Napájecí blok

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
jardajar
Příspěvky: 553
Registrován: 16 pro 2007, 01:00
Bydliště: Neratovice

Napájecí blok

#1 Příspěvek od jardajar »

Ahoj bastlíři a bastlířky. Po dlouhé době se obracím s dotazem, který se týká mého zápasení s 400Hz radiolokátorem.

Tentokrát trošku konkrétnéjší věc. V zařízení se nachází několik (asi 8 ) napájecích bloků, každý podobné konstrukce, jak je vidět na fotkách.
Bohužel nemám k těmto schéma a ne všechny pracují správně.
Nenašel by se tu někdo, kdo by typově podobný blok v nějaké Ruské technice už viděl a alespoň mě nasměroval na princip zapojení zdroje?
Vím, že se jedná o zdroj napětí -150V a +150V. Identifikoval jsem žhavící transformátor, tlumivky a pravděpodobně anodové transformátory. Napájení 400Hz (síť 3x220V, ale trafa jsou asi jednofázová).

Jde mi hlavně o princip zapojení zdrojů na plošných spojích, jelikož se takových v radiolokátoru nachází mnoho a na některých bude třeba provést servis.

Předem díky.:)
Přílohy
5.jpg
(68.49 KiB) Staženo 119 x
4.jpg
(64.62 KiB) Staženo 130 x
3.jpg
(81.25 KiB) Staženo 129 x
2.jpg
(64.05 KiB) Staženo 175 x
1.jpg
(40.08 KiB) Staženo 130 x

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#2 Příspěvek od EKKAR »

V Samechovu (VS-11M) jsme měli podobný, ale ulejt si dokumentaci mě tenkrát teda rozhodně nenapadlo ... Jen byly krmený ruskou TT-sítí 3x127/220V 50Hz, ne přímo veřejnou československou - v podzemí byly oddělovací trafa. Lidí z VHÚ ses na dokumentaci a možnost zapůjčení nebo získání kopie ptát nezkoušel? Kbely nebo Lešany, i když radary patří spíš k těm Kbelům, ale příslušný lidi můžou sídlit porůznu ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
jardajar
Příspěvky: 553
Registrován: 16 pro 2007, 01:00
Bydliště: Neratovice

#3 Příspěvek od jardajar »

Zatím jsem sháněl jen dokumentaci přímo ke kompletu Krug. V Olomouckém archivu mají vojenské předpisy a strávil jsem tam už dost hodin jejich scanováním. Bohužel tam je dost málo schémat a zrovna tyhle bloky nejsou nikde popsané. Originál dokumentaci z Ruska sháníme, ale byly to kufry knih, které asi někde vyletěly komínem...
Mám nějaká schémata od odpalovacího podvozku, ale od lokátoru 1S32 nic.. A v Lešanech to taky nemají. Zatím jsem si musel pomoci sám a taky měřením na jiném kousku, který je ve vojenském muzeu v lepším stavu, než máme my. Ale to je dost zdlouhavé.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#4 Příspěvek od EKKAR »

A přímo v zemích bejvalýho SSSR jsi se ptát nezkoušel? I tam mají bastlíři nebo příznivci historický výzbroje svý weby ... V případě potřeby ti můžu pomoct děláním tlampače - rusky umím = musel jsem se umět domluvit s lidma na ulici, takže žádná ofiko pyjaňérskaja drúžba na Ártěke, kam se dostávaly jen děti úzce vyvolený ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
jirkati
Příspěvky: 1349
Registrován: 21 kvě 2008, 02:00
Bydliště: near Liberec (JO70MT)

#5 Příspěvek od jirkati »

Ono skutečně záleží na tom, co člověk shání. Já jsem před časem v Rusku a na Ukrajině intenzivně hledal servisní manuál na svůj KROT-M a nesehnal ani zadarmo, ani za poplatek. A charkovský bývalý výrobce ani neráčil odpovědět na emaily v angličtině ani v ruštině. Nejhezčí pak byla odpověď od našeho Ministerstva obrany - všechny sovětské spojovací přístroje (přijímače i vysílače) byly v letech 1990 - 1992 protokolárně vyřazeny a zničeny, dokumentace od těchto systémů byla vyřazena i z archívů a skartována. A ještě v tom dopise bylo podivení, jak jsem mohl získat verzi přijímače, kterou používaly jen tajné služby.

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#6 Příspěvek od Achab »

to jirkati: podobná zařízení někdy pochází právě z těch likvidací.
Známý byl v dané době u toho, údajně se většinou jenom vytahaly a zničily elektronky, zbytek se hodil do šrotu. K získání stačil někdo ochotný to zprostředkovat a potvrzení, že materiál byl předán Svazarmu. Podle okolností byly některé přístroje bez elektronek, elektronky "ztopené" bokem v krabici, nebo likvidace proběhla jenom na papíře. Měli jsme toho zadarmo dvě auta, přístroje se rozdělily mezi členy za poplatek na pivo v řádu desetikorun.

Radiomuseum - KROT-M.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“