Téma bakalářské práce - názor

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
roman_labovsky
Příspěvky: 3
Registrován: 09 zář 2017, 02:00

Téma bakalářské práce - názor

#1 Příspěvek od roman_labovsky »

Ahoj,

chtěl bych slyšet ostatních názor. Čeká mě bakalářská práce, téma zatím mám vymyšlené, jednalo by se o termostat, který by šlo řídit přes webové prostředí, dále by tam bylo jaké zpracování dat (vizualizace apod.). Mělo by to být založené na vývojové desce Nucleo (144). Koukal jsem, co je již na trhu, jak komerčně, tak open source . Problém dnešní doby je, že skoro vše už je vymyšlené. Jedná se mi o to, jestli se do toho dát, když se to dá koupit. Téma mi přijde zajímavé, jenom, aby to nebylo tak, že bych znovu vymýšlel auto, které je už vymyšleno. Díky

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#2 Příspěvek od Celeron »

roman_labovsky píše:Problém dnešní doby je, že skoro vše už je vymyšlené.
To jsem už někde slyšel, nebo četl. Někdy koncem devatenáctýho či začátkem dvacátýho století pár lidí propagovalo názor, že je možno zrušit patentový úřady, protože vše už bylo vynalezeno. :lol:
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#3 Příspěvek od Michal22 »

Tak trochu u něčeho takového dělám.
Ideální je, když dokážeš nabídnout něco navíc.
Může to být i blbost, ale musíš ji marketingově zvládnout.
Potom to má potenciál.
Přímý návod ti nedokážu poskytnout, kdybych jej měl, prodám jej sám :)
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#4 Příspěvek od Zaky »

Máš udělat bakalářku. Tedy dle zadání navrhnout a realizovat řešení. To, že je takové zařízení k dispozici na trhu nevidím jako problém. I v případě, že tvůj výtvor bude více či méně tuctový, pokud ho sám vymyslíš a zrealizuješ do skutečně funkční a dotažené podoby, dost se toho naučíš a bakalářku splníš. Nevidím důvod řešit jako bakalářku nějakou extra specialitu, která může případně silně zavánět neúspěchem.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od ZdenekHQ »

Smysl té bakalářky je v tom, že dokážeš posbírat informace a dát dohromady funkční vzorek, nikoliv to, že vymyslíš něco převratnýho. Pro inteligentní lidi to zní divně, pro ty ostatní je to nadlidskej úkol. A o to tady jde. :)
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#6 Příspěvek od p32 »

Souhlasím s tím, jak to píše Zaky. Doplnil bych to o možnost volby zasílání parametrů v časových intervalech (např. 2x za den) na mobil pomocí SMS zprávy nebo aspoň na emailovou adresu např. uživatele u Vodafone, kterému to přijde pak automaticky na mobil jako info. To by mělo být to něco navíc oproti jiným.

Soemtron
Příspěvky: 1085
Registrován: 23 čer 2013, 02:00
Bydliště: Olomoucko

#7 Příspěvek od Soemtron »

p32 píše:... volby zasílání parametrů v časových intervalech ...
Nebo i na zavolání.
:!: Sháním SM ELKA 21A, 6521, OKU101...
Koupím obrazovku Toshiba LR30477

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od ZdenekHQ »

V tom je právě to kouzlo vývoje, jestli volit třeba P2P spojení, nebo nějaký jiný způsob...
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#9 Příspěvek od Hydrawerk »

Uh, hlavně se zeptej na fakultě vedoucího, jestli je spokojen s tématem bakalářky. Na tom záleží asi nejvíce.

Uživatelský avatar
roman_labovsky
Příspěvky: 3
Registrován: 09 zář 2017, 02:00

#10 Příspěvek od roman_labovsky »

Vedoucí mi řekl, že by s tím neměl být problém a to jak kdyby se to povedlo, tak i nepovedlo, tak mi to bylo řečeno.

Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#11 Příspěvek od mtajovsky »

Pokud to má být řízené přes web, tak byste se mohl trochu vyřádit na zabezpečení. Aby nikdo neoprávněný nemohl zasahovat do nastavení ani odposlouchávat, dekódovat komunikaci a pak se vydávat za oprávněného uživatele.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od ZdenekHQ »

Na tohle se opravdu často zapomíná. Když to chci prosadit v nějakém novém projektu, tak se dozvím, že to uděláme "potom"...

Přitom ta komunikace nemusí být šifrovaná, stačí nějaká signatura (podpis,hash) na konci zprávy, podle které se ověří, že je pravá. A ten algoritmus zná jen uživatel. Jde to prolomit, ale už to zabere chvíli času.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
rudolf02
Příspěvky: 445
Registrován: 05 zář 2012, 02:00
Bydliště: ústeckoorlicko

#13 Příspěvek od rudolf02 »

No, já nevím, jak jsi na tom s úrovní znalostí.
Domnívám se, jít na to klasicky: první část řešeržní shrnutí, v druhé části něco svého. Buď vybrat nějaký segment jako termostat, přenos dat, zpracování a uložení výsledků (na straně termostatu nebo na serveru), třeba tu bezpečnost, způsob vizualizace (kolegové mají dobré nápady).
Uvést princip, navrhnout řešení, realizovat, otestovat, zhodnotit výsledky a uzavřít s doporučením.
Když znalosti nestačí, vzít hotová řešení některých dodavatelů (ideální různé principy) a provést důkladné vlastní testování (třeba i se zátěžovými testy) a vzájemně zhodnotit. Pozor na autorská práva, přebírání textů nebo obrázků.
Zkrátka alespoň část by měla obsahovat vlasní přínos. Práci oživují diagramy, fotodokumentace.
No a kromě vedoucího je důležitý i oponent.
Dík za připomínky a opravy.

PS k šifrování: Asymetrické šifrování je z principu prolomitelné, zde vidím spíše symetrické šifrování. Pro potřeby uzavřené komunikace mezi vzájemně známými entitami (zařízení, uzavřená skupina uživatelů) postačí. Poslední slušný jednoduchý dostupný program byl tuším TrueCrypt 7.1. Novější slušné už neznám.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#14 Příspěvek od rnbw »

Na zabezpecenie komunikacie v TCP/IP sietach sa pouziva SSL, takze silne odporucam ho pouzit a nevymyslat vlastne riesenia.

Uživatelský avatar
rudolf02
Příspěvky: 445
Registrován: 05 zář 2012, 02:00
Bydliště: ústeckoorlicko

#15 Příspěvek od rudolf02 »

No, já nevím.
Máš pravdu, v rámci komunikace je SSL uznávaný standard.
Ale zlí vrabci si špitají, proč vlastně skončil vývoj TrueCryptu.
Tak nevím.

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“