Náhrada potenciometru - nefunkční loudness

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
homles
Příspěvky: 18
Registrován: 07 říj 2012, 02:00

Náhrada potenciometru - nefunkční loudness

#1 Příspěvek od homles »

Dobrý den, prosím o radu.
Bohužel jsem byl nucen vyměnit potenciometr hlasitosti u zesilovače Kenwood KA-7090R. Originál jsem nikde nebyl schopen sehnat tak jsem použil jiný typ ALPS. Roztečí vývodů pasuje i do plošného spoje ale musel jsem ho prodrátovat mimo něj, protože nesouhlasí rozložení vývodů. Regulace hlasitosti i za pomoci motoru funguje dobře. Můj problém je v tom, že original potenciometr měl odbočku na regulaci loudness, která nyní nefunguje. Chtěl bych tedy poprosit o radu jak funkci loudness opět zprovoznit. Poslouchám jen při nízké hlasitosti a korekcemi nejsem schopný nastavit požadovaný zvuk. Servisní manual je na adrese http://www.vintageshifi.com/repertoire- ... Manual.pdf
(Kam a přes co zapojit kontakty R-CENT a L-CENT původně připojené k odbočce potenciometru?)
Předem děkuji za pomoc.
Přílohy
Potenciometr Kenwood.jpg
(114.18 KiB) Staženo 126 x

Uživatelský avatar
Ondras_Ch
Příspěvky: 171
Registrován: 04 bře 2017, 01:00
Bydliště: Úpice
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od Ondras_Ch »

Jediná možnost, když nemá potenciometr odbočku asi je, upravit zapojení třeba takto:
http://www.belza.cz/audio/lpots.htm
Ale je to laborování a výsledný průběh nemusí být úplně stejný jako původní zapojení s odbočkou.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#3 Příspěvek od Hill »

Taky záleží na tom, jaký byl celkový odpor dráhy potenciometru, v jaké jeho části byla odbočka, a jak vypadá samotný frekvenčně závislý člen, do kterého se odbočka připojovala. Bez znalosti celého obvodu, aby se dal navrhnout obvod náhradní alespoň přibližně stejných vlastností, by šlo víceméně o sázku na nejistý výsledek.
Stahovat manuál kvůli tomu nehodlám, jen připomínám, že potenciometr s odbočkou kvůli fyziologické regulaci hlasitosti lze nejspolehlivěji nahradit potenciometrem stejných vlastností. Jiným to jde omezeně, někdy vůbec - a zapojení pak vyžaduje rozsáhlejší zásah.

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#4 Příspěvek od sinclair »

Poměrně dobře fungující loudness bez odbočky na potenciometru, "klouzající" podle nastavené polohy má Janda v Auře Z1. Mám na to dokonce i udělané maličké destičky pro doplnění tam, kam jsem musel namontovat místo nějakého speciálu tohle.
Funguje to výborně a dá se to udělat i vypínatelné.

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“