Rukojeti pro dláta

Tato sekce je určena pro diskusi o dílenském vybavení, tedy o nářadí, pomůckách a přípravcích, převážně tedy povahy mechanické, nikoliv elektrické

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

Rukojeti pro dláta

#1 Příspěvek od Celeron »

Mám doma po dědovi pár různých truhlářských dlát ještě s puncama z C.K. mocnářství. Všechny mají popraskaný rukojeti a nebo žádný. Koukal jsem v železářství a v prodejně nářadí a lautr nic nemají. Teda mají ale je to spíš na pilníky, nejsou z buku a nemaj okovanou hlavu, takže by se kladivem hned roztřískaly. Koukal jsem na net, Narex Bystřice má dva druhy ve třech velikostech ale jen průměr 36-38 mm a to je málo. Ty starý dláta jsou proti dnešku takový dost humpolácký, mají čtyřhran do rukojeti 14x14 mm a a dosedací patka na rukojeť je větší než průměr rukojeti. Původní rukojeť byla 42 mm. Neviděl jste někdo něco většího průměru než http://www.narextools.cz/rukojet-pro-dl ... ovana-8820?
No v nejhorším to vykrouhám na soustruhu z kusu bukový fošny a z železný trubky vysoustružím obě kování. Asi to bude rychlejc a určitě levnějc než z nějakýho ešopu s poštovným...
Díky
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#2 Příspěvek od BOBOBO »

Na co kování ? Zeptej se truhláře .

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#3 Příspěvek od termit256 »


Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#4 Příspěvek od kokun »

Celeron píše:...
No v nejhorším to vykrouhám na soustruhu z kusu bukový fošny a z železný trubky vysoustružím obě kování. Asi to bude rychlejc a určitě levnějc než z nějakýho ešopu s poštovným...
Koupit hotové a ještě k tomu za rozumnou cenu bude asi trochu problém.
Pokud bys chtěl vyrábět sám, tady máš něco pro inspiraci . . .

Koupit snad jedině tady a možná by ti vyrobil i rozměr na zakázku :nevim:
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#5 Příspěvek od Celeron »

BOBOBO píše:Na co kování ? Zeptej se truhláře .
Ptal jsem se. Pokud neseženeš zcela vyschlou akátovou kulatinu, tak ti zbyde jen buk a u něj se bez kování hlavy neobejdeš, protože praskne a nebo se rozhrne po pár ranách kladivem. A kroužek na přechodu musí být i na akátu, jinak ho dláto svým kuželovým čtyřhranem roztrhne.

to termit: Díky, ale to je strašná cena, to si to udělám sám. Celý menší dláta jsou za podobnou cenu...

to kokun: Díky, postup dobrej, akorát netuším co to je vlašťovka a jak se s ní dělá a o černým ořechu jsem v životě neslyšel. Taky netuším co je světlicový olej a vlastně ani co to je to japonský vybrání dláta a jak ho případně vybrousit. :oops: Zítra zkusím zavolat Mistrovi přes truhlařinu.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#6 Příspěvek od mtajovsky »

Malá připomínka - na dláto se netluče kladivem, ale dřevěnou paličkou.

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#7 Příspěvek od termit256 »

Celeron píše:
to termit: Díky, ale to je strašná cena, to si to udělám sám. Celý menší dláta jsou za podobnou cenu...
Cenu nedokazu posoudit, ale jestli se ti zda strasna a nikdo to nedela levnejc, muzes to zacit vyrabet a budes v baliku... :-)

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#8 Příspěvek od Celeron »

Víš, jak to je, starý Teslácký heslo z dob bolševika: "umím vyrobit, neumím vyrábět". Koukni, co stojí celý dláto a kolik rukojeť. Kdyby to nebyla kvalita C.K. mocnářství, tak to nemá cenu opravovat.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#9 Příspěvek od kokun »

Celeron píše:to kokun: Díky, postup dobrej, akorát netuším co to je vlašťovka a jak se s ní dělá a o černým ořechu jsem v životě neslyšel. Taky netuším co je světlicový olej a vlastně ani co to je to japonský vybrání dláta a jak ho případně vybrousit. :oops: Zítra zkusím zavolat Mistrovi přes truhlařinu.
Na ten článek z odkazu jsem narazil náhodou, při hledání něčeho k těm rukojetěm - tedy vlastní zkušenost žádná.
Protože ale můj otec byl bednářem, tak něco málo o dřevě(ech) i vím.
Vyráběl kdysi (jen pro dobré známé) i malé (cca 1 až 5 litrů) dekorační bečičky-soudečky (na podstavci) z "různobarevných dřev" a mosaznými (bezbarvým lakem lakovanými) obroučkami - i s pípou. Jednotlivé dužiny skládal tak, aby se střídaly jejich různé barvy (buk, či jasan = bílý; akát = žlutý; třešeň/višeň = červená; trnka = červenohnědá; ořech/vlašský/ = tmavě hnědý; dub = světle hnědý; . . .).
Taky vím, že z (našich) jehličnanů bude asi nejtvrdší modřín, pak bor a z listnáčů snad habr (dub; jasan; buk a pak i ten ořech).

Ale protože internet (a strejda Google) je "všemocný", tak tam najdeš vše i o černém ořechu a zrovna tak třeba i o tom světlicovém oleji.
I k japonským truhlářským dlátům se dá ledacos dohledat (např.) - mě tam zaujala především tato věta:
Rukojeť vyrobena z japonského červeného dubu.
Pokud to budeš chtít vyrobit sám (samozřejmě, že nebudeš "solit" 250,-peněz za "blbou" rukojeť, byť "značkovou") tak taky kvůli tomu nepojedeš do Jižní Ameriky pro černý ořech, anebo do Japonska pro červený dub.
Uděláš to z toho, co budeš mít nejdostupnější (třeba ten dub, či buk) a účel to zřejmě splní zrovnatak, jako kdybys to vyrobil z těch exotických dřev :roll:
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
jirka5
Příspěvky: 564
Registrován: 27 zář 2014, 02:00
Bydliště: Very Stupid District, hned vedle okresu Postřižiny

#10 Příspěvek od jirka5 »

Rukojetí na dláta, krásně česky řečeno "heftů", mám na skladě dost, stále se vyrábějí. Ceny 10 až 22 Kč/kus. Nemá smysl je vyrábět. Napiš SZ a domluvíme se.

Uživatelský avatar
kutilmil
Příspěvky: 3801
Registrován: 01 lis 2008, 01:00
Bydliště: Skalica

#11 Příspěvek od kutilmil »

Kluci já když potřebuji rukojeť do sekyry nebo kladiva tak zajdu do nejbližšího stolařskýho učilište, vezmu sebou krabičku cigaret a mistr vše potřebné zařídí.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#12 Příspěvek od BOBOBO »

Inu takytruhláři ...

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#13 Příspěvek od Celeron »

jirka5 píše:Rukojetí na dláta, krásně česky řečeno "heftů", mám na skladě dost, stále se vyrábějí. Ceny 10 až 22 Kč/kus. Nemá smysl je vyrábět. Napiš SZ a domluvíme se.
Že ses neozval dřív. :( Už je mám hotový. :wink: Aspoň jsem si po dlouhý době osvěžil soustružení dřeva dlátama podle tvarový šablony.
Ale vedu v patrnosti, asi budu potřebovat oheftit sadu jehláků, nechci si jehlák znova narvat do dlaně.
Jakej máš největší průměr okovanej na obou koncích?
Díky
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
fredis
Příspěvky: 5000
Registrován: 17 lis 2004, 01:00
Bydliště: Třebíčsko

#14 Příspěvek od fredis »

Vydrž Jirko. Za chvíli dodám fotky té vlaštovky.
Rotor rotuje a stator stagnuje...

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#15 Příspěvek od kokun »

Tady ji má :lol:
Přílohy
velKZ13.51.jpg
Hoblík vlaštovka
(15.89 KiB) Staženo 224 x
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Odpovědět

Zpět na „Dílenské vybavení, nářadí, pomůcky, přípravky“