by zařízení reagovat jen na to a na ostatní vůbec.Případně ovládání vyrobit duplexní (v obou částech TX i RX) a komunikovat systémem CHALLENGE/RESPONSE (na kód X zařízení odpoví kódem Y,kterej generuje stejně jako ovadač a pokud jsou kódy Y mezi sebou odlišný,ovladač pošle kód X znova nebo hodí chybu mimodosahu)
Pokud by byl problém se silnym signálem v blízkym pásmu,pak jedině dostatečně úzkej filtr,minimální výkon TX bude vyšší(tím i spotřeba) a k tomu CHALLENGE/RESPONSE duplex.
BTW.Možná jde u některejch mudulů použít kodéry U806 a dekodéry U807,takovej kód se moc často vyskytovat nebude a nemuselo by to moc blbnout.Jen takovej nápad.

Odpovědět

Zpět na „Bezdrátová technika a technologie, VF technika“