Motor robotu např. Bosch

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

Motor robotu např. Bosch

#1 Příspěvek od BOBOBO »

Jedna zkušenost . Ani zdrojový kondík , odpor , elyt , přepínač , triak , ani procesor . Ale schovaný snímač otáček .
Přílohy
IMG_1438.JPG
(49.83 KiB) Staženo 179 x
Naposledy upravil(a) BOBOBO dne 21 zář 2017, 20:52, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Mirda
Příspěvky: 597
Registrován: 14 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Vysočina

#2 Příspěvek od Mirda »

Co to bylo hal nebo přerušená obyč špulka?

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#3 Příspěvek od BOBOBO »

Zaj....á špulka . Schovaná u převodů .

Uživatelský avatar
kovar
Příspěvky: 1687
Registrován: 03 říj 2010, 02:00
Bydliště: Letohrad (Východní Čechy)

#4 Příspěvek od kovar »

Bořku , kdyby jsi cinknul že nevíš kde je zakopaný pes, tak bych Ti to během minuty řekl. :lol:
Lepší vrabec v hrsti nežli blechy v srsti.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#5 Příspěvek od BOBOBO »

Pepo , víš co je to vlastní zkušenost ? A za B , proč jsi to sem nedal pro všechny ? Původně jsem čekal zdroj na 5 minut ...

Uživatelský avatar
Lukar
Příspěvky: 411
Registrován: 18 čer 2009, 02:00
Bydliště: Karviná

#6 Příspěvek od Lukar »

Jo a vypadá jako 0,5W zelenej odpůrek. Projevuje se : po zapnutí se motor protočí a zastaví se. V servisu chtěli za výměnu elektroniky 1200 Kč. Což se kolegovi za starého Boše moc nezdálo. Před tím, než krám hodil do popelnice se stavil. Za hodinu bylo opraveno i tekutě srovnáno... 8-)

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#7 Příspěvek od BOBOBO »

Pro mne jsem si udělal problém tím , že bych nepředpokládal snímání otáček , toť vsjo , inu procák umožní toto i u šrotu . Za mých mladých let sledovat otáčky i u důležitých strojů ......

Uživatelský avatar
Lukar
Příspěvky: 411
Registrován: 18 čer 2009, 02:00
Bydliště: Karviná

#8 Příspěvek od Lukar »

Nic si z toho nedělej, taky jsem čuměl! Po demontáži jsem si všimnul, že nějaké drátky vedou dál do útrob hnětače. Pan Jagermajster mě nějak osvítil, a já se doměřil či vlastně nedoměřil obvodu tlumivky. :lol:

Uživatelský avatar
keemo
Příspěvky: 4996
Registrován: 10 zář 2007, 02:00
Bydliště: Ostrava, Bratislava

#9 Příspěvek od keemo »

A ja mam takovy pocit ze zrovna tohle tady uz bylo i s fotkama...

Uživatelský avatar
KUBO
Příspěvky: 3713
Registrován: 30 říj 2005, 02:00
Bydliště: VT SLOVAKIA

#10 Příspěvek od KUBO »

Napríklad TU aj TU
„Hľadáme nepoznané, spoznávame nehľadané. Strácame to cenné, ceníme si až stratené. Milujeme všetko zradné a zrádzame milované.”
Pozdravuje Vás Martin

Uživatelský avatar
Peedros
Příspěvky: 349
Registrován: 07 dub 2009, 02:00
Bydliště: Plzeň

#11 Příspěvek od Peedros »

Ja jsem bojoval s robotem electrolux EAK4000, robot se nekdy zapnul nekdy ne, kdyz ne,tak jen blikal. Po 4 hodinach jsem zjistil, ze v otocnem ovladaci je jeden mikrospinac zajistujici bezpecnostni odepnuti faze do motoru, a spinac v potenciometru, kterym se pres snimaci odpor uvadi v chod ridici elektronika pro regulaci otacek motoru. Ten spinac v potenciometru mel vsak nahodny svod ve vypnutem stavu i pres jeho vycisteni. Elektronika to pak vyhodnotila jako chybu po zapnuti mixeru. Ona je to vlastne bezpecnostni funkce, aby se mixer neuvedl v chod,kdyz se zapoji do sitove zasuvky s jiz navolenou rychlosti.

Uživatelský avatar
ohryzek36
Příspěvky: 2369
Registrován: 24 pro 2008, 01:00
Bydliště: Zlínsko

#12 Příspěvek od ohryzek36 »

Peedros píše:Ja jsem bojoval s robotem electrolux EAK4000, robot se nekdy zapnul nekdy ne, kdyz ne,tak jen blikal. Po 4 hodinach jsem zjistil, ze v otocnem ovladaci je jeden mikrospinac zajistujici bezpecnostni odepnuti faze do motoru, a spinac v potenciometru, kterym se pres snimaci odpor uvadi v chod ridici elektronika pro regulaci otacek motoru. Ten spinac v potenciometru mel vsak nahodny svod ve vypnutem stavu i pres jeho vycisteni. Elektronika to pak vyhodnotila jako chybu po zapnuti mixeru. Ona je to vlastne bezpecnostni funkce, aby se mixer neuvedl v chod,kdyz se zapoji do sitove zasuvky s jiz navolenou rychlosti.
Nemyslíš spíš EKM4000?

V tom "potenciometru" bylo ještě jedno menší překvapení - nejen, že byl tandomový s tím, že přední část je ten spínač, co rád blbne, ale i ten potenciometr na nastavení rychlosti je řešený docela svérázně - má zajímavě řešený "schodový" průběh odporu. Viz foto.
Přílohy
Fotografie0873.jpg
(39.98 KiB) Staženo 106 x
Fotografie0872.jpg
(35.05 KiB) Staženo 88 x

Uživatelský avatar
Peedros
Příspěvky: 349
Registrován: 07 dub 2009, 02:00
Bydliště: Plzeň

#13 Příspěvek od Peedros »

ohryzku je to samozřejmě ta EKM4000 - přesně jak píšeš. Mám to tu ještě na stole, už teda funkční, ikdyž s tím nejsem spokojen, nejraději bych ten bazmek vyměnil, ale asi se to sehnat nedá a když vidím na tvé fotce jak je to řešené,tak to bude nesehnatelné :) Zatím je vadný jen ten spínač, ten se choval fakt prazvláštně, musel jsem ho vyřadit a spínat to jinde. Až odejde i ten potenciometr, tak nevím,co s tím provedu :)

Uživatelský avatar
ohryzek36
Příspěvky: 2369
Registrován: 24 pro 2008, 01:00
Bydliště: Zlínsko

#14 Příspěvek od ohryzek36 »

Já jsem ty spínače zkoušel "opravovat" chvilkovým připojením na nějaký zdroj vyššího napětí (ne moc vysokého, max 30V), s tím, že se ten svod "vypálí", ale nevím, jak dlouho by to fungovalo.

Pokud chceš nový díl, tak zkus ho vyhledat u electroluxu na stránkách podle PNC čísla (třeba tady je PNC pro typ EKM4900, který se liší pouze barvou). Elektronika se ale dodává jen kompletní, popřípadě se dá sehnat kompletní ovladač. Na to pojmenování dílů neber ohledy - v interní dokumentaci je v tom větší zmatek (chybí písmena s diakritikou, něco je občas maďarsky). Samotný potenciometr se od výrobce sehnat nedá.

Uživatelský avatar
Peedros
Příspěvky: 349
Registrován: 07 dub 2009, 02:00
Bydliště: Plzeň

#15 Příspěvek od Peedros »

díky moc za odkazy, asi jim rovnou objednám nový ovladač do zásoby. Já to hledal před týdnem, ale našel jsem jen příslušenství,nějaké kryty a ovladač, ale vypadalo to spíš na kryt,elektrické prvky jsem nenašel žádné.

Odpovědět

Zpět na „Bílá technika“